Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Македония започна частична мобилизация на запасняци

0 коментара

Правителството в Скопие обяви частична мобилизация на запасняци заради изострената обстановка през последните 24 часа, предаде АП. Армията на Македония наброява 12 000 души, от които 2000 са професионални военни.

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън изпраща за спешни преговори с македонското правителство Даниел Спекар, заместник-генерален секретар на Алианса по политическите въпроси, съобщи Македонската информационна агенция. Мисията на Спекар е резултат от вчерашния телефонен разговор между македонския президент Трайковски и Робъртсън.

Междувременно тази сутрин се води ново сражение между албански екстремисти и правителствени сили. Няма жертви и ранени и от двете страни. Говорител от министерството на отбраната потвърди, че е бил открит огън по позиции на македонската армия при Кодра Фура. Малко по-късно от Малина Мала последвал изстрел от картечница, а веднага след това снайперистка и пушечна стрелба. Македонските сили отговорили на огъня. Смята се, че сражението сутринта е започнато от бойци от т. нар. Армия за национално освобождение, действаща в района на Танушевци. Те се окопали в южната и югоизточната част на селото и оттам обстрелвали позициите на правителствените сили.

Въоръжени мъже, предполагаеми косовски албанци, се изтеглят от Македония, съобщи пред Ройтерс Джим Маршал, говорител на американския военен контингент в КФОР в Косово. Според говорителя мъжете свалят униформите и хвърлят оръжието си, преди да поемат навътре към Косово. "Видяхме много мъже в черни униформи да навлизат в Косово. Те влизат в къщи, преобличат се, оставят оръжието си и поемат насам в цивилно облекло. Подозираме, че има складове с оръжие и униформи на територията на Косово", съобщи Маршал в косовското село Дебелде, откъдето американски войници следят обстановката от двете страни на границата. Според него мъжете са между 70 и 150 на брой. Не е ясно колко от тях вече са се изтеглили. Що се отнася до оръжието, американците са идентифицирали картечници, ракетомети и лекострелково оръжие.

Македония, КФОР и ООН – координирани

Македонското правителство, силите на НАТО - КФОР и ООН са решили да работят заедно за контрол на обстановката по границата между Македония и Косово. Това заяви външният министър на Македония Сържан Керим след заседание на държавното ръководство в Скопие с администратора на ООН в Косово Ханс Хекеруп и командващия КФОР генерал Карло Кабиджозу.

Хекеруп и генерал Кабиджозу увериха македонското ръководство в подкрепата си за предотвратяване на ескалацията на насилието, съобщи говорителката на мисията на ООН в Косово Сюзан Мануел. Тя припомни, че двамата са заминали спешно за Скопие по искане на македонските власти.

Координацията на действията между НАТО и Македония във връзка с обстановката по границата и село Танушевци бе тема на няколкочасовия разговор на Сържан Керим с представители на НАТО. Керим отказа да съобщи подробности от обсъждания план за действие. Според министъра няма причини да започва военна интервенция, Македония е далече от състояние на война и обстановката не трябва да се драматизира, подчерта Керим.

Спешните разговори в Скопие бяха провокирани от ескалацията на напрежението по границата с Косово и гибелта на трима македонски войници в северозападна Македония в неделя, 4 март.

Министерствата на отбраната и на вътрешните работи взеха допълнителни мерки за сигурност в граничната зона с Косово, съобщи Ройтерс. Двата гранични пункта по границата със сръбската област са затворени, за да се засили сигурността и да се изолира района, където от известно време действат албански екстремистки групи.

Македонското правителство поиска да бъде свикано спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, на което да се обсъди обстановката на македонско-югославската граница в частта ѝ към Косово, както и идеята да се създаде буферна зона между Македония и Косово, съобщи още външният министър Сържан Керим.

Албанците в Македония и Косово осъдиха екстремистите

Главната албанска партия в Македония - Демократичната партия на албанците, призова всички албанци да осъдят опитите за дестабилизиране на Македония. В декларация, разпространена след убийството на тримата македонски войници се посочва, че "тази провокация, която цели да предизвика конфликт, вреди преди всичко на дългосрочните интереси на албанците, които се превръщат в заложници на волята, невежеството и незрялостта на все още неидентифицирана група със съмнителна легитимност".

В Косово партията на бившия лидер на Армията за освобождение на Косово Хашим Тачи също осъди употребата на сила. Той посочи, че има тенденции за замяна на политическите решения с насилие, което е неприемливо за представителите на партията.

Ще стане ли Македония съпътстваща щета на КФОР

Ситуацията край границата със сръбската област Косово е основен акцент във всички македонски издания.

Под заглавие "Политическите средства стъпиха на мини" "Дневник" остро критикува позицията на НАТО и международната общност заради нейните препоръки ситуацията край Танушевци да се реши изключително с политически средства. Без да поставя под въпрос добронамереността на НАТО и на КФОР кризата да бъде решена политически, изданието смята, че там сигналите за равнището на опасност, идващи откъм Танушевци, въобще не били схванати сериозно. "Дневник" критикува и тезата на властите, според която албанските екстремисти в крайграничната зона нямали подкрепа на нито една политическа сила от Косово.

"Дневник" цитира лондонския в. "Таймс", според който албанските терористи се подготвят за своята пролетна офанзива. Според члена на македонския Съвет за национална сигурност проф.Траян Гоцевски акциите край Танушевци са част от широк план за въвличането на района в по-широк военен пожар. "Робъртсън е на "открита линия" с Трайковски и Георгиевски", пише "Дневник" по повод осъществената вчера комуникация с първия човек на НАТО, при която той остро е осъдил нападенията на албанските екстремисти.

"Ще стане ли Македония съпътстваща щета на КФОР?" пита главният редактор на в. "Нова Македония" Наум Барджиев, който остро разкритикува позицията на международната общност и КФОР, според която Македония се подкрепя само на думи в борбата ѝ срещу въоръжените албански екстремисти. "Като граждани на Македония искаме, ако силите на КФОР са само в ролята на наблюдатели на военните действия на горещите великоалбански глави, то поне да ни разрешат да защитим, както знаем и умеем, територията на нашата държава", казва авторът в заключение.

Според опозиционния "Утрински весник" край Танушевци е имало истински военен сблъсък между терористите и членовете на македонските сили за сигурност. Изданието акцентира на поисканото от македонска страна спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН по повод новата ескалация на кризата край Танушевци, както и на обобщеното мнение на политическите партии от страната, които настояват териториалната цялост на Македония да се защитава с всички средства. Като "Гълъби за обстрел" характеризира опозиционния вестник македонските войници, които през цялото време на кризата внимаваха да не нарушат изискванията на международната общност и да не прибягват до сила.

Албански терористи, барикадирани в района на село Танушевци, пренасяли мъртви тела от територията на Косово с цел да бъдат използвани за пропагандни цели, пише в."Вечер". Акцията за пренасяне на мъртви тела от Косово в Танушевци започнала преди няколко дни, а досега били пренесени телата предимно на жени и старци и вероятно на две-три деца. "Целта е да се осигурят достатъчен брой мъртви цивилни лица, които след евентуално нападение на македонските сили за сигурност, да бъдат показани на чуждестранните журналисти като "жертви на македонския терор и етническо прочистване". Според "Вечер", акцията с доставката на мъртви тела трябва да се осъществява непрекъснато. Затова терористите всеки ден носели нови трупове, докато старите се погребвали. "Това засега не е проблем за екстремистите, освен когато става дума за телата на деца, към които международната общественост е най-чувствителна" заключава "Вечер".

Реакции

САЩ

САЩ разбират, че Македония трябва да отговори на заплахите срещу нейна територия, заяви късно снощи американският посланик в Скопие Майкъл Айник. Според посланика става въпрос за агресия, идваща извън Македония, която заплашва стабилността на страната. Отговорът очевидно трябва да съответства на обстановката на място и трябва да бъде даден в координация с НАТО, каза още Айник. Той изрази подкрепата на САЩ за стабилността и интегритета на Македония. Това е много сложен въпрос, каза още посланикът. Македония поиска от НАТО да прояви повече агресивност от косовската страна на границата. Когато казвам подходящ отговор, говоря за военен отговор, но също и за политически отговор, каза Майкъл Айник. Според него не става въпрос за междуетнически конфликт.

ЕС и НАТО

От своя страна върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана остро осъди насилието в Македония и изрази пълната подкрепа на съюза за властите в Скопие в телефонен разговор с президента на Македония Борис Трайковски. Трайковски разговаря за инцидентите на границата и с генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън, който обеща на Македония пълна подкрепа в борбата срещу албанските терористи.

ОССЕ и ООН

ОССЕ подкрепя въоръжена акция на Македония против албанските екстремисти в селата край границата с Косово. Посланикът на ОССЕ в Скопие Карло Унгаро заяви, че македонската сигурност е застрашена. "След събитията в неделя ще разберем и подкрепим разумен военен отговор в опит ситуацията да се постави под контрол", каза Унгаро за Ройтерс, като изрази надежда, че всяка акция на Македония ще бъде предприета в сътрудничество със силите на НАТО КФОР в Косово. Според говорителка на Върховния комисариат на ООН за бежанците броят на албанските бежанци от Македония в Косово през последните четири дни се е удвоил. Неназован военен от КФОР смята, че зад насилието в долината Прешево в Южна Сърбия и по македонската граница се крият eкстремисти, които са решили да водят битка за освобождението на всички албанци, които се чувстват потиснати.

Русия

Русия също реагира на последните събития, като подчерта, че ще предприеме всички мерки по линия на ООН и на международните организации за запазване на стабилността на Балканите. Това е казал руският президент Владимир Путин в телефонен разговор с президента на Македония Борис Трайковски. Путин подчертал, че в Русия с тревога приемат нарастващата активност на албански екстремисти в северозападна Македония, както и в Южна Сърбия, което води до нови жертви и застрашава да взриви обстановката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.