Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В НАТО не се притеснявали от кадрите на ДС в спецслужбите

0 коментара

Шефката на Държавната комисия по сигурността на информацията Цвета Маркова обяви, че от НАТО са дали "много добра" оценка за системата, по която се опазва класифицираната информация в България. Пред Mediapool тя така и не можа да обясни какво точно е оценено като "много добро", но приведе аргумента, че всички останали 6 кандидат - членки за Алианса, са на същото дередже.

"Истинската оценка на експертите от НАТО е много добра и не мисля, че има основания за притеснения по-различни от тези на останалите държави кандидат - членки", каза Цвета Маркова в интервю за БТА.

Според нея от Алианса не упрекват България за присъствието на бивши кадри на ДС в спецслужбите. "Хората, с които работим - експертите от НАТО, знаят много добре, че една система не може да се обезкости, да се съсипе и да се започне от нула. Това е непрофесионален подход, който е прилаган в някои от новите страни-членки и не е дал добър резултат", посочи Маркова.

Преди седмица стана ясно, че България засега няма да бъде допусната за участие в основните комитети на НАТО заради проблеми с кадрите и класифицираната информация. Съгласно утвърдената практика в Алианса, български представители трябваше да бъдат допуснати в тези комитети след подписването на протокола за присъединяване към НАТО на 26 март в Брюксел. Външният министър Соломон Паси потвърди пред Mediapool тази информация като уточни, че същото важи и за останалите шест държави.

Изпращането на български представители в комитетите на НАТО е замразено за три месеца. В това време властите трябва да изпълнят препоръките от доклада, след което ще има нова инспекция.

Според дипломатически източници, на българското правителство е връчен изключително критичен доклад от инспекцията на службата по сигурността към НАТО, водена от Уейн Рейчаг, в началото на т.г.

В него се казва, че спецслужбите нямат капацитет да предотвратят проникването на чужди разузнавания в правителството и като цяло системата не гарантира изтичането на информация. В началото на седмицата в. "Дневник" публикува данни от доклада, според които 30% от работещите в спецслужбите не отговаряли на критериите на Алианса.

Помолена от Mediapool да уточни в какво точно се изразява добрата оценка в доклада за защитата на класифицираната информация, Цвета Маркова отговори: "Тези неща, които вие ми говорите, никъде не съм ги виждала и чувала и ако вие ми покажете откъде са взели тези 30 %, вече можем да обсъждаме. Няма такава цифра в доклада".

След това Маркова допълни: "Предполагам, че не очаквате от мен да цитирам доклада!".

Накрая контраатакува с въпроса "Коя от седемте страни - нови кандидати е в по-различна ситуация от нашата?".

"България няма по-големи основания за притеснение от тези, които имат останалите страни. Всички са в еднакво положение, всички кандидат - членки имат някакви препоръки, които следва да изпълнят - някъде конкретни, някъде общи", заяви Маркова.

Тя отрече в доклада да е пишело, че спецслужбите не могат да опазват тайните и обвини медиите, че натрупват комплекси и чувство за вина "там, където няма основание да се прави". При приемането на Полша, Чехия и Унгария, когато констатациите на натовските експерти са показвали липса на достатъчна степен на готовност, реакцията на Алианса е била да не подава информация, коментира Маркова.

Всъщност системата за опазване на класифицираната информация тепърва започва да се изгражда.

Все още няма назначени служители по сигурността на информацията към нито едно от ведомствата, в това число и към спецслужбите, въпреки че това трябваше да е направено до 4 август. Днес Маркова се похвали, че вече "има направени искания към НСС за проучване на такива служители".

Самата ДКСИ бе назначена с пет месеца закъснение. Въпреки старателното, както премиерът обясняваше, търсене на хора, които да заслужават доверие и във вътрешнополитически план, и в международен, малко след решението на правителството за избор на петте членове на комисията, един от тях отпадна. Дипломатът Петър Попчев е отказал да премине проверката за сигурност, казаха от НСС. Заради това комисията и до момента е в непълен състав и работи с четирима, а не с петима членове, както се изисква от закона.

Част от наредбите, необходими за прилагането на закона, бяха приети едва преди месец.

Заради недоглеждане от страна на НДСВ при приемането на закона за класифицирана информация, пак допреди малко повече от месец беше спряно прехвърлянето на имуществото на бившата комисия "Андреев" към ДКСИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.