Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В САЩ дискутират нападение срещу Ирак

0 коментара

Влиятелна група американски сенатори се подготвя да започне днес първия обществен дебат в Съединените щати за това дали да се води война срещу Ирак. Сенатската комисия за международни отношения ще проучи каква заплаха представлява Ирак, какви са военните планове и какво правителство може да дойде на власт след Саддам Хюсеин, съобщи ББС.

Сенаторите ще изслушат експертни мнения, но не от всеки член на администрацията на Буш. Кореспондентът на ББС във Вашингтон съобщава, че в самата администрация изглежда продължават ожесточените спорове дали да се нападне Ирак и, ако бъде нападнат, как да стане това и кога.

Перспективите за американски военен удар срещу Ирак поляризира световното обществено мнение и среща съпротива дори и в САЩ.

Дебатът започна, когато един от най-близките съюзници на Вашингтон в Близкия изток – йорданският крал Абдулла, се готви за среща с висши американски представители, за да ги убеди в своето мнение да не нападат Ирак.

Шефът на комисията Джо Байдън каза, че слушанията ще се фокусират върху няколко въпроса: “Какъв е залогът; от какъв характер е заплахата; когато влезем, ако влезем и махнем Саддам Хюсеин, колко време ще трябва да останем? Ще изисква ли това хиляди войници да стоят там три, четири, пет години – американците имат право да знаят отговорите на тези въпроси, както и какви са алтернативите”, посочи Байдън, цитиран от ББС.

През януари президентът Буш упомена Ирак като държава от “оста на злото”. Но досега той не е поставял въпроса за конкретни действия срещу Саддам.

Буш само се е изказвал принципно за необходимостта да не се допусне Саддам Хюсеин да се сдобие с оръжия за масово поразяване.

В понеделник министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд каза, че иракските оръжейни системи са високо мобилни и само въздушни удари няма да са достатъчни, за да бъдат унищожени.

Идеята за нападение срещу Ирак бе посрещната хладно извън Америка, като някои Европейски страни и Арабския свят огласиха сериозните си възражения.

Дори най- близкият на САЩ съюзник - британският премиер Тони Блеър- подчерта, че атаката е само една от опциите.

Друго сериозно възражение е това на йорданския крал Абдулла, който в понеделник каза, че война срещу Ирак би отворила проблеми, подобни на “Кутията на Пандора”. Абдулла ще се види с Буш в четвъртък.

В момента се говори за различни сценарии за инвазия срещу Ирак. Единият е да се започне от масивна военна кампания, от порядъка на войната в Персийския залив, с участието на стотици хиляди войници. Другият план е по- умерен, нещо като по-екстензивна версия на въздушните удари, които текущо осъществяват САЩ и Великобритания, патрулирайки забранената за полети зона в Ирак.

Напоследък се появи и трета версия, наречена от американските медии подход “inside-out”. Това включва ограничен удар и изолиране на Багдад, така че Саддам да бъде изолиран и да капитулира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.