Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В София вече има паметник на Нелсън Мандела

1 коментар
Сн. БГНЕС

"Винаги изглежда невъзможно. Докато не го направиш". Думите са на бележития Нелсън Мандела и са изписани на паметника му, който беше открит в четвъртък в София.

Бюстът се намира пред сградата на Полиграфия офис център на улица "Николай Ракитин" 2 в столицата. Той бе поставен там в чест на 30-годишнината от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Южна Африка.

Създател на статуята е южноафриканският скулптор Зелда Страуд, а за откриването в София е получено официално съгласие от фондация "Нелсън Мандела“.

"С делото и живота си Нелсън Мандела се е превърнал в символ на борбата за правата на човека, за борбата за свобода. С откриването на този паметник не само ние можем да помним мисията и делото му, но и ще остане за следващите поколения", каза зам.-министърът на външните работи Велислава Петрова, цитирана от БТА. Тя добави, че това е едно от поредица от събития, които се организират от посолствата на двете страни в България и Южна Африка, за да отбележат 30-годишнината от възстановяването на дипломатическите отношения.

Нелсън Мандела е първият чернокож президент в историята на Южна Африка. Преди да стане държавен глава той прекарва 27 години в затвора заради активната си борба срещу режима на апартейд (дискриминационната система, която бялото малцинство налага в Южна Африка от 1948 г. до 1994 г.). След освобождаването си Мандела води преговорите с правителството, довели до установяването на многорасова демокрация в страната през 1994 г. Той управлява Южна Африка от 1994 до 1999 г.

Мандела е носител на повече от 250 награди, включително на Нобелова награда за мир през 1993 г. България отдава почит на Мандела с орден "Георги Димитров“ още през 1986 г. - най-високото отличие в страната при предходния режим. През 2008 г. той бива награден и с орден "Стара планина".

Нелсън Мандела посвещава живота си на правата на човека и се превръща в символ на световния мир и борбата срещу неравенството. През ноември 2009 г. ООН обявява 18 юли – рождения му ден, за международен ден на Мандела в чест на неговия принос за мира по света.

Интересно е, че на Мандела е наречен и психологически феномен – Ефектът Мандела.
Ефектът Мандела се получава, когато голям брой хора вярват, че нещо се е случило, а в действителност то никога не се е. Името идва от масовия фалшив спомен, включващ много хора, които твърдят, че си спомнят Нелсън Мандела, умиращ в затвора през 80-те години на миналия век. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 19:08 на 3 ноември 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.