Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Судан е извършен военен преврат

2 коментара

В Судан е извършен военен преврат, съобщиха в четвъртък световните информационни агенции. Министърът на отбраната на Судан Ауад Мохамед Ахмед Бин Ауф се появи по държавната телевизия, облечен във военна униформа и обяви, че президентът Омар ал Башир е свален от власт от армията.

"Обявявам в качеството си на министър на отбраната, че режимът падна, а неговият лидер е задържан на сигурно място", каза министърът, цитиран от АФП и БТА. Военният министър обяви, че превратът е заради протестното движение срещу управлението му.

Министърът каза, че армията ще поеме контрол върху страната за две години, след което ще се произведат "свободни и честни избори". През това време Судан ще бъде управляван от военен съвет, създаден по общо решение на армията, разузнавателните служби и силите за сигурност.

В страната се въвежда тримесечно извънредно положение, правителството се разпуска, а конституцията се суспендира. Затваря се въздушното пространство за 24 часа. До второ нареждане се затварят и границите на страната. Налага се комендантски час през тъмната част на деня.

Преди съобщението на военния министър представителите на протестното движение обявиха открито, че водят преговори с военните за прехода към ново управление. Първоначално част от протестиращите се зарадваха на новината за преврата, но по-късно главният организатор на протестното движение каза, че няма да приеме военен преврат.

Седящата стачка пред сградата на главното военно командване ще продължи, докато контролът върху прехода към демокрация не бъде предаден на гражданска институция, а не на военен съвет.

Сваленият президент Омар ал Башир пое властта през 1989 г. също с преврат. Той застана начело на съюз на военни и ислямистки хардлайнери, припомня Франс прес. По-късно Башир бе принуден да се примири с отцепването на Южен Судан, в който преобладава християнско население, и стана нежелан и отхвърлен от международната общност лидер.

Той е издирван от международния трибунал за военни престъпления заради жестокостите на режима в суданската област Дарфур.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Ясно е обаче, че руснаците харесваха ал-Башир и го поддържаха въпреки международния трибунал. Путин го прие в Кремъл през юли миналата година и му даваше пари, но не достатъчно, щото Русия не е особено богата. Явно ал-Башир не е очаквал този развой иначе можеше да викне червеноармейците на помощ като другия Башир - сирийският. Но пък иранците и Хизбола нямаше да помогнат както в Сирия на един диктатор-сунит.

  2. Практик от София
    #1

    Омар ал-Башир е единственият действащ държавен глава, осъден от международния съд (за клането в провинция Дарфур - не в такъв мащаб, както в Руанда, но жертвите са стотици хиляди).
    Трудно е да се каже накъде ще се обърне Судан. Ще бъде ли това прозападна хунта, която повече или по-малко ще коригира положението с правата на човека в страната? Ще продължи ли бруталната политика на диктатора Нимири, а след него и на Ал-Башир? Не е твърде ясно. Там и преди имаше сътресения, това е такава една суданска

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.