Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ван Орден: Предпазната клауза може би е необходима за България

49 коментара
Ван Орден: Предпазната клауза може би е необходима за България

Предпазната клауза може би е необходима за България, а условията за наблюдение ще бъдат съгласувани по-късно. Това заяви докладчикът за България в Европейския парламент Джефри ван Орден във вторник, ден преди еврокомисарят по разширяването Оли Рен да отговаря на въпроси, свързани с евентуалното прилагане на предпазни клаузи спрямо България и Румъния и практическия ефект от тях.

По време на изслушването ще стане дума и за обмисляната от Европейската комисия система за мониторинг през първите три години от членството на двете страни, която би била нововъведение в сравнение с предишните разширявания.

В същото време министърът по европейските въпроси Меглена Кунева заяви в София, че започването на предварителни производства срещу ключови фигури от престъпния свят ще бъде отчетено в доклада на Европейската комисия, дори това да стане до 10-15 май.

"Това са резултати, които силно се чакат, и съм сигурна, че биха били отбелязани", заяви още министърът във вторник пред БНТ.

В сряда България ще отчете пред Брюксел за свършеното по изпълнението на критериите в петте критични области от края на февруари до сега, за да бъде то отчетено в официалния доклад на Европейската комисия на 16 май. Очаква се в него да се изкажат препоръки дали двете страни са готови за членство в ЕС от 1 януари 2007 г. и дали България да бъде отложена, каквито гласове вече се чуха.

Часове преди изслушването на комисаря по разширяването Оли Рен евродепутати обсъдиха с парламентаристи от България, Румъния и Хърватия значението на  съдебните реформи за членството в ЕС.

Зам.-председателят на Групата на социалистите Ян-Маринус Вирсма каза, че очаква България и Румъния да влязат в ЕС от 1 януари 2007 г. Той уточни, че прилагането на предпазни клаузи ще бъде обсъдено през октомври или ноември т.г. Групата на социалистите ще оформи окончателната си позиция  от доклада на Оли Рен през май.

Вирсма припомни, че преди две години се считаше, че България има по-голям напредък от Румъния и затова беше решено прилагането на отлагателната клауза за България да е по-трудно. Въпреки последните индикации от страна на Европейската комисия за изоставане от страна България, Вирсма каза, че все пак двете кандидат-членки вървят рамо до рамо към пълноправното членство. За Румъния той каза, че има много случаи на корупция, които са дадени на съд, с което България  все още не може да се похвали, но механизмът вече е създаден.

Условията за наблюдение ще бъдат съгласувани с двете страни

Докладчикът на Европейския парламент за България Джефри ван Орден каза, че България и Румъния са подложени на безпрецедентни анализ и наблюдение - само в България през последната година са проведени над 60 партньорски проверки.

Ван Орден и добави, че евентуалното отлагане ще е лош сигнал за българското общество, особено за младото поколение и деловата общност и ще окуражи някои негативни явления в страната.

По думите му предпазната клауза може би е необходима за България. Той добави, че решението за условията на наблюдение бъде взето по-късно и ще бъде съгласувано с властите в двете кандидат-членки. Ван Орден се съгласи с Вирсма, че съдебната реформа в България се извършва и законодателството е прието, но още няма реални резултати. "Важно е да има действия съответстващи на думите. Съдебната система трябва да е независима от политически партии и хората трябва да имат доверие в системата," подчерта той.

Въпросителни около прилагането на законите

Зам.- председателят на ЕК и комисар на правосъдието, свободата и сигурността Франко Фратини също изтъкна необходимостта от повече конкретни резултати и прилагане на приетото законодателство в България. Фратини припомни посещението си в България, по време на което е останал с впечатлението, че българските власти са решени да осъществят предприетите реформи, оцени назначаването на нов главен прокурор и работата на министерството на правосъдието.

Председателят на Комисията по външните работи в Европейския парламент Елмар Брок се съгласи, че прилагането на приетото законодателство е най-важно и попита как, ако България приеме закон тази седмица, може да докаже до 16 май, че това законодателство се осъществява.

Депутати от мнозинството защитиха свършеното

Председателят на парламентарната комисия по евроинтеграция Атанас Папаризов (БСП) заяви, че потвърждаването на датата от Европейския съвет ще бъде стимул да продължаване на усилията, които правителството на България осъществява.

Той изрази радостта си от създаването на съвместна група от експерти по съдебна реформа от ЕК и България и започналия диалог, който отмени появилото се безпокойство в ЕК относно напредъка в съдебната реформа в България, предаде българската служба за връзки с медиите в Европарламента.

Депутатът от Коалиция за България Татяна Дончева оправда корупцията у нас с трудния преход към пазарна икономика. Тя припомни, че 8 депутата доброволно депозираха искания да се свали имунитета им и сега пред правосъдието няма пречки за наказателни преследвания срещу висши политици.

В интервюто си пред БНТ министър Меглена Кунева посочи като недостатък на правосъдната система у нас, че не във всички съдилища делата се разпределят на случаен принцип. Пред БНТ Кунева подчерта, че в Румъния това е постигнато за броени месеци, докато у нас все още има два съда, единият от които е Върховният административен съд, където делата не се разпределят на случаен принцип.

"Ако със силата на закон бъдат задължени всички съдилища случайно да разпределят делата, картината доста би се променила", коментира Кунева и добави, че под въпрос е и способът, по който се назначават съдиите. По думите ѝ това трябва да става само с конкурс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. hehehehe
    #50

    hahahaha, evala! mnogo gotino stihotvorenie! hahahaha, napikah se da se smeya...:) Bravo!

  2. Петър Петров
    #48

    Оли Рен и Ван Орден да говорят по БНТ, да обяснят на нормален език, а не на дипломатически, какво трябва да се направи, или какво не е направено за 5 год. А не да ми изтъпанчват разни комуняги и боклуци да ми обясняват какво е ЕС!

  3. Зорба
    #47

    Прави са хората, страшно е. Сега например във Варна е обявен конкурс по документи за районен съдия, който конкурс вече е спечелен от дъщерята на окръжен съдия.

  4. Без име
    #46

    И за какво сме им толкова необходими на ЕС и на европейците?

  5. Miro
    #45

    През тези 15-тина година ни управлява една адвокатско-съдийска олигархия , която е толкова кадърна , че си навлече и предпазна клауза . Е има и историци за разнообразие . Време е да се изметат от високите етажи - току виж и корупцията изчезнала .Четете Le Figaro - Жак Ширак казва че Франция не бива да бъде повече страна-музей и предвижда 1.7 милиарда Евро за инвестиции във високите технологии . Китай има 1 000 000 научни работници ! Не съм чул някой журналист да е проверил какви са заплатите например на молекулярен биолог или ядрен физик в БАН и че инвестициите там сигурно се измерват в ЕвроЦентове !!!Кой ще каже - не искам срана-банан !!!

  6. Jesse Jackson
    #44

    Йесмените ни донесоха и предпазна клауза да ги пратим на Развигор1! Съд за тия кретени, които не знаят как се преговаря с ЕС. Разстрел за тая болна пършива овца - Меглена Кунева!

  7. дако дуков
    #43

    защо в обсъждането са участвували комунистически дупетати? те са вдъхновителите и изпълнителите на корупционните схеми, на организирането и подпомагането на мафията, на законовата защита на престъпността. мафиотите папаризов, дончева, вельчев, пъраванов, станишев ще ни вкарват в европа?! само луди могат да вярват в такъв сценарии. не само, че българете са луди, но и европейците подлудяват. изглежда взимат добри рушвети. има какво да даде българската левица, след като вече 62 години мародерства

  8. Пролетарски поет
    #42

    Проклета, йоще - триклета!Но колкото и да се пънешс предпазни клаузи да ни спънеш,не можеш нивга надхитринашите ловки ченгета!А нашите хитри апаши?Тях нито ги Костов тараши,нито пък НАТО упраши,та ти ли,Европо проста,ще стреснеш апашите наши?И днес в тоз решителен час,Другарят Сталин е с нас,а над страната ни пакчервен ще се вее байрак!А край шумяща Марицалей сълзи нашта Десница...Таз картина скръбнагледа с царствен видОня, дето има къщичка в Мадрид.

  9. Аз
    #41

    И това ако не е популизъм миглено куневско мутренски!Дайте няколко мафиотчета за мюре на ЕС.Пък баш мафиотите във властта са ангелчета.Я да ги нахраним тия европейци с нашенси торлю гювеч-маргинчета,някое излязло от игра типче,и готово.Чакай ни Европо!

  10. Troianskia kon
    #40

    mutant si e vnushil che e Troianskia kon na bulgaro-russkata mafia v EU...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.