Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външно пренася акцента от АЕЦ "";Козлодуй"" върху Белене

0 коментара

Министерството на външните работи днес предприе маневрата да акцентира върху изграждането на нова ядрена мощност в България, като противовес на сипещите се върху него критики заради подписания от Соломон Паси преди ден ангажимент София да затвори 3 и 4 блок в АЕЦ "Козлодуй" през 2006 година.

Така или иначе реакторите на АЕЦ не са вечни и не би трябвало да се фокусираме върху сроковете, защото пропускаме по-съществения момент - стратегическите решения за развитието на българската енергетика през следващите няколко десетилетия. Колкото повече закъсняваме с изграждането на нови ядрени мощности, толкова повече скъсяваме периода за тяхната подготовка и разширяваме евентуалния интервал от време, в който бихме могли да имаме недостиг на собствена електроенергия. Това заяви днес говорителят на МВнР Любомир Тодоров. Целият брифинг бе посветен на темата АЕЦ и договорената с ЕС партньорска проверка.

"2006, или 2008 или дори 2010 като интервали от време са твърде кратки в сравнение с интервалите, нужни за разкриването на нови енергийни мощности. Стратегическото решение за българската енергетика не може да бъде определено от тези кратки интервали", каза Тодоров и обясни, че затова в последно време са се увеличили изявленията от страна на представители на ЕС за цялостната енергийна стратегия на България в аспекта на пълноправното членство на страната в ЕС.

При отрицателен резултат от партньорската проверка на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй", в резултат на който България ще трябва да затвори двата реактора през 2006 г., мисията на европейските експерти ще включва и наблюдение на процеса по тяхното извеждане от експлоатация, стана ясно още от думите на говорителя на външно министерство.

В подписаната вчера позиция е записано, че мандатът на групата по ядрени въпроси, която ще бъде изпратена в София, ще бъде свързан с вече изготвени доклади за състоянието на двата реактора, както и с този, който те самите ще направят. Тези експерти ще контролират състоянието по прилагането на препоръките, съдържащи се в тези доклади, като обърнат дължимото внимание на ангажиментите за затваряне на реакторите, пише още в документа.

Помолен да разшифрова дали изречението означава, че тези експерти, освен да проверят безопасността на реакторите, ще наблюдават и евентуалното тяхно затваряне днес, Тодоров отговори: "Естествено! Ако при сравнението на констатациите, които ще бъдат направени от мисията на европейските експерти по отношение на безопасността на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" със стандартите, с които разполага ЕС, се стигне до извода, че те трябва да бъдат затворени през 2006, съвсем естествено е да се наблюдава и процеса на тяхното затваряне".

Той обясни, че смисълът на проверката е да се установи съвместимостта на степента на сигурност на двата блока от гледна точка на критериите, прилагани в ЕС. Говорителят на външно министерство обаче хвърли в смут журналистите с думите, че комисията ще действа по стандартите за сигурност на ядрените централи, приети от Евросъюза.

Известно е, че заради отпора от страна на държави, отричащи като цяло ядрената енергетика, ЕС няма общо приети стандарти за безопасност. Преди време бе внесен проект за изработване на директива за европейски стандарти, но такава все още няма. Затова се очакваше мисията от евроексперти, която ще дойде у нас, да действа по критериите на МААЕ. Днес обаче Тодоров обяви следното: "Знаете, че ЕС има свои приети стандарти за сигурност на ядрените централи и ние не можем да не очакваме, че експертите, които ще дойдат в рамките на партньорската проверка, няма да се придържат към тях. Те са общоприети в ЕС и се прилагат и очакваме да бъдат прилагани без никаква дискриминация към всяка една от държавите, разполагащи с действащи ядрени централи".

При припомняне от страна на журналистите, че такива общи стандарти все още няма, той продължи да настоява, че има "контекст на принципи, приети по отношение на технологическото функциониране на ядрените централи, както и на моделите ядрени реактори". Имало и обща позиция на ЕС по тези въпроси.

Тодоров каза, че е трудно да се прогнозира колко време ще отнеме тази проверка. Повтори и вчерашната прогноза на Меглена Кунева, че може да очакваме тя да започне в средата или втората половина на 2003. Повтори също така и че формулировката за проверката, подписана с България, е различна от тази, залегнала в документите с Литва и Словакия. "Става въпрос за проверка на място, с конкретни технически измерения. Ние разчитаме на технически параметри и ако те се окажат благоприятни, биха били по-трудно пренебрегвани на базата на евентуално политическо решение", обясни той.

Днес представителите на външно министерство продължаваха да твърдят, че няма разминаване на позицията на правителството с тази на парламента. Външният министър Соломон Паси отрече да има напрежение и между него и държавния глава. В специално изявление до медиите вчера, разпространено от прессекретариата на "Дондуков"2, Първанов индиректно препоръча на парламента да се опита да отмени договореността между правителството и ЕС за 3 и 4 блок. Според него постигната договореност за глава "Енергетика" на практика предрешавала затварянето на двата реактора през 2006, преди членството в ЕС и при неясни компенсации. Президентът прогнозира и повишаване на цената на тока след затварянето на двата реактора.

"Не е възникнало напрежение, не смятам, че има напрежение по-голямо от това, което се е очаквало", коментира днес външният министър Соломон Паси. Той добави, че според него институциите и широката общественост ще се успокоят, след като се запознаят с постигнатото, както и с резултатите от срещата на върха в Копенхаген.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.