Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вапирев отказва да спре 1 и 2 блок в АЕЦ "Козлодуй"", плаши с оставка

0 коментара

Агенцията за ядрено регулиране няма да разреши спирането на 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй" в края на тази година, ако не бъдат осигурени необходимите средства за извеждането на двата реактора. Това е заявил шефът на ядрения регулатор Емил Вапирев за БНТ. Ще си подам оставката, но няма да подпиша затваряне на реакторите преди да са налице парите за безопасното им извеждане от експлоатация, каза Вапирев.

По закон само агенцията, която е независим регулатор, има право да разрешава включване в експлоатация или спиране на ядрени реактори. Промените в статута на регулаторния орган и придобиването на независимост бяха едно от основните изисквания на Брюксел при хармонизирането на българския енергиен сектор с европейския.

Пак според споразумението с Брюксел от 1999 г. България трябва да затвори двата реактора до края на тази година. Този ангажимент, поет от предишния кабинет, не се оспорва и от сегашното правителство. Преди по-малко от седмица министърът на енергетиката Милко Ковачев обоснова необходимостта двата реактора да спрат с аргумента, че необходимите инвестиции за повишаването на тяхната безопасност не могат да се избият и при по-продължителна работа на блоковете. Не виждам защо трябва да се затварят, още повече, че агенцията няма никакви забележки по тяхната безопасност, каза обаче днес Вапирев за БНТ.

Още сутринта, в интервю пред БНР Емил Вапирев заяви: "В закона пише ясно, че разрешение се издава само на организация, която има необходимите средства. А ако няма необходимите средства, аз не знам кой ще се подпише за такова едно разрешение за извеждане от експлоатация". До вечерта той стана още по-категоричен.

Вапирев посочи, че в момента за първи и втори реактор има около 60-70 милиона долара, което е по-малко от една десета от необходимите пари, посочи Вапирев. Във фонда, в който се отделят средства за затварянето на всички 6 реактора, са натрупани около 300 млн. долара, но според шефа на ядрената регулаторна агенция, за затварянето на първите два блока не бива да вземат пари от фондовете, предназначени за останалите 4.

Процедурата по извеждане от експлоатация трае близо 40 години. Освен натрупаните във фонда средства, които се отделят като отчисления от продажбите на АЕЦ едва от 3 години, безвъзмездна помощ е обещана и от страна на ЕС. Преди дни министърът на енергетиката Милко Ковачев каза, че процедурата по извеждане на двата блока от експлоатация ще струва 450 милиона долара, а засега България разполага с пари за първите десетина години, операциите през които са най-евтини.

Пред БНР Вапирев заяви още, че някой е подменил държавната позиция за трети и четвърти блок на АЕЦ. Последният протокол на междуведомствената група по синхронизиране на българската позиция по въпросите на енергетиката е от 20 септември и там "няма и дума за 2006-та", каза Вапирев.

Според представената от българското правителство официална позиция в Брюксел, 3 и 4 блок ще бъдат затворени през 2006 г. Кабинетът освен това поиска партньорска проверка за годността на двата реактора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.