Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки изборната победа, Блеър е все по-остро критикуван

5 коментара
Въпреки изборната победа, Блеър е все по-остро критикуван

Британският министър-председател Тони Блеър е подлаган на все по-остри критики от представители на неговата Лейбъристка партия, въпреки че в четвъртък премиерът спечели трети мандат за упраавление. Причина за критиките са голямата загуба на гласове в изборите, предаде в неделя Би Би Си. Значително намаленото мнозинство се обяснява до голяма степен с решението на Блеър да започне войната срещу Ирак.

Заради трудното задържане на властта, няколко депутати лейбъристи дори настояват премиерът да се оттегли от поста си. Един от тях - бившият министър Франк Добсън заяви, че Блеър е причината за загубите на партията в изборите и е в тежест на лейбъристите.

Междувременно Тони Блеър финализира състава на новото правителство. В петък в резултат на промените в правителството се върна Дейвид Блънкет - по-малко от пет месеца след оставката му като министър. Сред главните размествания в правителството са назначаването на Патриша Хюит за министър на здравеопазването, на Джон Рийд за министър на отбраната и на Дейвид Блънкет за министър на труда и пенсионното осигуряване. Министърът на финансите Гордън Браун, външният министър Джак Стро и вътрешният министър Чарлз Кларк запазват постовете си.

Очаква се окончателният вариант на британското правителство да бъде оповестен в понеделник.

Кариерата на Блеър застрашена

Тони Блеър току-що се завърна на Даунинг стрийт 10, а британците вече питат кога ще изхвърчи през вратата, коментира в събота Катрин Болдуин от Ройтерс. Избирателите дадоха на премиера исторически трети мандат, но го

поставиха в неизгодно положение, което би могло да застраши кариерата му. Парламентарното му мнозинство намаля наполовина и той спечели вероятно най-ниския процент гласове за управляваща партия в най-новата история, което накърни авторитета му в момент, когато му е най-необходим.

Влиятелният министър на финансите, 54-годишният Гордън Браун, е нетърпелив да стане лидер на левоцентристката Лейбъристка партия, докато 52-годишният Блеър обяви, че няма да се кандидатира отново, което рискува да го превърне в крайна сметка в несполучил лидер, смятат анализаторите.

Провал на предвидения за 2006 г. референдум за Европейската конституция може да сложи край на "Ерата Блеър". Блеър не дава признаци, че ще си ходи, но малко анализатори очакват той да се задържи на власт повече от две години.

"В момента, в който хората осъзнаят, че се е провалил, те ще застанат зад Гордън Браун", отбелязва Иън Грант, професор по политология в университета в Уоруик.

Завръщането на Белър в премиерската резиденция в петък бе относително мрачно и в пълен контраст с еуфорията от 1997 г., който той дойде на власт след убедителна изборна победа и се превърна в най-младия британски лидер от началото на ХІХ в.

Протестите срещу подкрепата му за оглавяваната от САЩ война в Ирак, съчетани с разочарованието от осемгодишното управление на Лейбъристката партия, накараха много гласоподаватели да променят предпочитанията си, което доведе до намаляване на мнозинството на Блеър от 161 на по-малко от 70 места.

Исторически погледнато това е достойна преднина в 646-местния парламент, но в сравнение с последните две изборни победи на лейбъристите и покрай безкрайните спекулации около лидерството на партията Блеър изглежда притиснат натясно.

Преди време Блеър бе най-ценният предизборен актив на лейбъристите, но според критици вече се е превърнал в пасив. Мнозина в Лейбъристката партия горят от желание Браун да заеме лидерския пост.

На Браун се приписва заслугата за икономическата стабилност на Великобритания. Освен това се смята, че той се вписва повече в лейбъристките традиционни ценности, много от които Блеър отхвърли през 90-те години, когато повлече партията към политическия център, за да ѝ осигури победа на изборите.

Тръгнаха залози, че Гордън Браун ще е премиер през 2007 г.

По време на кампанията Блеър и Браун, чието съперничество датира от години, се обединиха и поставиха акцента в предизборната си програма върху икономиката. Според експерти обаче това примирие няма да трае дълго. Букмейкърите вече правят залози две към едно, че Браун ще стане премиер през 2007 г.

Блеър обеща да осъществи радикални реформи в здравеопазването, образованието, имиграционната политика и борбата срещу престъпността, които обаче са непопулярни сред лявото крило в Лейбъристката партия. Изборите в четвъртък подрязаха крилцата на Блеър и показаха, че Браун има сериозно влияние върху определянето на партийната политика, посочват анализатори, въпреки че Браун също заяви, че реформите няма да спрат.

"Несъмнено съществува граница на реформите, които премиерът може да продължи да прокарва", смята преизбран поддръжник на Блеър от Лейбъристката партия.

Преследван от спекулации около здравословното му състояние (миналата година бе лекуван от сърцебиене) и щетите от действията в Ирак, Блеър предприе безпрецедентни действия и заяви, че ако бъде избран, ще изкара пълен трети мандат, но няма да се кандидатира за четвърти. В края на септември Блеър трябва се изправи лице в лице с партията си на лейбъристката конференция, въпреки че е малко вероятно да бъде свален от лидерския пост. Правилникът на Лейбъристката партия прави изключително трудно свалянето на лидер, а парламентаристите ще настояват за напускане на поста съгласно установения ред.

Референдумът за Европейската конституция може да се окаже повратната точка. Според проучванията повечето британци са против конституцията и евентуалното ѝ отхвърляне вероятно ще принуди Блеър да си замине, посочват анализатори. Франция обаче може да му спести тази борба, ако първа отхвърли конституцията на 29 май.

От друга страна евентуална победа на референдума също може да предостави на Блеър удобен начин да напусне поста, след като е осъществил дългогодишната си мечта: да постави Великобритания "в сърцето на Европа".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ВУТЕ
    #6

    БРАТЯ, БЪЛГАРИ, ЕЛАТЕ ДО ЕДИН ДА ГЛАСУВАМЕ! САМО ТАКА ЩЕ СПРЕМ ТАЗИ МАФИЯ И ПРЕСТЪПНИЦИ! УБЕДЕТЕ И БЛИЗКИТЕ СИ ДА ДОЙДАТ! МНОГО СМЕ, А С ТЯХ ЩЕ СТАНЕМ ПОВЕЧЕ!

  2. предлагащ
    #5

    спри да си пишеш глупостите по всяка старниица, другите до един да не са по-малки злини за българите?

  3. Вели
    #4

    Според ведуща политическа сила Совармията ни освободи от фашизма / друг въпрос имало ли е фашизъм в България/Та този "фашизъм" е упражняван от власт имащите, сиреч от правителството на България!!! А над правителството на България е стоял държавният глава - сиреч - Царя!!!! А цар на България през септември 1944 е ... царО!!! - Симеончо!!! Симеон Сакс Кобург Гота. А кой ни управлява днеска ??? Познай от три пъти ....

  4. ПЕТКА
    #2

    БРЕХ ТОЗ БЛЕЪР ИЗГЛЕЖДА МНОГО ПРЕЧИ НА АНТИАМЕРИКАНИСТИТЕ И РУСИЯ ТА СЛЕД КАТО СПЕЧЕЛИ СВРЪХУБЕДИТЕЛНО ПАК ГО СВАЛЯТ ИЛИ ОСТОВКОСВАТ.

  5. Nepodkupena
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.