Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки мерките, расте боклукът от еднократни пластмасови изделия

4 коментара
Сн. Mediapool

Въпреки нарастването на потребителското съзнание, корпоративното внимание и въведените на различни нива регулации, отпадъците от пластмасови изделия за еднократна употреба нарастват както никога преди и достигат 139 млн. тона през 2021 г., което е с 6 млн. тона повече спрямо 2019 г., сочи Индексът на производителите на пластмасови отпадъци 2023, изготвян от австралийската Фондация "Миндъру".

В същото време списъкът с топ 20 на нефтохимическите компании, произвеждащи първични полимери, предназначени за пластмаса за еднократна употреба, остава практически непроменен. Въпреки очакванията за спад на производството на тези материали, включително заради забраната за продажбата на някои пластмасови артикули за еднократна употреба, всъщност първичният добив на техните материали се запазва.

На компаниите в топ 20 се дължат над половината от всички отпадъци от пластмасови изделия за еднократна употреба, генерирани в световен мащаб. А първите сто нефтопреработвателни дружества осигуряват 90 процента от този вид боклук.

Лидер по принос за този вид замърсяване и американската "ЕксънМобил" (ExxonMobilЧ, следвана от китайската "Синопек" ( Sinopec). През последните 15 години Китай води растежа на производството и потреблението на пластмаси. Въпреки забраните, наложени върху някои еднократни пластмасови изделия, азиатската страна е "отговорна" за половината от 15-те милиона тона нов капацитет, пуснат в действие през периода 2019-2021 г.

Топ 3 на производителите на пластмасови еднократни изделия се затваря от също американската Dow. Само тези три компании допринасят за 16 процента от глобалните пластмасови отпадъци за еднократна употреба. От приблизително 300 производители на полимери, работещи в световен мащаб, огромната част продължат да произвеждат пластмасови изделия за еднократна употреба от първични полимери, а не от рециклирани полимери. Малцина са онези, които следят колко отпадъци се събират, управляват и изтичат в околната среда.

Еднократното използване на пластмаса не е само проблем на замърсяването, но и на климата, посочва се в доклада.

Емисиите на парникови газове "от люлката до гроба" от пластмаси за еднократна употреба през 2021 г. са равни на общите емисии на Обединеното кралство (460 млн. т. еквивалент на въглеродния двуокис.

Механичното рециклиране на тези отпадъци би намалило емисиите от създаването до депонирането им с поне 30 до 40 процента в сравнение с производството на полимери от изкопаеми горива, като избягва емисиите нагоре по веригата. Въпреки че възможностите за намаляване на емисиите от рециклирането са значителни, те могат да бъдат само част от решението към нулева нетна икономия на пластмаса, пише в анализа.

Индексът отчита, че рециклирането не успява да се разраства достатъчно бързо и остава маргинална дейност за сектора на пластмасите. "Само силна регулаторна намеса може да реши това, което представлява пазарен провал", пишат авторите на доклада.

От 2019 до 2021 г. ръстът на произведените от първични полимери пластмасови изделия за еднократна употреба е бил 15 пъти по-голям от произведените от рециклирани материали. Нефтохимическите компании (естествено) се разширяват в областта на рециклирането само на пазари, където икономическите условия са (донякъде) по-благоприятни. Това са пазари, където политиките са по-прогресивни и търсенето на рециклирана пластмаса е по-силно, отбелязва се в анализа.

"Нека не се заблуждаваме, кризата с пластмасовите отпадъци ще става все по-тежка, докато не видим абсолютно намаляване на годишна база на производството и потреблението на еднократни пластмасови изделия, добити пряко от изкопаеми горива", се посочва в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Udo
    #4

    До писалите коментари преди мен:
    Първо - В текста на "новината" се коментира битови отпадъци, а не индустриални.
    Второ - Неграмотни примитиви сте ! Селяндури сте, казано на учебникарски български език ! (Да не се бърка със селянин - селянин е описание за местоживеене на даден човек, а селяндур е описание на мисленето на даден човек)
    Има понятие "разделно изхвърляне на боклук", което очевидно ви е чуждо.
    Проблема идва както от слабо развитата правна страна на въпроса, така и от

  2. стефчо
    #3

    Най-мащабното замърсяване с пластмаса (не помня точното число, но беше към 70% от общия изхвърлян тонаж) се дължи пряко на огромни индустриални концерни, не повече от 20-ина на брой, като по-голямата част от замърсяващата им дейност се случва около Азия.

    На тях никой нищо не им казва, плащат си данъцит, плащат си даже и всички екологични такси и мажорации... И понеже "мръсната" им дейност се случва някъде далеч, а не под носа на масовия европейски потрбител, тук от тях виждаме само усмихнати

  3. ABV
    #2

    Генетическият боклук обича да живее на сметище и осира всичко около себе си!

  4. Калико Джо
    #1

    Рециклирането на пластмасите е една голяма измама на петролните и химическите компании. Макар че технологично е възможно да се преработят много видове пластмаси в първични суровини, това е много сложно, енергоемко и скъпо, така че няма индустрия която да го прави. А разпадането на пластмасовите продукти води до генериране на микрочастици, които са навсякъде около нас и ние ги вдишваме, пием и ядем с храната. Те се натрупват в телата ни и за по-младите, които ще се наблъскат повече с тях не е ясно дали няма да има здравни последици. Но кой му пука, пластмасата е "безплатна" и можеш без угризения да я изхвърлиш от прозореца на колата към полето или в реката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.