Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки многото въпроси, Италия подготвя "горещите си точки"

0 коментара
Бежанският център в Поцало на остров Сицилия.

Голям обзаведен хангар с телена ограда, гледащ към морето - това е центърът за прием на бежанци в град Поцало в южната част на италианския остров Сицилия. Този център трябва да се превърне в една от "горещите точки" за регистриране на мигрантите, за които настоява Европейският съюз и които все още държат Италия в недоумение, пише в петък агенция Франс прес.

За момента в центъра биват приемани повечето от мигрантите, които пристигат с плавателни съдове всяка седмица в Поцало. Тук те могат да се измият и да си починат, а онези, които са съгласни, да се идентифицират, преди всички да бъдат откарани към друг приемен център, където подават молба за предоставяне на убежище.

Обикновено по време на този втори етап около две трети от мигрантите, пристигнали в Италия, се измъкват от домакините си, за да продължат пътя си на север.

Когато Поцало стане "гореща точка" на ЕС, може би в края на ноември, новопристигащите ще преминават системно оттук и ще трябва да дадат пръстови отпечатъци, за да кандидатстват за убежище. Ако не се съгласят да го направят, те ще бъдат отведени в център за задържане с цел бързо експулсиране.

Мнозинството от кандидатите за убежище ще останат в страната, а онези, които произхождат от страни, за които средното одобряване на молбите за убежище в ЕС надхвърля 75 процента (а именно сирийци, еритрейци и иракчани) ще бъдат отведени във временен център, а после разселени в ЕС.

Но експериментална фаза на плана, стартирала преди две седмици на италианския остров Лампедуза, показа, че въпроси не липсват.

Какво ще стане например със сириец или еритреец, който отказва да даде пръстови отпечатъци, предвид факта, че и дума не може да става да бъде експулсиран? Ще остане ли той в център за задържане, докато промени мнението си? Италия ще продължава ли да си затваря очите, ако той се покатери през оградата?

А и как да бъдат убедени онези бежанци, които са пристигнали с надеждата да отидат при братовчеди или приятели в Германия, сега да приемат да се установят в Португалия или Литва?

"Не всички ще бъдат доволни, но не мислим много за това, за да не се обезсърчим", признава пред Франс прес Анджело Маландрино, заместник-директор на отдела "Граждански свободи и имиграция" в министерството на вътрешните работи.

"Тази схема ще може да работи само ако информацията е много ясна, а приемът с добро качество", изтъква Карлота Сами, говорителка в Италия на Върховния комисариат за бежанците на ООН. "Ние ще сме тук, за да предоставим тази информация, а също и за да контролираме качеството на центровете", допълва тя.

В тези центрове впрочем ще има доста хора - представители на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (European Asylum Support Office (EASO), на агенцията за външни граници на ЕС (ФРОНТЕКС), на европейската полицейска служба (Европол) и на европейската служба за съдебно сътрудничество (Евроджъст), които ще работят там, основно, за да се борят с трафикантските мрежи и терористичната заплаха.

В Поцало служителите на ФРОНТЕКС вече са се настанили във фургони в двора, за да помагат за идентифицирането на мигрантите.

Отвън центърът не хваща окото, но отвътре той е уютен, по стените има детски рисунки и плакати на няколко езика, въпреки че редиците от десетки двуетажни легла, разположени насред бръмченето на климатиците в основното широко помещение не предлагат почти никакво уединение.

Предвиден за 180 места, центърът в Поцало може да приеме до 250 души. С други "горещи точки", предвидени в Лампедуза и на други места в Сицилия, общият им капацитет ще е от около 1500 места. А се знае, че вълните от пристигащи от 4000 до 6000 души за 48 часа не са рядкост.

За Италия разпределянето из Европа на сирийците и на еритрейците няма да промени положението, защото те и досега само прекосяваха полуострова. Сега просто ще бъде организирано тяхното прехвърляне, вместо да бъдат оставени на произвола на трафикантите.

В замяна на това новата процедура ще задържи в Италия (най-малко за 6 до 24 месеца, през които ще се разглеждат молбите за убежище и евентуалните обжалвания) всички останали, които досега продължаваха пътя си, а именно сомалийци, суданци, етиопци...

Между януари 2014 г. и края на май 2015 г. според най-новите статистически данни, 217 000 мигранти са пристигнали в Италия, от които само 90 000 са подали молба за убежище. Сред останалите, отпътували на север, 37 000 не са били нито сирийци, нито еритрейци.

Друго последствие - нарастването на този тип кандидати за убежище ще доведе механично и до увеличаване на отхвърлянето на молбите. Откъдето и настояването на Италия за въвеждане на европейска система за експулсиране на отхвърлените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.