Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вариантите за разширяване на Съвета за сигурност на ООН са неприемливи за България

0 коментара

България не е удовлетворена от двата предложени варианта за реформиране на ръководния орган на ООН и настоява групата на източноевропейските страни, в която участваме, да не губи единственото си място в Съвета за сигурност, изборът за което се извършва на всеки две години.

Това разясни в петък постоянният представител на България в ООН Стефан Тафров в интервю за Радио Нова Европа и Mediapool, ден след изказването си пред Общото събрание на ООН. Там продължава обсъждането на доклада и предложенията на специалната група на ООН за реформи в световната организация.

"Докладът предлага две формули за разширяване на Съвета за сигурност: т.нар. формула "А" предвижда разширяването на Съвета с 6 нови постоянни страни - членки; формула "Б" не предвижда разширяването с постоянни членки, а създава една нова категория на членки на Съвета за сигурност, които могат да бъдат избирани за по 4 години, като имат право да подновят този свой мандат", обясни посланик Тафров.

По думите му, страните - членки по формула "Б" се предвижда да бъдат подбирани по широк кръг от критерии - като основен принос за мироопазващите операции на ООН, значителен бюджетен принос за ООН и т.н.

И при двата варианта страни като България ще попадат доста по-рядко в Съвета за сигурност, по чисто аритметични причини, каза посланик Тафров. "Основен елемент в нашата позиция беше, че в този си вид двете формули са неприемливи", добави той.

Посланик Тафров изтъкна още удовлетворение от факта, че авторитетни страни като Германия и Япония, които са кандидатки за постоянно членство в Съвета за сигурност, са обърнали внимание на исканията от нашата група държави.

Постоянният представител на Германия в ООН "изрично упомена източноевропейската група като група, която има право да се бори да запази своя достъп до Съвета за сигурност. Това са едни много насърчителни развития за нас, дискусията продължава и аз нямам съмнение, че нашата позиция ще срещне разбиране и сред други страни", каза Стефан Тафорв.

Крайното решение не трябва да накърнява интересите на една група държави в полза на други. Всички трябва да спечелят от реформата, никой не трябва да изгуби, е посочил той в официалното си изказване пред ООН, цитирано от информационната дирекция на МВнР.

Моята страна е за увеличаване на броя на членовете на Съвета за сигурност - както на постоянните, така и на непостоянните, без това да ограничава възможностите на един голям брой страни да членуват в Съвета, при строго съблюдаване на баланса между сегашните пет регионални групи, е посочил Тафров.

България освен това споделя виждането, че реформата на Съвета за сигурност би трябвало да съдържа дълбоки промени в неговите методи на работа и начин на функциониране, така че да го направи по-прозрачен и по-ефикасен.

В рамките на изказването си по другите теми и предложения от доклада, Стефан Тафров е изтъкнал подкрепата ни за подхода по отношение на т.нар. "нови заплахи", за изработване от ООН на дефиниция на тероризма, което би позволило приемането на конвенция срещу тероризма.

България подкрепя и нормата за колективно международно задължение за закрила, като при това Съветът за сигурност има право да се съобрази с него в случаите, когато разрешава военна намеса като краен вариант. Предвидените случаи за такава намеса са геноцид и други масови убийства; етническо прочистване; тежки нарушения на международното хуманитарно право; нарушения, с които суверенни правителства не са успели да се справят или са не дотам разположени да го направят.

Петте критерия, които би трябвало да ръководят дейността на Съвета за сигурност в тази област - сериозността на заплахата, легитимността на мотива, употребата на сила като последно средство, пропорционалността на средствата и предвиждане на последиците - са в състояние да гарантират централната роля на Съвета за сигурност в запазването на мира и на сигурността, без при това да намаляват неговата способност да действа решително, бързо и ефикасно, подчерта Тафров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.