Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон е готов да използва ядрени оръжия

0 коментара

Новата администрация на Буш призовава за превантивно използване на войски или сили под прикритие, преди врагът да пусне в действие оръжията си за масово унищожение и подчертава готовността на САЩ да отвърнат с ядрено оръжие на евентуални химически или биологични атаки на американска земя или срещу американски войски в чужбина.

Стратегията предвижда по-агресивен подход срещу употреба на оръжия за масово унищожение и идва в момент, когато САЩ се готвят за евентуална война с Ирак. Във версия на стратегията, публикувана във вторник от Белия дом, се казва, че САЩ ще отговорят със смазваща сила, включваща всякакви средства срещу употребата на биологично, химическо, радиологично или ядрено оръжие срещу тяхна територия, или техни войски или съюзници.

Обаче един секретен вариант на стратегията отива още по-далеч: Тя влиза в разрез с продължилите 50 години усилия на САЩ за неразпространението на ядрените оръжия, като разрешава предварителни американски удари по държави и терористични групировки, които могат да се сдобият с оръжия за масово унищожение и ракети с голям на действие или да ги доставят. Политиката има за цел да предотврати трансфера на части на оръжия и да ги унищожи, преди да бъдат сглобени.

В засекретен абзац фигурират имената на Иран, Сирия, Северна Корея и Либия сред страните, които са централен обект на новата американска политика. Служители от администрацията казаха, че това не означава, че президентът Джордж Буш възнамерява да използва военна сила, независимо дали под прикритие или не, в нито една от тези страни. Той е решен, казаха те, да спре трансфера на оръжейни части към или от тях.

Политиката начертава практическите аспекти на доктрината на Буш за превантивни удари, предвидена в разпространената през септември стратегия за национална сигурност. Тя се разграничава от доктрината на Студената война, изградена на принципите на възпиране и въздържане. Доктрината на предварителни мерки насърчава вземането на прицел на враждебно настроени страни, преди те да атакуват.

Тя разширява предупреждението, което бе отправено срещу Ирак в навечерието на войната в Персийския залив през 1991 г. В писмо на президента Джордж Буш-баща бе обещан "възможно най-силния отговор", ако Ирак употреби химически или биологични оръжия срещу САЩ и съюзниците им.

Новата политика обаче е по-конкретна и описва последствията от използването на оръжия за масово унищожение от врага. "САЩ ще продължат да подчертават, че си запазват правото да отговорят със смазваща сила, включваща всички възможности, на употребата на оръжия за масово унищожение срещу САЩ, силите ни в чужбина, приятелите ни и нашите съюзници," се казва в документа.

Въпреки че не споменава името на Ирак, моментът, когато документът бе разпространен, отправя ясен сигнал към иракския президент Саддам Хюсеин за евентуалните последици от употребата на неконвенционални оръжия в една бъдеща война.

Високопоставен служител в администрацията, който съобщи за новата стратегия, каза, че тези възможности включват ядрена сила. Той каза, че писмото от 1991 г. е имало желания ефект. Саддам "не прекрачи границата забраняваща употреба на химическо и биологично оръжие," отбеляза той. "Иракчаните ни казаха, че според тях писмото предупреждавало, че САЩ могат да използват ядрено оръжие и това ги възпряло."

В миналото американски служители виждаха някакво предимство в това да оставят света да се чуди как САЩ ще реагират на доказателство, че една страна или терористична група крие оръжия за масово унищожение дълбоко под земята. Служители от администрацията на Буш настояха във вторник, че във формулировката им няма нищо ново.

Служители на Пентагона обаче изглежда също са се придвижили с крачка по-близо до възможна, ограничена употреба на ядрено оръжие, което ще бъде ново и по-използваемо. Те преразгледаха ядрената политика преди година и поставиха акцент върху разработването на оръжия с ниска ядрена мощност. Такива оръжия биха могли да бъдат използвани за удари дълбоко под земята, които да унищожат подземни комплекси, включително складове за химически и биологични оръжия. Това поражда въпроса дали администрацията понижава степента за използването на ядрени оръжия.

Служители отрекоха да е така. Но те също твърдят, че стратегическите преценки за борбата с тероризма и срещу враждебни страни трябва да бъдат съществено различни от тези при Студената война. Тогава въздържането означаваше просто Съветският съюз да бъде убеден, че ако САЩ бъдат атакувани, те могат и ще го заличат от лицето на земята. Срещу днешните врагове, твърди администрацията, може да се наложи да нанесем предварителни удари с ядрени оръжия, които ще имат минимален ядрен разпад.

Администрацията обяви по-широка стратегия за национална сигурност през септември. Изготвянето на отделна политика за оръжия за масово унищожение отразява сериозността, с която администрацията гледа на заплахата за удари от криминални държави и терористични организации. "Явно всяка администрация е подлагана на критики за това, че няма стратегия," каза служителят.

Дългият шест страници документ,разпространен от Белия дом, е разсекретено извлечение от свръхсекретна директива, подписана от Буш през май, след като разреши спор между службите, започнал още през януари. Това е един от първите примери за политическо сътрудничество между Националния съвет за сигурност и новото министерство на на вътрешната сигурност, ръководено от Том Ридж.

Новата стратегия не отхвърля "традиционните методи" на дипломация, международни споразумения за контрол над оръжията и износа. Но в секретния си вариант и в процеса на изготвянето ѝ директивата почива на виждането, че "традиционните начини за неразпространение на ядрени оръжия се оказаха неефективни и сега започваме политика на активни действия," каза служител от Белия дом.

Обяснявайки новия подход един служител даде хипотетичен сценарий за кораб, който използва Филипините за място на тренсфер на оръжия за Либия. Ние ще спрем, унищожим или попречим на тази доставка или тя ще изчезне мистериозно на път за Либия, каза служителят.

Изявлението му идва в момент, когато испански специални части с разузнавателна подкрепа от САЩ спряха севернокорейски кораб на път за Йемен, натоварен с ракети Скъд.

/Днес корабът с ракетите бе освободен и говорителят на Белия дом каза, че няма нищо незаконно в това Северна Корея да продава ракети Скъд на Йемен. - бел. mediapool.bg/

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.