Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон иска да защити сателитите си от руски или китайски атаки

0 коментара
Вашингтон иска да защити сателитите си от руски или китайски атаки

САЩ се опитват да защитят своите сателити от китайски или руски атаки и разчитат на своите съюзници, за да го постигнат. Това заяви високопоставен представител на Държавния департамент, който представи и новата американска стратегия за отбрана в космоса, предаде Франс прес.

Този документ е първият, касаещ стратегията на новите космически сили на САЩ. В него се припомня, че централната цел на министерството на отбраната е да се запази гражданското и военното превъзходство на страната в космоса, по-специално мрежата от геолокализационни сателити, от които зависят както военните, така и спешните служби, транспортът и дори финансовите услуги.

Но Китай и Русия развиват способности за кибератаки и за заглушаване на спътниците, разработват електромагнитни оръжия, сателити-убийци и противосателитни ракети, които заплашват директно американските сателити, посочи директорът по космическите въпроси на Пентагона Стивън Китей.

Така например Пекин извърши успешно изпитание през 2007 г. с ракета земя-въздух, поразила един от неговите собствени сателити и демонстрира по този начин способността си да атакува сателитите на чужди страни, припомни американският представител.

По-наскоро, през 2017 г. Русия изведе в орбита сателит, който може да диагностицира проблемите в руски сателити. Този нов сателит не се е поместил оттогава и се намира на малко разстояние от американски сателит, което притеснява Пентагона.

"Ние все още сме пред тях, но темпото, с което те развиват тези способности, представлява несъмнено риск за нас", каза Китей. "Това са много сериозни заплахи", предупреждава той.

"Руската и китайската военна доктрина гледат на космоса като на нещо важно за една модерна война и на използването на космически оръжия като на средство за намаляване на военната ефикасност на САЩ и на техните съюзници, както и на средство за спечелване на бъдещи войни", предупреди американският представител.

В стратегията се представя и хипотеза за ядрена атака в космоса. Въпреки че липсата на атмосфера ще попречи на всякакво изгаряне, детонацията на ядрено оръжие ще предизвика мощен електромагнитен заряд, който ще унищожи електронните вериги на всички сателити около нея. "Това е заплаха, за която трябва да бъдем подготвени", допълни той.

В тази стратегическа конкуренция САЩ отбелязаха точка в края на май с изпращането на двама американски астронавти до Международната космическа станция с кораб на частната американска компания Спейс екс.

Новата американска стратегия подчертава, че Пентагонът има намерение да умножи партньорствата с промишления сектор, при това с подкрепата на съюзниците си.

Най-близките съюзници на САЩ в областта на разузнаването - Австралия, Канада, Нова Зеландия, Обединеното кралство - сътрудничат заедно със САЩ от 2014 г. в рамките на инициативата за междусъюзнически космически операции. Франция и Германия се присъединиха към тях през февруари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.