Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон още няма единна позиция за Близкия изток

0 коментара

Американски пратеници и лидери от Близкия изток правят совалки между Вашингтон, Ерусалим и столици на арабски държави с необичайна пъргавина, с което създават впечатление за движение по посока на един измамен мир.

Но администрацията на Буш, която е в центъра на този процес заради влиянието на САЩ върху Израел, все още не е решила как да постъпи след всичките идеи и предложения, които получава от Близкия изток, смятат анализатори и дипломати.

Всъщност, освен че се опитват да свикат мирна конференция преди края на септември, никак не е ясно дали САЩ въобще ще предприемат някакви значителни стъпки, е мнението на анализаторите.

"Има голямо раздвижване, но единствено ако САЩ развият някаква твърда стратегия, то ще доведе до значителен напредък. Те все още не са си изяснили колко далеч искат да стигнат и какво могат да постигнат," каза Джудит Кипър, директор на Близкоизточния форум към Съвета по външни отношения.

Някои американски служители твърдят, че администрацията обсъжда дали да предложи график за договаряне на близкоизточно мирно споразумение. Според други изходът от тези дискусии е твърде неясен и никое решение не е окончателно.

Сега администрацията има двама пратеници в Близкия изток - директорът на ЦРУ Джордж Тенет и помощник-държавният секретар Уилям Бърнс - които работят съответно върху реформирането на палестиските сили за сигурност и върху бъдещето на преговорите.

Египетският президент Хосни Мубарак предложи Съединените щати да подкрепят прокламирането на палестинска държава.

ЧАСТИЧНИ ИЗБОРИ

Целта е да се даде надежда на палестинците, да се спомогне за намаляване на насилието и да се отрази международния консенсус, че създаването на такава държава е неизбежно, каза висш египетски служител.

Но дипломати се усъмниха дали президентът Джордж У. Буш ще направи толкова смела крачка сега, когато САЩ се готвят за частични парламентарни избори през ноември.

Преди изборите американските политици внимават да не засегнат еврейските и произраелските гласоподаватели, които имат по-голямо влияние от растящата арабо-американска общност.

"Не смятам, че те ще направят подобно нещо. Твърде рисковано е. Това би означавало навлизане в директна конфронтация с Ариел Шарон, а те не биха искали това само четири месеца преди изборите," каза един дипломат.

"Има дипломатическа активност, но тя няма да доведе до никакъв логически завършек," добави той.

"Те смятат да излязат със свои собствени предложения, защото виждат че поетапният подход вече не действа. Но не очаквам да се стигне до такъв момент, който предполага голям конфликт с Израел," добави Кипър.

Дипломатите казаха, че дори предложената близкоизточна мирна конференция е под въпрос заради пропастта между арабските и израелските очаквания за въпросите в дневния ред на конфренецията.

Арабите искат конференция, която дава рамка за окончателно споразумение между Израел и палестинците и по-точно прокламиране на палестинска държава, обхващаща целия Западен бряг и ивицата Газа с незначителни териториални и демографски уточнения.

Премиерът Ариел Шарон каза, че създаването на една палестинска държава е "преждевременно" и че приоритет трябва да бъде реформирането на Палестинската автономна власт на президента Ясер Арафат.

ОКОНЧАТЕЛНО РАЗРЕШАВАНЕ НА ИЗРАЕЛСКО-ПАЛЕСТИНСКИЯ КОНФЛИКТ

Кипър каза, че ноемврийските избори са само един от редицата фактори, които са в ущърб на инициатива за Близкия изток.

"Кампанията в Афганистан далеч не е приключила. Така че има много неща, които правят невъзможно окончателното разрешаване на израелско-палестинския конфликт, а ... в Пентагона и Белия дом има хора, които са твърдо против това," добави тя.

"Политическите разногласия /в администрацията/ са малко по-дълбоки от обикновено и това определено възпрепятства изграждането на една твърда стратегия," каза Кипър.

Един арабски дипломат заяви, че Държавният департамент се е ангажирал с водеща роля в близкоизточната дипломация, въпреки неодобрението на други части на администрацията.

"Става въпрос за вътрешния състав на самата администрация. Те няма да навлязат във война помежду си, ето защо ще се концентрират върху Ал Каида и терора," каза той.

Шарон, който е на посещение във Вашингтон, спечели силна подкрепа на Капитолията с тезата си, че Израел трябва да се отнася към палестинските екстремисти така както САЩ се отнасят към талибаните и Ал Каида в Афганистан.

Лидерът на мнозинството в Камарата на представителите, тексаският републиканец Дик Арми потвърди тази подкрепа, като каза миналия месец, че ще бъде "доволен, ако Израел заграби целия Западен бряг". Той отбеляза, че палестинците трябва да отидат да живеят някъде другаде.

Но египетски говорител заяви, че никакви пречки няма да спрат страната му.

"Движението на американците е положителен знак.. Те разбират, че интересите им могат да бъдат застрашени," каза Набил Осман, председател на египетската държавна информационна служба.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.