Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАЦ поиска КЗК да узакони директния му контрол върху в. “Труд”

8 коментара

Германската медийна групировка ВАЦ иска официално да върне директния си контрол върху “Медиа холдинг” – дружеството, което издава най-тиражния български вестник “Дневен Труд”. Това става ясно от съобщение на сайта на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Дъщерната компания на ВАЦ в България “ВАЦ – Медийна група България холдинг” ЕООД, която притежава и издателя на в. “24 часа”, иска оценка от българската антимонополна комисия дали с придобиването на контролен пакет се получава концентрация на дейност и да излезе с решение. В седемдневен срок, който изтича в понеделник, 20 юни, всички заинтересовани лица и организации могат да се обърнат към КЗК с доказателства за влиянието на  евентуалната концентрация върху дейността им.

За Mediapool изпълнителният директор на “Медиа холдинг” АД Петер Имберг поясни, че ВАЦ предвижда да изкупи 30-процентния дял на “Райфайзен Ост Инвест” в компанията – издател на “Труд”. Също толкова в момента държи и вестникарската група, като след сделката ще стане собственик общо на 60% от холдинга.

Другият изпълнителен директор на “Медиа холдинг” и главен редактор на в. Труд, Тошо Тошев, отказа да коментира и пренасочи всички въпроси към Петер Имберг.

Кой кой е в “Медиа холдинг” АД

За Mediapool Петер Имберг поясни, че в момента акционерите в дружеството са “Райфайзен Ост Инвест Унтернеменс Бетайлигунгс” ООД – Австрия с дял от 30%, ВАЦ – Медийна група България Холдинг” ЕООД – също с 30%, ПТЦ Прессе Телевизонс унд Комуникационс Бетайлигунгс АГ, Швейцария с 20.1%. Четири физически лица – Тошо Тошев (главен редактор на в. “Труд”), Зоя Деянова, Захари Главчовски и Пламен Каменов, държат останалите 19.9%.

Компанията, която продава дела си на ВАЦ - “Райфайзен Ост Инвест”, е инвестиционно дружество, част от австрийската Райфайзенбанк груп. Главното дружество в групата - Райфайзен Централбанк Австрия е основната обслужваща банка на ВАЦ. Дружеството се занимава с инвестиции в медийния бизнес. На интернет-страницата на Райфайзенбанк груп Mediapool не го откри сред посочените дъщерни дружества на групировката.

Обяснението на изпълнителния директор на “Медиа холдинг” за сделката бе, че “Райфайзен Ост Инвест” иска да продаде дела си в “Медиа холдинг”, защото ръководството на инвестиционното дружество в края на 2004 г. преразгледало позицията си за участие в печатните издания в Европа. Петер Имберг поясни също, че според устава на “Медиа холдинг” щом един акционер иска да се оттегли, в едномесечен срок останалите могат да поискат да изкупят дела му и само ако се откажат, делът се обявява за продан на външни лица и дружества.

“При това положение, наред с желанието за разширяване на инвестицията на групата ВАЦ в България, мотивиращ фактор за предприемане на концентрацията е и рискът акциите да бъдат прехвърлени на неподходящ инвеститор”, заяви за Mediapool Петер Имберг.

“Евентуалният нов акционер, притежаващ права върху 30% от акциите с право на глас, би могъл да оказва сериозно въздействие върху дейността на дружеството. Доколкото това излага на риск установената пълна редакционна независимост на изданията на дружеството, нито ВАЦ, нито останалите акционери биха искали да се стигне до подобен резултат”, завърши Имберг.

Подозрения, че ВАЦ иска да се освободи от картелното положение

Според издателя на медийна група “Монитор” Петьо Блъсков обаче сделката има други цели. С правния ход, който предприема, ВАЦ цели да се освободи от картелното положение, в което фактически се намира, и да го замени с концентрацията на дейност, която се разрешава от закона при издадена санкция от КЗК. Премахването на картелизацията на пазара е една от целите, която си поставя ЕС в антимонополното законодателство в общността, което ще важи в пълна сила и за България след като се присъединим към общността. По тази причина ВАЦ бърза да “изчисти” присъствието си на вестникарския пазар у нас, преди да влезем в ЕС, смята Блъсков.

Германската медийна групировка ВАЦ – Вестдойче алгемайне цайтунг е със седалище град Есен, Германия. Освен в България, ВАЦ има силно присъствие на вестникарския пазар чрез контрол над местни издания в редица страни от Централна и Източна Европа, като Словения, Австрия, Унгария, Сърбия и Румъния.

Политиката на концерна е да регистрира дружества, които централизирано обслужват изцяло купените издания, като се започне с печата, мине се през рекламата и се стигне до разпространението. Широко рекламираната стратегия на ВАЦ е отделните издания да се концентрират върху журналистическата си дейност, а концернът чрез дъщерните си фирми в отделните страни да им осигури цялото производство и реализация, като съответно прибира и печалбата им. Концернът твърди още, че осигурява пълна независимост на редакционните екипи и водената от тях политика.

В България ВАЦ разполага за изданията, които контролира, печатница, обща рекламна стратегия и общо разпространение.

Ходовете на ВАЦ в България

Преди 5 години, в началото на 2000-та, ВАЦ свали официалния си дял в “Медиа холдинг “ АД от 70% на 30%, принуден от започналата преписка срещу монополно положение на вестникарския пазар. Шефове на групировката продадоха личния си дял от 30% от холдинга на “Райфайзен Ост Инвест”, и още 10% на швейцарското офшорно дружество. Тогава четиримата сегашни български акционери, плюс тогавашния зам.-главен редактор на “Труд” Николай Стефанов, притежаваха общо 30% от “Медиа холдинг”.

След трансформацията на капитала тогавашният председател на КЗК Николай Павлов обяви тържествено, че няма монопол на ВАЦ.

Заедно с “Медиа холдинг”, ВАЦ притежава 100% дружеството “168 часа” ООД – издател на втория по тираж вестник в страната “24 часа”. По различни експертни оценки на медийни наблюдатели, в момента общият дневен тираж на двата му основни вестника – “Дневен Труд” и “24 часа” е около 160 хил. броя, докато всички останали централни всекидневници имат общ тираж около 70 хиляди броя.

Проблемът се усложнява и от картелната практика на ВАЦ за обща реклама в двата му централни вестника и от общо разпространение. На практика групировката подбива рекламния пазар, защото рекламодателите са заинтересовани да публикуват на малко по-високи цени в две издания с общ висок тираж, отколкото в отделни издания при по-ниски тарифи, но и при много по-малки тиражи.

Разпространителите също предпочитат да вземат за продажба ВАЦ-овите издания, от които получават по-голяма отстъпка от повече продадените бройки, отколкото да разпространяват малките вестници, които, притиснати от конкуренцията, се мъчат да държат по-ниски цени, но и дават по-ниски отстъпки.

Нееднократните опити на по-малките издания да се преборят с похватите на ВАЦ са завършвали досега с неуспех.

Според Петьо Блъсков, който води няколко дела в КЗК, сега антимонополната комисия може да покаже по-силно ли е законодателството в България от несанкционираната досега монополна практика. В качеството си на издател той е дал своите възражения срещу исканото от ВАЦ разрешение за концентрация на дейност.

Очаква се до месец антимонополният орган в България да се произнесе по питането.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLUEBIRD
    #9

    Защото:1.Министър председателя на РБ ме съветва да си "сменя чиповете". Аз 4е сменим неговите!Същият тип заяви, че е министър-председател само на онези които са гласували за него - следователно -България - това не съм аз!2. Министър председателя на РБ и Министъра на ВнР - Соломон паси с действия, бездействия и "тиха дипломация" допринесе за осъждането на невинни български граждани от едно чудовище-вампир-кръволок.България - това не съм аз!3. Министъра на здравеопазването на РБ и бандата му от здравната

  2. Щази
    #7

    Кво плаче геносе Блъсков, когато той самият покани нас, ВАЦ, да купим "24 часа". Освен това направи ударен дъмпинг, докара "Труд" до пълен фалит и ние го купихме без да платим и един лев. После теглихме шута на Блъсков, тъй като той ни свърши мръсната работа. После подкупихме и КЗК, и Костов, да си затворят очите, че сме нарушили законите. Сега Блъсков вие на умряло. Само че ако извадим истината за него, веднага ще млъкне.Обаче ние му прощаваме, нали сме от една служба.

  3. GYZO-LIZACHI TAKIVA
    #6

    NAISTINA AMAN OT VAS - CIGANI

  4. УМЕН
    #5

    ГЛАСУВАЙТЕ С №12 ТОВА Е ИСТИНАТА

  5. vsi4ko ili nishto
    #4

    ..aman ot gyzolisa4i!

  6. ПЕТКА
    #3

    ЕХ ЩАЗИ, ЕХ МЪКО, ЗАЩО ЛИ ИМА БУДАЛИ ДА ЧЕТАТ ТАЗИ БОРОВА ПОМИЯ.

  7. ЗА ДОБРО Е!
    #2

    МЛАДЕЖИ И ДЕВОЙКИ, ЕЛАТЕ ДА ГЛАСУВАМЕ ЗА СВОЕТО БЪДЕЩЕ! ЗАЕДНО ЩЕ СТАНЕМ ПОВЕЧЕ И ЩЕ БЪДЕМ ПО-УБЕДИТЕЛНИ. САМО С ДСБ ЩЕ СТАНЕМ БОГАТА ДЪРЖАВА. В БОГАТА ДЪРЖАВА ВСИЧКИ ЖИВЕЯТ ДОБРЕ!

  8. Kiki
    #1

    Znae li niakoi detailno istoriata na WAZ? Kak taka stana che tova mijavo vestniche (pomnia go ot 1990) izvednaj 3-4 godini po-kusno zahapa ciala iztochna evropa? I kak taka iz cialata tazi iztochna evropa negovite hora se okazaha vse otbor yunaci do edin bivshi chengeta - koi razvedka, koi agent donoschik, koi uj bivsh diplomat, koi uj intelektualec, koi otkroven bandit, i pr. i pr? kolkoto poveche se zamisliam - poveche mi se povrusta. I da e yasno: niamam predvid samo shaikata ot bulgarskoto "predstavitelstvo", te sa sustiute navsyakude! Cherveno-kafiava otvrat!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.