Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно е преходният период за работа в страни от ЕС да се съкрати на 2 години

0 коментара

Напълно възможно е договореният преходен период 2+3+2 ( общо седем години), в който български граждани няма да имат право да работят в държави от ЕС, да бъде съкратен само до две или максимум на пет години. Това обясни Асен Иванов от "Свободно движение на хора и социална заетост" в отдел "Евроинтеграция" към социално министерство при представянето на предприсъединителния договор от министъра по европейските въпроси Меглена Кунева и евро експерти от различни ведомства в Банско. Към момента страната ни разполага с работния вариант на договора, а официалната версия ще бъде получена на 8 април.

Вероятността седемгодишният преходен период да се съкрати на двугодишен е напълно реална, но това ще стане ясно 2006 г., когато изтече двугодишният период за първите десет държави, присъединили се през май 2004 г. Тогава и България ще види как ще подходят към казуса Еврокомисията и старите страни-членки, направи уговорка евроекспертът Асен Иванов пред Mediapool.

След изтичането на задължителния двугодишен преходен период, ЕК трябва да излезе с доклад с реалните резултати и основания за удължаването му. Документът ще констатира дали има нарушения от страна на новоприсъединилите се страни, има ли граждани от тези държави, които работят нелегално в ЕС, както и доколко е стабилен пазарът на труда в старите членки на Съюза.

Първото удължаване с още три години важи за всички държави-членки, докато последващото второ удължаване с още две години е по изключение и не е за всички европейски страни.

В случай, че дадена страна, например Германия, чието тежко положение с пазара на труда продължи, тогава тя би могла на базата на конкретната обстановка да се обърне мотивирано към ЕК за удължаването на този преходен период.

Ако Комисията се съгласи с искането на конкретната държава, което не е задължително, а България смята, че няма такова основание, нашата страна има право да обжалва решението на ЕК пред съда в Люксембург.

Според Иванов, въвеждането на преходен период е израз не толкова на реалната ситуация, а по-скоро на реалните страхове на европейските граждани и всъщност е вид презастраховане на политиците срещу евентуални упреци и критики. Дебатът около европейската конституция в момента, както и предстоящите ратификации на присъединителните договори, присъединяването първо на десет, а впоследствие на още две, допринасят за нарастване на напрежението сред европейските граждани.

Не е изключено преходният период да бъде удължен на пет години, но за последната възможност за удължаване с още две години България категорично може да води битки и да отстоява сериозно правата си, смятат експерти.

Засега само Ирландия е декларирала, че няма да въвежда изобщо преходен етап за свободно движение на хора след присъединяването на България и Румъния. В същото време с много страни от ЕС, които имат нужда от работна ръка, България вече е подписала спогодби, позволяващи на гражданите ѝ да работят в тези държави в отделни сектори и през преходния период - например с Испания, Германия, отделно с регион Ломбардия, Франция, с Белгия.

Трудовите права на българи, които законно работят на европейския пазар, няма да бъдат прекратявани след влизането в сила на този преходен период.

Ще изпращаме на родния език петиции и запитвания до ЕС-институции

След влизането ни в ЕС и признаването на българския език като официален, всеки българин ще може да пише петиции и да отправя запитвания на родния си език до европейските институции, съобщи министър Кунева при представянето на предприсъединителния договор пред журналисти в Банско през уикенда.

Вицепремиерът Пламен Панайотов също отбеляза, че за България от особено значение е декларацията към договора, с която се официализира българският език като език в рамките на ЕС, и въвеждането на трета азбука в Съюза.

Правителството счита, че трябва да положи максимални усилия до 25 май договорът да бъде ратифициран в Народното събрание, преди края на мандата на този парламент, отбеляза Панайотов. Според него, така ще имаме възможност да настояваме страните-членки да започнат също веднага ратификационните процедури. По думите му, търсят се гаранции ратификационните процедури да протекат така, че България наистина да може да стане член на Европейския съюз от 1 януари 2007 г.

Присъединителният договор, който се очаква да бъде подписан на 25 април, е над хиляда страници, съдържа редица препратки към първичното и вторичното законодателство на Европейския съюз, без които договорът не може да бъде разбран.

Панайотов разясни, че на 25 април държавите членки на Европейския съюз, България и Румъния ще подпишат документа, изразявайки своето съгласие да се обвържат с него. Това ще стане при последваща ратификация, в съответствие с правните изисквания на всяка от страните

Документът съдържа шест разпоредби, в които регламентира членството на България и Румъния в Съюза. Неотменна част от договора са протокол, подготвен на основата на Конституцията на Европа, и Акт за присъединяване, базиран на учредителните договори на ЕС. Двата документа гарантират влизането на България в ЕС от 1 януари 2007 г., независимо от приемането или неприемането на евроконституцията до тази дата.

Протоколът и актът включват т.нар. общи разпоредби в промените в институциите на Европейския съюз във връзка с присъединяването на България и Румъния и финансовата рамка за двете страни. С тях се урежда и присъединяването ни към вече сключени конвенции, споразумения и протоколи, както в рамките на Европейския съюз, така и тези между Европейския съюз и трети страни.

Предстои на 29 март Комисията по външните работи на Европейския парламент да се произнесе по принцип по Договора за присъединяване на България и Румъния. На 13 април Европейският парламент трябва да се произнесе по документа, а на 25 април е церемонията по подписването на договора.

Към момента България е превела на български език 75 000 страници от европейското законодателство. Цялото е около 92 000 страници. Има и близо хиляда дела на Люксембургския съд, които също трябва да бъдат преведени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.