Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно е "Вагнер" отново да се превърне в заплаха за Украйна

1 коментар
Възможно е "Вагнер" отново да се превърне в заплаха за Украйна

Руската паравоенна армия "Вагнер", която е под контрола на Кремъл, може отново да се превърне в заплаха за Украйна, твърди в най-новия си анализ американският Институт за изследване на войната (ИИВ), предаде ДПА.

Групата "Вагнер" ще представлява заплаха, ако отново се превърне в ефективна военна организация или бъде възстановена като голяма, единна структура с ефективно централизирано ръководство, управлявано от руското министерство на отбраната, смята американската организация.

Неотдавна институтът беше казал, че групата не представлява заплаха след смъртта на нейния ръководител Евгений Пригожин в самолетна катастрофа през август, припомня ДПА. Смъртта му дойде, след като през лятото той за кратко застана начело на бунт, предшестван от засилване на напрежението между руски военни командири и Пригожин, чиито бойци се сражаваха рамо до рамо с редовни руски подразделения в Украйна. Бойците на "Вагнер" след това се изтеглиха от Украйна и през юни Пригожин се разбунтува. Но той и няколко други високопоставени лидери от частната военна компания по-късно загинаха при мистериозна самолетна катастрофа в покрайнините на Москва.

В момента не е ясно кой ръководи "Вагнер" и какъв точно е статутът на групата, но е възможно синът на Пригожин Павел да поеме ръководството на подразделенията, казва ИИВ, като се позовава на източници, близки до организацията. Руското министерство на отбраната обаче ще трябва да продължи да ѝ предоставя оръжия, боеприпаси и логистика.

Миналата седмица руският президент Владимир Путин прие в Кремъл бившия официален представител на "Вагнер" и съосновател на армията Андрей Трошев и го натовари с формирането на доброволни подразделения. Путин тогава каза, че подразделенията ще бъдат използвани основно за войната срещу Украйна.

Под ръководството на Пригожин "Вагнер" превзе редица територии в Украйна, включително Бахмут.

В момента подразделения на групата са разположени в Беларус, Централноафриканската република, Либия и Мали, се посочва в анализа.

Междувременно в Украйна, на фона на опитите на Москва да затвърди позициите си в южната и източната част на страната, руската военноморска авиация играе все по-централна роля във войната на Кремъл, става ясно от най-новата британска оценка, публикувана днес. Русия също така използва военноморската си авиация на фона на украинските атаки срещу руския военноморски флот в опит да установи контрол над северозападната част на Черно море, каза британското министерство на отбраната.

"През последните седмици военноморска авиация на руския Черноморски флот има особено важна роля в операциите на флота, докато той се опитва да се справи с едновременни заплахи на южния фланг на войната в Украйна", смятат анализаторите. "Военната авиация набляга на операции по въздушно патрулиране над морето, като е много вероятно основната мисия да е ранното идентифициране на надводни плавателни съдове без екипаж", добавят те.

Путин нареди инвазията, защото смяташе, че НАТО е слаба, а и няма друг начин да си върне контрола върху Украйна

Институтът за изследване на войната коментира, че руският президент Владимир Путин е наредил инвазията в Украйна, защото е смятал, че НАТО е слаба и че няма друг начин да си върне контрола върху съседната страна.

Путин не разпореди руските войски да нахлуят в Украйна, защото се страхуваше от НАТО. Той нападна, защото смяташе, че алиансът е слаб и че усилията му да си върне контрола върху Украйна с други средства са се провалили, пише американският мозъчен тръст в анализ, публикуван на сайта му. Според Института за изследване на войната руският президент също така е вярвал, че за него е лесно и безопасно да постави на власт в Киев проруско правителство.

Целта на Путин беше не да защити Русия от някаква несъществуваща заплаха, а по-скоро да разшири властта на Русия, да изкорени украинската държавност и да унищожи НАТО – цели, които той все още преследва, обобщава базираният във Вашингтон аналитичен център.

Един човек е убит, а шестима са ранени при руски обстрел срещу Херсонска област

При руски обстрел срещу Херсонска област в Южна Украйна през изминалата нощ е убит най-малко един човек и са ранени шестима, включително две деца, съобщи днес областният управител, цитиран от Ройтерс.

В приложението "Телеграм" управителят на Херсонска област Олександър Прокудин съобщи, че за последните 24 часа руските сили са извършили 71 атаки, "насочени срещу жилищни райони", както и срещу магазини и медицинска инфраструктура.

Мишена на 20 от въздушните и сухоземни атаки е бил административният център на областта - град Херсон, уточни началникът на областната управа. Местните власти своевременно са потушили пожар, предизвикан от обстрел рано тази сутрин.

Агенция Укринформ посочва, че двете ранени деца са сестри, на 13 и 12 години. Според информация от окръжната прокуратура в Херсон медиците са установили средни телесни повреди и посттравматичен стрес. Ранена е и майка им, на която е поставена същата диагноза.

Агенцията припомня, че през ноември миналата година Киев е изтласкал руските сили от част от Херсонска област след неколкомесечна окупация, но руските части са продължили да обстрелват централния град на областта и райони в близост до него отвъд река Днепър.

Няколко френски компании са сключили споразумения за доставка на оръжия на Киев

Няколко френски компании са сключили споразумения за доставка на оръжия на Украйна, предаде Франс прес.

Споразуменията са били сключени миналата седмица в Киев, на форум, посветен на отбранителната индустрия. Постигнати са договорки за доставката на различни оръжия, сред които шест самоходни гаубици "Сезар". Оръдията ще бъдат доставени от компанията "Некстер" (Nexter), която е френският клон на френско-германската компания Ка Ен Де Ес (KNDS), става ясно от данни на френското министерство на въоръжените сили.

Със самоходните гаубици "Сезар" могат да се изстрелват 155-милиметрови снаряди на разстояние 40 км. По-рано Франция достави на Украйна 30 оръдия "Сезар".

За да задоволи търсенето, "Некстер" ускорява производствения процес на оръдията, като за производството на едно оръдия вече са нужни 18 месеца, а не три години. Компанията вече не произвежда по две оръдия месец, а по шест, отбелязва Франс прес.

Освен това "Некстер" е сключила договор с украинска компания за поддръжката на оръдията "Сезар", както и на бронетранспортьори AMX-10.

Компанията "Аркюс" (Arquus) е сключила договор за поддръжка и производство в Украйна на някои части на френския бронетранспортьор Ве А Бе (VAB). Франция е предала над сто такива бронетранспортьора на Киев, припомня АФП.

Френската компания СЕФА (CEFA) ще достави на Украйна осем робота за разминиране SDZ, както и осем апарата амфибия за преминаване през водни препятствия – става дума за 25-метрови платформи, с които могат да бъдат превозвани танкове.

Компанията "Дьолер"(Delair), която вече има един договор за доставка на 150 разузнавателни дрона на Украйна, се е договорила да достави още дронове.

Компаниите "Талес" (Thales) и "Тюржи и Гаяр" (Turgis & Gaillard) са сключили договори с украински компании за съвместно разработване на дронове, а компанията "Вистори" (Vistory) ще създаде в Украйна център за 3D принтиране, в който ще бъдат произвеждани резервни части.

Износът на германска военна продукция за Украйна е нараснал четирикратно тази година

Германският износ на стоки за военна употреба за Украйна е нараснал повече от четири пъти от началото на годината и така Киев се превръща в най-големият получател на германско оръжие, съобщи икономическите министерство в Берлин, цитирано от Ройтерс.

Износът за Украйна възлиза на 3,3 милиарда евро при общо експортирана продукция за първите девет месеца на стойност 8,76 млрд. евро.

За сравнение, към същия момент на миналата година одобрените доставки за Украйна на стоки, произведени от германската отбранителна промишленост, са били на стойност 775 милиона евро.

След руското нахлуване в Украйна миналата година Берлин многократно обеща да подкрепя Киев, колкото дълго е необходимо. Германският канцлер Олаф Шолц дори заговори за прелом в разбирането на Германия за отбраната си.

Унгария, която отдавна казва, че ще увеличи военните си разходи, е на второ място по получена германска отбранителна продукция (1,03 млрд. евро), а на трето място са САЩ (467 млн. евро).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 16:59 на 2 октомври 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.