Инвестициите във възобновяеми източници са национален приоритет за Гърция, обяви премиерът на страната Лукас Пападимос, като подчерта, че Гърция има възможност да се превърне в енергиен възел за Европа и региона, предаде агенция АНА-МПА.
Пападимос говори пред конференция в Атина за възобновяемите източници, организирана от министерството на околната среда, енергетиката и климатичните промени.
Гръцкият министър-председател изтъкна, че либерализирането на енергийния пазар, достъпът на трети страни до лигнитните въглища на Гърция, приватизацията на газовата компания ДЕПА, към която, по думите му, има изключителен интерес, по-нататъшно раздържавяване на гръцката петролна компания Хеленик петролеум (ЕЛПЕ), влизането на стратегически инвеститор в системите за пренос на електрическа енергия, проектите за експлоатация на въглеводородите съставляват динамика, с която ще се развива енергийният отрасъл в следващите години.
Конференцията е поставила акцент върху проекта "Хелиос" за производство на електроенергия от фотоволтаични мощности и за износа ѝ в страни от Централна Европа с по-малко слънчеви дни. Пападимос изрази мнение, че реализирането на този проект ще превърне Гърция в образец на европейска страна, износителка на енергия.
Тази енергия трябва да се произвежда там, където струва по-малко, каза премиерът.
От своя страна министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени Георгиос Папаконстантину заяви, че дългосрочното енергийно планиране до 2050 г. ще бъде поставено на обществени дебати и допитване и включва електрификация на транспорта, намаляване на потреблението на петролни продукти, увеличаване на биогоривата, подобряване на енергийната ефективност на жилищните сгради.
Крайната цел е да се намали зависимостта на Гърция от вносна енергия, намаляване на вредните емисии от въглероден диоксид, които до 2050 г. да стигнат до 60-70 на сто в сравнение с 2005 г., производството на електроенергия от възобновяеми източници да бъде 85-100 на сто и използването на възобновяемите източници в енергийния баланс на страната да достигне 60-70 на сто.
Във връзка с проекта "Хелиос" Папаконстантину подчерта, че фотоволтаични мощности ще заемат по-малко от 1 на сто от площта на Гърция, няма да обременяват потребителите и ще позволят на страната да изнася електроенергия не само за ЕС, но и за съседни държави, като например Турция.
Той поясни, че пълната реализация на проекта, който предвижда инсталирането на 10 хиляди мегавата фотоволтаични мощности, предполага и разширяване на електропреносните мрежи.
Еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер изтъкна, че възобновяемите източници са шанс за създаването на работни мести, за иновации и износ и могат да помогнат на Гърция да преодолее рецесията.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент