Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вече няма да отстраняват от служба военните със СПИН

0 коментара

От 1 януари 2005 г. военнослужещите, заразени с ХИВ/СПИН, няма да бъдат отстранявани от работа. Това каза в интервю за БТА доц. Камен Плочев, ръководител на Клиниката по инфекциозни, паразитни и тропически болести към Военномедицинска академия /ВМА/, цитирайки Разписание на болестите, изготвяно от експерти на ВМА.

През последните години са регистрирани 14 заразени с вируса военнослужещи, като 7 от тях са били в мисията в Камбоджа, уточни доц. Плочев. Първият български военнослужещ, заразен с вируса, бе сержант, който не пожела да бъде лекуван и почина, допълни той. Преди смъртта си мъжът признал, че след като е научил за болестта си, е имал сексуални връзки с над 50 жени.

Първата мисия в Камбоджа, в която участваха близо 600 човека, бе пълен провал по отношение на предпазването от зараза с ХИВ. Участниците в мисията не бяха подбрани добре - нямаше дисциплина", допълни доц. Плочев. На всички, заразени в Камбоджа, е било предложено незабавно лечение, но никой от тях не се съгласил. Някои дори смениха имената си, каза доц. Плочев. По думите му в момента никой не знае дали тези хора са живи. Те отказват лечението, защото трябва да излязат от анонимност. Не се страхуват от биолгичната смърт, а от социалната, добави той.

В законодателството не съществува задължение началниците на заразените да съобщават на съпругите им. Съобщаването на съпругата на военнослужещия с цел предпазване фигурира в американското законодателство.

Нито един заразен с вируса на СПИН не е регистриран от участвалите българи в мисията в с. Радуша /Македония/. Бяхме осигурили достатъчно предпазни средства, а в 6-хилядния бежански лагер, инфекциозната заболяемост бе изключително висока, каза доц. Плочев. Няма заразени и сред близо 1 000 рейнджъри, които на ротационен принцип са участвали в мисиите ни в Косово и Босна.

Най-лесни за предпазване от вируса на ХИВ са били мисиите в Кабул, Афганистан и сегашните в Ирак. Това се дължи на факта, че в тези държави няма проституция заради религията им, а жените ходят забулени, коментира експертът.

4 военнослужещи, заразени с ХИВ, са регистрирани по време на редовната им военна служба в Българската армия. Те вече са освободени. Единият е заразен като дете в Украйна, а другите трима са пипнали вируса при татуиране в поделенията си. Знаем за 1 починал офицер, който е бил от военното училище във Велико Търново, открит като вирусоносител при изследвания във ВМА, каза доц. Плочев. Други 2 серопозитивни военнослужещи са открити през тази и миналата година. Над 30 младежи пък не са постъпи в редовете на армията през последните 10 години, заради вирусоносителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.