Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великденци критикуват кабинета за неизпълнени икономически обещания

0 коментара

Представители на движението "Български Великден" в неделя разкритикуваха правителството Сакскобургготски, че не е изпълнило обещанията си за радикални икономически мерки отпреди три години. Великденци се чувствали отговорни, защото част от идеите им от пролетта на 2001 г. залегнаха в правителствената програма на НДСВ и ДПС. Активна част от движението тогава бяха вицепремиерът Николай Василев и бившата му заместничка Любка Качакова.

България ще бъде най-бедният член на ЕС, а голяма част от българските предприятия ще фалират след 2007 г., защото няма да са конкурентноспособни на европейските, заяви председателят на фондация "Движение Български Великден" Георги Стратев и призова за въвеждане на плосък данък и за намаляване на държавните разходи.

"Български Великден" инициира подписка за съдебна реформа
В неделя от движението обявиха още, че от утре "Български Великден" стартира подписка - петиция за провеждането на бърза съдебна реформа. Инициативата започва от понеделник на сайта на движението www.bgvelikden.org. Целта е да накараме властите в страната да реагират максимално бързо и да се съобразят с изискването на ЕС за промени в съдебната система, каза Красимир Гаджоков от "Български Великден". От движението посочиха, че най-сериозният проблем е съпротивата в самата съдебна система срещу реформата.

Стратев, цитиран от Дарик радио заяви, че членовете на движението са разочаровани от икономическата политика на кабинета.

По думите му, има отлив от ангажиментите на кабинета за ограничаване на държавните разходи. Стратев посочи, че през 2000-та година бюджетът е преразпределял 38% от Брутния вътрешен продукт. Великденци са настоявали делът на държавата да падне до 25%, а за тяхно "огромно" разочарование в момента той се е увеличил на 40.7 процента.

От движение "Български Великден" посочиха, че една държава може да бъде богата само когато нейното правителството е бедно и дадоха за пример премиера на Швейцария, който ходи на работи с колело. Според великденци държавната администрация може да се съкрати поне с 10 процента, като в същото време рязко се ограничат множеството лицензионни и регистрационни режими в България, които са повод за корупция.

"Настояваме за яснота на дейността на комисията за лицензионните и регистрационни режими за малки и средни предприятия, защото досега тя не се отчела", каза Георги Стратев.

Според движението, за да се постигне по-висок темп на икономическия растеж, правителството трябва и има възможност да въведе плосък данък от 10% за облагането на печалбата на фирмите и на доходите на гражданите, както и за социалните и здравни осигуровки.

Още отсега българските фирми са подложени на конкуренцията на европейските производители, без да имат същите възможности за достъп до финансови ресурси, както колегите си от ЕС, заяви още Стратев и посочи високите лихви върху фирмените кредити в България. Докато в Европейския съюз заемите за предприятие с между 3 и 5-годишна история се отпускат с 6% лихва, в България размерът ѝ е от 9 до 22 процента.

"При тези лихви откъде собствениците на фирми къде ще намират средства за финансиране във високи технологии, за обучение на мениджъри, за повишаване на заплатите на персонала? Засега капиталът недостига", каза Стратев.

Затова, според великденци, възможността за малките и средни фирми да се развиват и да устоят на конкуренцията е ако правителството рязко намали данъците и остави в бизнеса повече средства.

Идеята за плоския данък бе лансирана още в края на миналата година от Института за пазарна икономика, чиито експерти представиха и алтернативен бюджет 2004 с тези параметри. В техния проект по-ниските приходи от данъци се компенсираха със съкращения на средствата за издръжка на администрацията и на държавните субсидии. Тази пролет над 100 икономисти изпратиха отворено писмо до финансовия министър, подновявайки офертата за плоския данък.

Отговорът на Велчев бе, че за данък печалба и за ДОД това може да стане, но не от 2005 година, а за социалните и здравни осигуровки е изключено, тъй като в осигурителния фонд ще се отвори дупка от близо 2 млрд.лв.

В неделя Стратев каза още, че в следващите три месеца ще бъде подготвен документ за икономическото развитие на страната, по подобие на изготвената през 2001 г. програма "Великден за България".

Председателят на движението се противопостави на идеята на финансовия министър Милен Велчев за обвързване на разходите за образование с процент от БВП. Без реформа на сектора, тези пари ще отидат в ръцете на корумпираните преподаватели и образованието няма да стане по-добро, смята Стратев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.