Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания е напът да последва съдбата на бивша Югославия

Заради Брекзит страната може да се превърне в Англия плюс Уелс, а след време – само Англия

9 коментара
Борис Джонсън бе посрещнат от протестиращи до резиденцията на шотландския премиер в понеделник

"Великобритания е далеч по-важна от вашия твърд Брекзит, Борис Джонсън", гласи заглавието на редакционна статия в британския в. "Индипендънт" във вторник. Това е само една от медийните публикации, които предупреждават за опасността от разпадане на Великобритания заради следваната от новия премиер политика на Брекзит без сделка.

Бившият премиер Дейвид Камерън веднъж отбеляза, че съюзът между Англия и Шотландия е за него далеч по-важен от въпроса за Брекзита. Джонсън също трябва да осъзнае тази истина, продължава вестникът.

След което предупреждава, че Великобритания е на път да последва съдбата на бившата Югославия, от която в крайна сметка остана само Сърбия. По същият начин Великобритания е на път да се превърне в Англия плюс Уелс - а след време, без съмнение, само Англия, пише "Индипендънт", цитиран от БТА.

Със скоростта, с която се развиват нещата, Борис Джонсън ще трябва да се радва, ако успее да си запази Корнуел (графство в най-южната част на Англия) - ако изобщо заема премиерския пост по това време. Той може да се окаже последният премиер на Великобритания, която самият Джонсън обича да нарича "най-успешния политически и икономически съюз в историята" - и това ще е, до голяма степен, по негова вина, коментира вестникът.

За опасността от разпадане на Обединеното кралство предупреждава и редакционната статия на в. "Гардиън". Джонсън не иска да бъде видян да посещава Париж, Берлин и Брюксел, молейки за нови условия за Брекзита - целта му е да накара европейците да се изпотят, дори на цената на спад на курса на лирата. Въпреки това той даде приоритет на посещението в Шотландия още в началото на мандата си - което не печели никакви политически дивиденти, пише вестникът.

В най-добрия случай срещата му с лидерката на шотландските консерватори Рут Дейвидсън може да ограничи щетите. Но склонността на новия британски премиер да приеме Брекзит без споразумение подкопа доверието към торите в Шотландия. Срещата му с шотландската първа министърка Никола Стърджън едва ли беше по-лесна, продължава изданието.

Очевидно Джонсън направи това посещение, защото не можеше да си позволи да не отиде. През 2016 г. шотландците гласуваха масово против напускане на ЕС - но малцина представители на централните власти приеха насериозно вероятното отражение на Брекзита върху Шотландия. Джонсън, също като повечето поддръжници на напускането на ЕС, никога не мисли особено много за Шотландия, нито за Ирландия. Но по време на кампанията за избиране на нов премиер стана кристално ясно, че в Консервативната партия има мнозина, които не се интересуват дали Великобритания ще остане цяла, стига да напуснат ЕС, констатира "Гардиън"
.
Изглежда дори Джонсън разбира сега, със закъснение, какво е заложено на карта - макар че, в типичния си стил, няма никакъв план за справяне с проблема, отбелязва вестникът.

Изявлението на Джонсън, който определи проведения през 2014 г. референдум за отделяне на Шотландия от Великобритания като "нещо, което се случва веднъж на едно поколение", със сигурност звучи като отхвърляне на възможността за провеждане на нова консултация - макар и не толкова ясно, колкото я отхвърли предишната министър-председателка Тереза Мей. Въпреки това, подобно изявление "хвърля ръкавица" на Шотландската национална партия, която е заявявала, че Брекзитът може да оправдае провеждането на нов референдум и създава нова възможност да принуди Стърджън да обмисля каталунски сценарий. Това би било опасна възможност, както показаха нагледно събитията в Каталуния.

Но Джонсън би трябвало да бъде безразсъден, за да смята, че собственият му стремеж да напусне Евросъюза няма да насърчи шотландците - както и други - да напуснат съюза на Обединеното кралство, предупреждава в. "Гардиън".

Освен предизвикателството към ЕС, Борис Джонсън се готви и за радикален "тръмпистки" завой в икономиката, който вещае край на годините на икономии, отбелязва френският в. "Монд", припомняйки негово изявление, че "напускането на ЕС е голяма икономическа възможност да направим неща, които от десетилетия нямахме правото да правим".

Подобен проект, който предвижда намаляване на данъците, инвестиции в транспорта, високоскоростния интернет, болници и училища, разрешаване на генномодифицираните организми и създаване на свободни икономически зони, се пропагандира от години насам от поддръжници на Брекзита, мечтаещи за "световна Великобритания". Притеснените от подобен проект негови противници обаче го определят като опит за създаване на "Сингапур-на-Темза", отбелязва в. "Монд".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #9

    по вероятно е, пЭшлЮха(5), Таманската танкова дивизия ПАК! да си нахлуе в мАсквЭ (1991) https://img-fotki.yandex.ru/get/96333/87196860.99/0_dccc0_ff5c1df4_XL.jpg и да ти обстреля московския "бЭл дом"(парламЭЭнта) през 1993 г. https://russian7.ru/wp-content/uploads/2017/09/Screenshot_1.png .... Добре е, че си повдигнал въпроса - през август имате годишнина от неуспешния (тогава) опит да си установите наци-диктатура в екс-сЭсЭрЭ-то...

  2. ivancho ivanov
    #8

    Общото е, че и двете се разпадат, едната нестабилна, монархия след Версай и това, поръчана от Сталин федерация, другата стбилна през вековете монархия! Първата с много кръв и гупост, встората от глупост ! Двете в съгласие с принципа на раздробяване т.е. нарастване на хаоса - основен във физиката! Ако искаш сплотяване, организиране на кавото и да било. трябва да извършващ работа! Погледни ЕС!

  3. pepe
    #7

    Аз мисля, че и Джонсън, и други Тори, са съвсем наясно с това, какво е заложено за Великобритания. Въпроса е обаче, какво е заложено за тях - лично. Наблюдавайки действията им от известно време, година може би, отначало смътно, в главата ми започна да се заражда увереността, че някой от тях са заложили на това, че Великобритания ще напусне ЕС - имам предвид и под формата на инвестиции /сетете се как е натрупал голяма част от богатството си Дж. Сорос, залагайки срещу британската лира/ и буквално -

  4. edin.drug
    #6

    Със сигурност Петька, но първо англичаните трябва да започнат да избиват и изнасилват хиляди шотландци и ирландци - и тогава НАТО ще се намесят. И още нещо: никой не е чакал сърбите да изколят босненците и хърватите докато НАТО вземе решение. Клинтън просто прати войските там, за да сложи край на масовите убийства. После се присъединиха и европейците.

  5. Илиев Пешо
    #5

    Да очакваме НАТО да бомбардира Англия?

  6. Знайко
    #4

    Сравнението с Югославия едва ли е правомерно: първо, защото Обединеното кралство се обедини естествено (в резултат на войни, династически съюзи и т.н.), докато Югославия (по-точно, "Кральевина срба, хрвата и словенаца") беше наложена от Антантата, при положение, че сърбите бяха загубили всички възможни войни дотогава. И второ, "имперска нация" в Югославия се оказаха "тези пунгаши -сърбите", както казваше моя дядо. Дадоха им властта над цивилизовани народи като хървати и словенци, живели дотогава в Австрийската империя.

  7. Старият куфар
    #3

    Рано или късно, по един или друг повод обединеното кралство ще се разедини, защото уелсци, ирландци и шотландци сърбат английската попара много по-интензивно, отколкото задморските английски колонии.

  8. edin.drug
    #2

    Бивша Югославия беше чудовището на европейския Франкенщайн - съшито нарочно и заради нас включително. Тази държава никога не е била органична. Докато Британската империя съществува в този си вид от времето на кралица Елизабет І. Ще бъде иронично да се раздели с Шотландия (и евентуално Северна Ирландия) по време на кралстването на друга Елизабет. Но подозирам, че БоДжо си прави някакви сметки с емоционален шантаж, които следва да видимм, дали ще излязат верни. Впрочем неговата министърка Прити Пател

  9. анита хегерланд
    #1

    Тази статия би трябвало да бъде световна новина, но знаем, че хората разбират важните неща, след като натрупат опит...Във Великобритания настроенията са тя да се развива чрез своите колонии. Забелязват се определени предимства за намиране на работа на острова на граждани от Малайзия, например.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.