Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания направи голям пробив в ядрения синтез

Учени са на път да възпроизведат процесите в сърцето на Слънцето

17 коментара
Великобритания направи голям пробив в ядрения синтез

Британски учени обявиха рекорд за произведена енергия с ядрен синтез - нов етап за постигането на целта за използването ѝ, предаде АФП.

Енергията от ядрен синтез се смята за по-евтина и екологично чиста. Тя се представя като решение на проблема с евентуален заместник на ядреното делене, използвано в сегашните централи.

Амбицията е да бъде възпроизведен процес в центъра на Слънцето. Привържениците ѝ я обявяват като енергия на бъдещето, защото от нея почти няма отпадъци, а и те са много по-малко радиоактивни, отколкото в класическа атомна централа. Не се произвеждат и парникови газове.

Учени от Обединения европейски токамак (Joint European Torus - JET), най-големия реактор за ядрен синтез в света край Оксфорд, са успели да генерират 59 мегаджаула енергия за около 5 секунди (11 мегавата) през декември 2021 г.Това е два пъти повече от предишния рекорд от 1997 г., според Британската агенция по атомна енергия.

Резултатите са "най-ясната демонстрация за потенциала на ядрения синтез да осигури възобновяема енергия", заявява агенцията в комюнике.

JET е най-големият експериментален термоядрен реактор в света. От 1983 г. насам там се опитват да разработят функционален термоядрен синтез.

Реакторът е огромно магнитно съоръжение във формата на поничка. В него свръхпроводими магнити поддържат смес от деутерий и тритий- леки атоми на водорода, загряти до температура, която е 10 пъти по-висока от центъра на Слънцето, за да бъде създадена плазма. Това позволява на ядрата на водорода да се сблъскат и да се слеят в по-тежки атоми на хелия, при което се освобождава колосална енергия.

При еднакви количества термоядреният синтез дава възможност за производство на четири милиона пъти повече енергия от въглищата, нефта или газа, при пълна сигурност.

Обявените резултати обаче са поддържани пет секунди - съвсем недостатъчни за използваем в практиката процес.

"Ако е възможно обаче да се поддържа ядрен синтез пет секунди, това може да бъде достигнато и за пет минути, и за пет часа" с бъдещи по-добри машини, заяви Тони Дон от консорциума EUROfusion.

Данните, събрани от учените от Оксфордския университет, може да са много ценни за реактора "Итър", който се строи в Южна Франция и е много по-мощен от JET.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nikolovaleksandar1988
    #17
    Отговор на коментар #4

    Един от физиците замесени в събитието каза, че енергията за тези 5 секунди е била достатъчна да захрани 35 хиляди домакинства в този период.

  2. nikolovaleksandar1988
    #16

    Звучи хубаво, но има много път да се извърви, докато Китай и Индия не спрат да горят въглища.

  3. БГаньо
    #15
    Отговор на коментар #13

    За него слушам и чета, откакто се помня, но засега все е въпрос на бъдеще. Колко близко не се знае.

  4. анита хегерланд
    #14

    Порблемът даже не е в 5-те секунди успех, а в това, че ядреният синтез още не е проучен добре. Счита се, че радиоактивността на тези процеси се дължи на недобре изучени, теоретично предполагаеми частици. Това в ЦЕРН се изучава от голям екип международно признати физици. Няма как да се пренебрегне тяхното становище, че предстои пробив в науката, но тези частици, които са неуловими за съвременната техника, преминават през материята без да оставят следи и това ги прави неизползваеми, защото не могат да бъдат изследвани и контролирани.

  5. Бисерко
    #13

    Той тоз синтез май все така и занапред ще си бъде енергията на бъдещето.

  6. Entdecken
    #12

    Е да - както сазва Мики Маус ЦзЭдун - Русия и Китай работят по въпроса но как да откраднат каквото могат. Само у нас са получили ЕС паспорти голям брой китайски и руски ченгета - затова и самолетите ни бавят - както не дадоха на турците F35 може и на нас да не ни дадат нищо поради големия брой руски агенти тук - особено в армията и службите...

  7. Stefan
    #11
    Отговор на коментар #9

    Най-вече благодарение на "добрите" "зелени" сделкаджии не проучваме и добиваме нефт и газ. Въобще инвестициите в "зелените" у нас и в ЕС са сред най-печелившите руски инвестиции правени някога.

  8. Solar Power
    #10
    Отговор на коментар #6

    Напротив :) Аз от 2013-та година не плащам ток и топло на никого :)Пък вие си говорете колкото искате :) Да нещата са постижими, да точно в България. Преди струваше еднократно към 25 палки. Сега цените поспаднаха на панелите не съм проверявал но е пак някъде там. Грубо казано 25 палки и 25 години не плащаш нищо. После ще падне кпд-то ти на около 80% и може да изкараш още 20 години спокойно :)Лошо е когато територията на ну погоди плаща на разни псевдо "зелени" да не си ползваме нещата които имаме в България !

  9. Solar Power
    #9
    Отговор на коментар #3

    А България още дори не си е изкопала газовите находища благодрарение на добрите хора от Русия :)

  10. Ген. Иван Колев
    #8

    Да, ама Русия има най-много ядрени ракети в света и анимационно филмче за хиперзвукова ракета и може с едно натискане на копчето да унищожи всичко на земята. И освен това пет пари не дават за зелената енергия. Ха да ви видя сега!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.