Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания поставя на Ирак шест условия за избягване на войната

0 коментара

Великобритания оповести 6 условия, които Ирак трябва да изпълни, за да избегне войната.

Иракският президент Саддам Хюсеин трябва да обяви по иракската телевизия, че притежава скрити оръжия за масово унищожение и да заяви, че се отказва от тях.

Друго условие е да бъде разрешено на 30 иракски учени и техните семейства да заминат за Кипър, за да бъдат разпитани от инспекторите на ООН.

Иракското правителство трябва също така да се откаже от антракса и другите биологически и химически вещества, както и да даде отчет за безпилотните самолети с дистанционно управление, които могат да разпръскват химически вещества върху големи райони.

Ирак трябва също да се ангажира да унищожи всичките си забранени ракети и да предаде за унищожаване "мобилните си лаборатории за производство на биологически вещества".

На по-късен етап може да бъде поискано от Саддам Хюсеин да приеме закони, забраняващи на иракските държавни компании да създават забранени оръжия.

Условията бяха оповестени днес от заместник-министърът на външните работи на Великобритания Майк О'Брайън, цитиран от Ройтерс.

Антивоенно настроени членове на Лейбъристката партия на Тони Блеър смятат, че искането Саддам да признае, че притежава оръжия за масова унищожение, е практически неизпълнимо. Поради това списъкът с 6-те условия, може да се превърне във фактическо обявяване на война на Ирак.

Условията, които могат да станат част от проекторезолюция на Съвета за сигурност, са обявени часове след като американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд даде да се разбере, че САЩ са готови да започната кампания в Ирак и без участие на британски части.

Запитан вчера за евентуален отказ на британския парламент да разреши британско военно участие в удар срещу Ирак, ако САЩ решат да прибягнат едностранно към сила, Ръмсфелд отговори, че окончателното решение на Лондон не е ясно. Ако Великобритания може да участва, е добре дошла. Ако не може, няма да се включи във военните действия, каза Ръмсфелд пред журналисти.

Колебанието за възможното участие на британски войски във война в Залива се подхранва от силната съпротива на общественото мнение във Великобритания и среди от Лейбъристката партия, които искат изрично решение на ООН, което да разреши употребата на сила срещу Ирак.

Думите на Ръмсфелд идват в момент, когато Великобритания лансира в Съвета за сигурност нова редакция на проекторезолюция по иракската криза, която удължава срока на ултиматума към Ирак след 17 март. Британски дипломати се надяват да получат подкрепа на поне 9 държави за текст, който предвижда до 21 (или 24) март Саддам да изпълни конкретни условия, фиксирани проекторезолюцията.

Проекторезолюцията може да се гласува още утре

Великобритания продължава консултациите си с членовете на Съвета за сигурност по нова резолюция, която може да се гласува още утре.

Опитите иракската криза да се реши по мирен начин са в последната си фаза и президентът Джордж Буш няма да даде на дипломацията още безкрайно дълго време. Това заяви днес говорителят на Белия дом Ари Флайшър, цитиран от АФП. "Ние сме във финалната фаза на много сериозни дипломатически усилия, каза той. Президентът даде на дипломацията време, но то не може да продължи вечно."

По-рано в същия дух се изказа и съветничката по националната сигурност Кондълиза Райс. Пред националното радио тя предупреди, че иракският президент Саддам Хюсеин има много малко време, за да избере разоръжаването или войната.

Британският премиер Тони Блеър заяви днес, че остава непоколебим по иракския въпрос и е твърдо решен да бъде предложена втора резолюция в ООН, разрешаваща употреба на сила срещу Багдад.

В ежеседмичния парламентарен контрол в Камарата на общините Блеър изтъкна, че Великобритания и нейните съюзници се опитват да изготвят променен вариант на проекторезолюция, в която да бъдат включени "съвсем ясно всички условия, които Ирак трябва да изпълни, за да покаже, че спазва" резолюциите на ООН за неговото разоръжаване.

Блеър и призова Русия и Франция да преразгледат заплахите си за вето върху втора резолюция. Той подчерта, че тези две страни застрашават единството на ООН.

Други дипломатически варианти

Освен британският вариант за нова редакция в ООН циркулират и още два текста.

Единият бе предложен вчера от шестте колебаещи страни непостоянни членове на Съвета за сигурност. Ангола, Камерун, Чили, Гвинея, Мексико и предложиха да се даде на Багдад краен срок от 45 дни, през който да демонстрира, че изцяло изпълнява задълженията си да се разоръжи.

Това предложение беше отхвърлено категорично от Белия дом като неприемливо. Говорителят на президента Буш Ари Флайшер заяви, че "американският народ става все по-нетърпелив по отношение на ООН".

Канада поднови вчера своето предишно предложени, което по смисъл е близко и до текста на Великобритания. Постоянния представител на Канада в ООН Пол Хайнбекър поиска на Ирак да се даде повече от предвидения в американско-британската проекторезолюция срок до 17 март, като това се обвърже със списък от конкретни изисквания за разоръжаване на Ирак. Канадското предложение обаче предоставя на инспекторите на ООН да определят условията, които Багдад трябва да изпълни.

Предложението за ултиматум към Ирак за пълно цялостно и активно разоръжаване със срок до 17 март засега има подкрепата на 4 страни - САЩ, Великобритания, Испания и България.

Пет страни- Франция, Русия, Китай, Германия и Сирия заявиха, че отхвърлят нуждата от приемане на нова резолюция, тъй като инспекциите са започнали да дават резултат.

Франция и Русия заявиха в началото на седмицата, че са готови да употребят правото си на вето, за да предотвратят приемането на резолюция, която отваря пътя на войната. Мнозина смятат, че и Китай може да се присъедини към такова вето, ако се стигне до гласуване.

Шестте страни, непостоянни членки на Съвета, не са изразили категорична позиция, как ще постъпят, ако се наложи да гласуват ултимативен текст тази седмица. САЩ и Великобритания се надяват да спечелят на своя страна достатъчно подкрепа и да получат 9 гласа "за". Това е морална победа, която е достатъчна за легитимиране на война срещу Ирак, дори ако ветото на Франция и Русия формално отхвърли проекторезолюцията, смятат в Лондон и Вашингтон.

Военната операцията започва на 17 или 18 март?

Военната операция на САЩ срещу Ирак ще започне с масирана въздушна атака на 17 или 18 март, заяви днес началникът на Генералния щаб на израелската армия генерал Моше Яалон.

С това свое изказване, направено в Комисията по отбраната на Кнесета, генерал Яалон наруши забраната, издадена от военния министър Шаул Мофаз, отбелязва агенцията. Министърът бе забранил на офицерите от израелската армия да разгласяват каквато и да било информация, свързана с очакваната операция на САЩ срещу Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.