Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания се отказва от двата медийни регулатора, защото са отживелица

0 коментара

Два ли са във Великобритания отделните регулиращи органи за частните и обществените медии?

Да, това е така в момента. Съществува Управителен съвет на Би Би Си и отделен регулиращ орган за независимите медии. В същото време обаче вече е подготвен проектозакон, който вероятно ще бъде приет до една година, и очакванията са той да промени сегашната система и да обедини двата отделни органа в един.

Причината за това е, че според много представители на медиите и специалисти по медийно право, двата отделни органа създават объркване и разминаване в стандартите.

Проектозаконът изхожда от гледната точка, че е много по-добре да има един общ регулиращ орган, който да налага еднакъв стандарт във всички медии по въпросите, свързани с етиката, почтеността, достоверността, както и отговорен подход към темата за насилието, например. Повечето наблюдатели смятат, че това ще засили и прозрачността в управлението и политиката на медиите във Великобритания.

Тоест, на практика българското правителство предлага промени, целящи да доведат до положение, което във Великобритания се смята за отживялост.

Да, според нас излиза, че то върви назад. Това изглежда като стъпка назад, поне в сравнение със ситуацията във Великобритания, която се опитва да промени сегашната система. Не трябва да забравяме, че дори и сега работата на двата отделни регулиращи органа бива внимателно следена от обществеността, и че британската демокрация, която има вековни традиции, не би оставила толкова важни въпроси без надзор.

В повечето западноевропейски страни също има един общ орган за двата типа медии и на този етап британското общество търси начини да подобри своята система за обществен надзор над медиите, като една от предложените промени е създаване.

Кои са най-важните условия за установяване на работеща система за обществен контрол на медиите?

Един от най-важните фактори при формирането на такива регулиращи органи е да бъде осигурено участие на представители на обществеността, да има форми на консултация с гражданското общество и журналистически организации, като представители на неправителствени организации, центрове по медийно право и други среди, занимаващи се с въпросите на медиите, биват назначавани в съвети към медиите. Именно такава е практиката във Великобритания, където има прозрачност относно назначаването на обществените представители в тези съвети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.