Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания все по-склонна да затвори трудовия си пазар за българи и румънци

9 коментара

Работодателите във Великобритания се изплашиха от евентуалната вълна на емигранти, която ще залее Острова след присъединяването на България и Румъния, пишат британски вестници в петък.  

Достъпът до британския пазар на труда трябва да бъде ограничен за работниците от двете страни, ако те се присъединят към ЕС през януари 2007 година, пише “Файненшъл таймс”, цитиран от БТА. Британското издание отразява позицията на част от най-големите организации във Великобритания.

“Интернешънъл Хералд трибюн" предвещава огромен натиск над британската образователна, социална и здравна система след присъединяването на Румъния и България.

В публикация, озаглавена "Къде са ордите от алчни имигранти", е цитиран бившият вътрешен министър Джон Денхъм от Лейбъристката партия, който призовава да се остави време за глътка въздух преди да се реши приемането на работници от двете държави.

Още в четвъртък "Дейли мейл" предупреди, че източноевропейците отнемат работата на британските работници и така допринасят за повишаване на безработицата.

Изданията от Острова обаче отразяват и колебанията на работодателите по отношение на политиката на “отворени врати”, която да се приложи към работната сила от България и Румъния.

Бизнес организациите от селскостопанската и хранителната промишленост приветстват работната ръка, която ще дойде от двете страни и се застъпват за политиката на свободен достъп на тези работници до британския пазар.

Против отварянето на трудовия пазар за Румъния и България се обявиха представителите от ресторантьорския и хотелиерския бизнес.

Деловите среди във Великобритания се изкушават от възможността да преодолеят недостига на работна ръка при някои не толкова атрактивни дейности, като наемат евтини източноевропейци.

Страхът е от хората, които ще пристигнат във Великобритания като работници, а целта им е да се възползват от социалните помощи. Преди да се отвори пазарът за работна ръка от България и Румъния, първо трябва да се усъвършенстват системите за наблюдение и контрол на миграцията, смятат част от специалистите на Острова.

Великобритания иска да ревизира политиката си на отворени врати по отношение на бъдещите страни членки на Европейския съюз, и дори да я промени коренно, пише германският в. "Велт", цитиран от БТА.

Решението ще бъде взето окончателно през октомври, но изглежда никой не съмнява какво ще бъде то, уточнява изданието.

Във Великобритания има страхове както за работни места, но също и от търговци на хора и дрога, които евентуално ще се появят в страната, съобщава германското издание. Това са теми, които не са предпочитани само от булевардната преса, но и от сериозните вестници.

При последното разширяване на ЕС само три държави - Великобритания, Ирландия и Швеция, оставиха свободен достъпа до трудовия си пазар, припомня "Велт". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивш
    #10

    Като не искат от Изт.Европа ще приемат пакистанци и всякакви муслеми,които в даден момент все ще успеят да гръмнат дълбокомислените си затъпели и залоясали благодетели.Нашите отиват в Испания че е по топло.

  2. kafene
    #9

    Нещата не са толкова еднозначни. Има много хора, които поддържат идеята да се допуснат българи и румънци. Сред тях е и външното министерство. Въпросът няма да се реши лесно, защото и без това изглежда, че българите са дискриминрани. Вижте статията в Херълд on our site kafene.net.

  3. сакън!
    #8

    Както е известно, бъдещето на българите е да бъдем нация от келнери. За какво друго ставаме? Лошите искат и от това да ни лишат. Да се борим под лозунга: всеки българин - келнер!

  4. сакън!
    #7

    между ресторантските маси, а не м/у народните такива. С подноси супа и халби. Умирисани на лук и пържено.Напред към Албиона товарищи.

  5. реми
    #6

    по-добре да си келнер,отколкото мозъчен хирург,който получава по-малко от келнер

  6. Разколебан
    #4

    Жалко!Живеех с убеждението,че британците са по-широко скроени,за разлика от тъпите задръстеняци на юг от канала/"великата"франция/.От стотиците хиляди,ако не милиони емигранти от източна Европа са подадени едва около 1400 молби за детски надбавки!Защо така бе хора?Нали бяхте за мултикултурна Европа?Или предпочитате готините мюсулмански братя,които не работят,живеят в гета,не се интегрират и обичат да сглобяват разни бомби?Нека лицемерна и левичарска Европа да погледне Америка,която признава,че възхода и се дължи на упорития емигрантски труд

  7. Космополит
    #3

    Ето ти си най-простият пример за манталитета на "нация от келнери". Ама който мисли по тоя начин все го прекарват. И сам не разбира как 2000 евро там са по-малко от 200 лева в България.

  8. Космополит
    #2

    "Широката скроеност", за която говориш, българите я разбират единствено като склонност да ги допуснат до пазара на труда в Европа. Самите българи, обаче, ще нададат вой ако някой поиска от тях да допуснат на своя пазар на труда индонезийци например. Защо никой не уважава желанието на някой да си запази реда в държавата и да не допуска някакви субекти, които ядат храната на птичетата (слънчоглед), правят туршия от кисело зеле, което мирише яко и ловят риба в реките, не за удовлствие, а за да я ядат.

  9. Разколебан
    #1

    Източноевропейците в Англия се залавят с работа,която най-често е непривлекателна за местните,а не се изолират в гета и не търсят социални помощи.Те не засрашават скъпоценната им социална система,напротив-подпомагат я,като си плащат данъците. UK са с просперираща/на фона на ЕС/ и отворена икономика и правителството им много добре разбира ползите от досегашната политика.Последните вопли са най-вероятно за да се харесат пред избирателите.Ако в България възникне възникне недостиг на работна ръка и условията са достатъчно привлекателни ще се изсипят инонезийци,виетнамци и пр.Няма да ги спре даже аристократичното презрение към хранителните им навици.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.