Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вероятно Йемен е новата база на Ал Каида

0 коментара

На 10 септември Държавният департамент на САЩ издаде необичайно предупреждение, че Ал Каида планира нападения срещу петролни танкери в района на Персийския залив и Африканския рог.

Предупреждението сякаш придоби реални очертания след експлозията на борда на френски супертанкер край Йемен.

Инцидентът на Лимбург вчера много наподобява самоубийствената атака преди две години срещу американския боен кораб Коул, пребиваващ в йеменско пристанище. През октомври 2000 г. малка лока, натъпкана с експлозиви, направи пробойна в корпуса на Коул, от чиито екипаж загинаха 17 моряци.

Тогава, както и вчера йеменското правителство заяви, че става дума за инцидент, а не за терористична атака. Междувременно Ал Каида не пое отговорността.

Връзките между Ал Каида и Йемен са силни. Йеменското правителство бързо се присъедини към САЩ във войната срещу тероризма, но то не може да контролира обширни територии в страната, където управляват местни вождове. Според американското разузнаване по тези земи са намерили убежище бойци на Ал Каида.

За Йемен, който е в съседство със Саудитска Арабия, е доказано, че е най-големият източник на кадри за Ал Каида. Йеменците са втората по численост група сред задържаните във военната база на САЩ в Гуантанамо, Куба.

Видни йеменци в Ал Каида са Рамзи бин аш Шейба, който е трябвало да участва в атентатите от 11 септември, но не е получил американска виза. Наскоро той бе арестуван в Пакистан. Друг йеменец, Халид Алмихдар, е бил на самолета, който се удари в Пентагона.

За членовете на Ал Каида би било относително лесно да избягат от Афганистан и Пакистан и да си пробият път до Йемен, който има дълга морска и сухопътна граница. Спецчасти от САЩ през декември се присъединиха към йеменските сили за сигурност, но операцията им срещу бойци на Ал Каида в Йемен срещна силен отпор и се провали.

През миналия месец САЩ мобилизираха повече войници и 800 бойци от спецчасти чакат в Джибути срещу Йемен. Американски амфибиен боен кораб е във водите между Йемен и Африка и може да бъде от помощ при евентуална сухопътна атака. Сред войските в района има и част на т. нар. Делта форс, специализирани сили по залавянето на заподозрени в чужди страни.

Някои от по-незначителните участници в нападението срещу кораба Коул бяха арестувани, но организаторите още са на свобода.

Смята се, че един от новите лидери на Ал Каида след възстановяването на организацията от понесените удари в Афганистан - Ахмед Билал, стои зад атентата срещу Коул. Американците причисляват Билал, наричан още Ал Нашири, Ал Муджахир, Ал Харази или Ал Макил, към елита на Ал Каида и го издирват от април в качеството му на "ръководител на операциите в района на Персийския залив".

Марокански следователи заявиха, че трима саудитци, арестувани в Казабланка и Агадир през май по подозрение за връзки с Ал Каида, били получили именно от Билал инструкции за терористични нападения в Мароко. Той бил казал на един от тримата да извършат саботаж срещу обект на САЩ или Великобритания в Мароко, който да изберат сами и да му представят за одобрение плана си.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.