Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Викингът трупа първото си богатство от лимонада

19 коментара

Роденият през 1967 г. Бьорголфур Тор Бьорголфсон, известен с вторите си две имена, влезе за пръв път в годишната класация на американското списание “Форбс” за милиардерите в света през март 2005 г. с лично състояние от 1.4 млрд. долара.

Животът на исландеца е белязан от една драматична нощ през 1986 г., когато баща му Бьорголфур Гудмундсон е арестуван и подведен под отговорност от исландските власти във връзка с обвинение за разхищение по повод фалита на корабната компания “Халфскип”, пише “Форбс”. Скандалът е огромен, тъй като в него са намесени и високопоставени представители на правителството. Макар че Бьорголфур Гудмундсон се разминава само с условна присъда от 12 месеца, възстановяването на семейната репутация се превръща в нещо като идея фикс за 19-годишния Тор Бьорголфсон. Той заминава за САЩ и завършва “Финанси” в Нюйоркския университет, а след това се връща в родината да работи и да връща дълговете за следването си.

Стартира бизнесът си в Русия

Тласък на исландската бизнес империя дава една сделка в Русия, пише британският в. Обзървър на 20 ноември т.г. През 1994 г. Тор Бьорголфсон, баща му Бьорголфур Гудмундсон и приятелят на Тор - Магнус Торнстейнсон, основават в Санкт Петербург компанията “Балтик Ботлинг Плант”.

Според статия на британския в. “Гардиън” от юни 2005 г. изборът на Санкт Петербург, който е смятан за столица на руската мафия, за старт на бизнеса им не е случаен. Изданието недвусмислено обвини  Бьорголфсон във връзки с руската мафия, чиито пари исландецът инвестира из цяла Европа. Второто не случайно съвпадение, според “Гардиън”, е изборът на бизнес - пивопроизводството. Грифитс припомня, че в момента на появата на Бьорголфсон там този сектор е арена на ганстерски войни. Докато компанията на исландеца се развива най-благополучно, двама от конкурентите му са разстреляни, а пивоварната на трети е изгорена до основи.

Зад тези нападки срещу произхода на парите на Бьорголфсон обаче други анализатори прозират атака на политически противници на консервативната Партия на независимостта, част от която са милиардерът и баща му. Партията на независимостта неизменно участва в управляващите коалиции в Исландия от създаването ѝ през 1929 г. до сега.

Отначало тримата съдружници произвеждат в Русия лимонада, впоследствие слабоалкохолни коктейли. Според интервю на Бьорголфсон за руския в. “Ведомости“ от 2001 г. първоначалната инвестиция “не надхвърляше 60 млн. долара. Ние обаче сме частна компания и не разкриваме много от своите показатели“.

По-късно компанията е преименувана на “Браво Интернешънъл” и пуска на пазара бира “Бочкарьов“, „Охота“ и Lowenbrau (по лиценз). Според сп. “Форбс“ това става с финансовата подкрепа на американската инвестиционна групировка “Кепитал”, която според различни източници влага между 25 млн. и 30 млн. долара в биреното начинание. “Браво” влиза сред първите 10 компании в пивоварния сектор на Русия с дял от 17% на пазара в Санкт Петербург и 7% в Москва. През 2002 г. биреният бизнес е продаден на “Хайнекен” за 400 млн. долара.

Тези пари отиват за изграждането на компанията “Самсон”, която сега държи 40-процентов дял в исландската “Ландбанки”.

Трамплинът към Балканите

Междувременно Бьорголфсон и баща му придобиват мажоритарен дял от слабоизвестната “Фармако”. Тя става трамплинът за исландеца към балканските пазари и България, където през 1999 г. Тор приватизира три фармации. Две години по-късно апетитът на Бьорголфсон към фармацевтичния сектор е нараснал значително и той поглъща чрез “Фармако” най-големия фармацевтичен производител в Исландия – “Делта”.

Следва придобиването на сръбската компания от същия сектор “Здравле“, по-късно исландецът влиза в тамошния  дистрибутор на лекарства “Велефарм” и после я продава. Бьорголфсон притежава и 89% в турската компания “Фако”, специализирана в разработването, производството и продажбата на лекарствени продукти, участва в полския дистрибутор “Биовена” и в чешкия “Фарма Аваланч”.

В началото на 2003 г. Бьорголфсон за пръв път прави опит да стъпи в банковия сектор на България, като чрез “Ландбанки” в условия на конфиденциалност купува информационен меморандум за приватизацията на ДСК, но се отказва да участва в надпреварата за спестовната каса, която после стана Банка ДСК.

След като през 2003 г. “Самсон” получава водещата роля в “Ландсбанки”, общите активи на финансовата институция се увеличават с над 300%. Само през 2005 г. банката си е осигурила присъствие в 11 града в Европа чрез придобиването на три инвестиционни групи - Тиътър & Грийнууд в Лондон, паневропейската Кеплер Икуити в Париж и Мериън Кепитъл Груп в Дъблин. Ландсбанки също така държи 20% дял в скандинавската инвестиционна банка Карнеги.

Щраумур-Бурдарас Инвестмънт Банк е компания, формирана наскоро, със собствен капитал от над 1.5 милиарда евро. Банката, чийто председател е Тор, инвестира основно в ИТ и финансовия сектор в северно-европейските държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бивш софиянец
    #21

    първите 300 милиона в русия и то след един фалит ;)

  2. uzhasen
    #20

    BG prosto nyama kusmet!

  3. Evropeec
    #19

    Do kolkoto chuh toi e priako svurzan s izvestna chervena familia v BG. Nishto chudno da se e specializiral v izpirane na pari. Ne e moi biznes da go dokazvam, ama niakoi journalist bi triabvalo da se porazmurda.

  4. бивш софиянец
    #18

    като си казал а, кажи и бе ;)

  5. бг
    #17

    е в основата на капитала на тази мръсна КГБ свиня. Хубавото е че обикновенно свършват като Максуел, лошото че им е дълга резервната скамейка.

  6. Джо
    #15

    Капиталовложения иска...

  7. К. Боргиев
    #14

    В статията на "Гардиън" всичко е казано. Който има очи - да гледа, който има акъл - да мисли!

  8. В . И . Кунчев
    #13

    Народе ???

  9. kade sa
    #12

    Имаше едни назначени капиталисти за шефове на Балканфарма-Петър Терзиев -зет на небеизвестния министър-председател Георги Атанасов и Георг Цветански -зет на председателя на бутафорните комунистически профсъюзи Николай Дюлгеров . Къде са тия момченца? Свършиха си работата, напълниха гушки и банкови сметки, дедовците им оставили големи апартаменти на бул. Руски,( от които вземат големи наеми, национализация за тия свине нямяше) и се отдадоха на заслужен отдих- я в "бугарско", я на някой остров.

  10. Бьорголфсон
    #11

    Коледни премии по около 1000 лв. ще получат чиновниците в социалното министерство. Надбавките в това ведомство се дават по две направления - в зависимост от оценката на атестацията на всеки служител и като 13-а заплата. Независимо от това, дали кабинетът ще вземе решение за нея, всяко ведомство може да си я позволи от направени икономии. Средната заплата в министерството на Емилия Масларова е 700 лева. Че социалната министърка е с широки пръсти, личи и от това, че за Коледа тя е предвидила да се

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.