Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Висок стандарт, който зависи от Брюксел, а не от нас

0 коментара

Около 85 процента от българите свързват европейското гражданство с високия стандарт на живот. "Като ни приемат в Европа, ще ни вдигнат заплатите и тогава ще станем европейски граждани" - е най-често срещаната представа за евроинтеграцията на България. Българинът обаче не търси отговорността за присъединяването на страната ни към ЕС в българското управление и в българското общество. Преобладаващо е мнението, че членството на България в ЕС зависи от решението на Евросъюза, а не от напредъка на страната ни.

Това показва представено днес изследване на Групата за европейски прогнози и изследвания /ГЕПИ/ - аналитично-дискусионен форум, създаден към програма "Европейска интеграция и регионална стабилност" на фондация "Отворено общество".

Около 95 % от българите биха участвали в референдум за членството на България в Европейския съюз, но повечето от тях не знаят какво е европейско гражданство. Малко от запитаните свързват членството в обединена Европа с общата ценностна система.

Според един от авторите на изследването - Светлана Ломева, изпълнителен директор на Политическата академия за Централна и Източна Европа, проблемът е по-скоро в начина на мислене. Българинът свързва евроинтеграцията с правата на европейското гражданство, но не и със задълженията, каза Ломева.

Проучването е показало, че в България като цяло няма ясна ориентация за възможните негативи от присъединяването на страната към ЕС и свързаните с това компромиси в икономически план. 80 на сто от българите подкрепят присъединяването към ЕС, докато в страните, които са по-близо до пълноправно членство, евроскептицизмът печели позиции. В Чехия категорично за пълноправно членство се обявяват 46% от гражданите, в Полша процентът е 51 процента.

"Предварителна оценка на регламентите в България - досегашни практики и възможни решения в процеса на Европейската интеграция" е друго изследване на ГЕПИ. Според авторите българското законодателство все още не е достигнало добрите практики на европейската нормативна база. Основната препоръка към управлението е да се гарантира и увеличи участието на представители на обществото, каза експертът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.

Участието на България в процеса на формиране на Европейската обща политика на сигурност и отбрана остава встрани от вниманието на българските политици, експерти и общество, показва изследването "Интеграционният проект на следващото десетилетие: европейската политика за сигурност и отбрана" на ГЕПИ. След събитията от 11 септември миналата година в САЩ българското правителство трябва да следва решенията на ЕС и да участва по-активно в общата политика на сигурност, каза Марин Лесенски, програмен директор на Института за регионални и международни изследвания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.