Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Висшите магистрати и депутатите почти се сдобриха

8 коментара
Висшите магистрати и депутатите почти се сдобриха

Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) и народните представители направиха първа крачка към помирение, след възникналия конфликт и заплахата от страна на магистрати за прекратяване на взаимоотношенията. Анелия Мингова съобщи пред журналисти в сряда ,че ВСС е постигнал договорка с председателя на НС Георги Пирински, според която двете страни ще водят конструктивен диалог.

Спорът избухна покрай представянето на доклада на Върховния административен съд (ВАС) в Народното събрание преди две седмици. Тогава председателят на ВАС Константин Пенчев бе принуден на чака няколко часа в бюфета на парламента, преди депутатите да му обърнат внимание. След като го сториха, към Пенчев бяха отправени заплахи, тъй като решенията на съда не били "правилни". Други депутати поискаха оставката му, защото изразил мнение, че е недопустимо политически партии да провеждат митингите си пред входа на Съдебната палата.

Възмутен, Пенчев заяви, че "няма да стъпи в парламента, докато няма диалог" и намери подкрепата на колегите си от ВСС.

Своеобразната форма на парламентарен контрол бе въведена с поправка в конституцията, по силата на която всички органи на иначе независимата съдебната власт се отчитат пред Народното събрание.

Анелия Мингова каза, че с Пирински са стигнали до общото мнение, че дискусията с Пенчев е протекла в грешна посока и е била непродуктивна. Анализирайки ситуацията и предмета на докладите, двете страни стигнали до извода, че следващите срещи-отчети трябва предварително да се конкретизират и да не се излиза от рамките на докладите. "Да не се правят квалификации за отделни магистрати, коментари на отделни казуси и съдебни актове", поясни Мингова.

По думите ѝ обаче ще има още една среща с Пирински, на която ще се до изгладят всички противоречия, а преди това съдебни доклади няма да се представят пред Народното събрание. Последното на практика означава, че магистратите, които биха събрали най-много критики – главният прокурор Борис Велчев и председателят на ВСК Лазар Груев, няма да стъпят в парламента преди да има ясни правила, по-които ще протече изслушването им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рилски
    #9

    Не стига, че съдебната система куца и с двата крака, не стига, че съдът крепи мафията, а и се репчат на Парламента. Оставки са нужни и строг контрол.

  2. сексолог
    #8

    не вземат и да се целуват?

  3. Gurkha
    #7

    То пък, защото Парламента са друга порода хора, та... Ако си помислите малко повече, ще открие, че проблема с мафията е най-малко на съда.По дефиниция мафията е сливане на организираната престъпност с държавната власт, която съгласно чл.1,ал.2 от Конституцията произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция. Такъв орган е НС.Ако политиците, които са в НС имаха волята да се справят с престъпността, да са го сторили до сега със законодателни

  4. мислещ
    #6

    Е не може народното събрание да обсъжда съдебни решения,защото не може да взима решения по тези съдебни решения,както и решения по отношение на магистратите,които са ги сътворили.А след като има Страсбург,депутатите да не се палят толкова.

  5. 07
    #5

    ни играят..

  6. АЗ
    #4

    Ей заради такива като теб- прости до безобразие, цялата държава ни е такава. Съдът бил виновен, бил мафия, а депутатите- сълза вода ненапита- абе ти нормален ли си?

  7. Карина
    #2

    друг е въпросът за треските за дялане които има, ама то коя система у нас ги няма. БИЛЕТАТА В СЪДА СЕ ЗНАЯТ И НЕ СА МНОЗИНСТВО, при добра воля на инспектората и ВСС и работа на МВР и другите служби, системата ще се чисти.

  8. Иванчо И.
    #1

    Не съм юрист. През последните 7 - 8 години ми се наложи да съм страна по дела в съда и в Административния съд. Забелязах разлика в атмосферата и действията, особенно в деловитостта на м/двата съда, в полза на Административния. Презполагам, че заслуга за това има най-вече г-н К.Пенчев, за мен той е истински българин, забравям това, че беше в антуража на царя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.