Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Витамините може да съкратят живота

16 коментара
Витамините може да съкратят живота

Витамините не само, че не удължават живота, наобратно – те могат дори да доведат до преждевременна смърт, пише ББС в сряда, позовавайки се на изследвания на учени.

Група от сътрудници на Копенхагенския университет проучила резултатите от 67 научни изследвания и стигнала до извода, че няма убедителни доказателства в подкрепа на мнението, че антиоксидантите помагат за удължаването на живота. Според тях, витамините А и Е, както и бета-каротинът дори пречат на естествените защитни сили на организма.

От 817 научни изследвания в областта на витамините, датските учени избрали няколко десетки работи, посветени на влиянието на бета-каротина, витамините А,С и Е, както и селена, които най-често се използват в хранителните добавки.

Счита се, че те могат да предотвратят "окислителния стрес" в тъканите на организма чрез унищожаването на свободните радикали, които се предполага, че предизвикват въпросния "окислителен стрес", който се наблюдава при някои сериозни заболявания като сърдечните и раковите.

Пълноценно хранене

В изследването са участвали 233 хиляди души – боледуващи и здрави, които са приемали хранителни добавки.

Основни факти за витамините

Витамин А: съдържа се в тлъстата риба, яйцата и черния дроб; укрепва имунната система, подобрява зрението и вида на кожата

Витамин С: съдържа се в много от плодовете и зеленчуците; помага при зарастването на рани и при усвояването от организма на желязото, укрепва имунната система

Витамин Е: среща се в растителните масла, семена и ядки; подобрява кръвообращението, помага на възрастните хора да бъдат активни

Бета-каротин: съдържа се в червените и оранжеви зеленчуци; подобрява зрението и спомага за запазването на умствената активност

Селен: съдържа се в маслото, орехите, черния дроб и рибата; укрепва имунната система.

Колко хора вземат витамини на Запад?
10-20% от населението

На колко се оценява глобалният им пазар? Около 2.5 млрд. долара

Вземайки под внимание различни фактори, датските учени стигнали до заключението, че витамин А повишава риска от преждевременна смърт с 16%, бета-каротиът - със 17 на сто, а витамин Е – с 4%.

Оказало се, че витамин С не се отразява на продължителността на живото и, по думите на учените, са необходими допълнителни изследвания за влиянието на този витамин и селена.

Изследователите съобщили, че "не са намерили никакви доказателства, че антиоксидатите способстват за предпазване от болести".

Не е ясно по какъв точно начин хранителните добавки биха могли да имат подобен ефект.

Учените предполагат, че би могло да се предполага, че действат превантивно заради въздействието им на работата на организма. За бета-каротина, например, се смята, че влияе на изразходването на мазнините в организма.

Британското министерство на здравеопазването посочва, че трябва да се стремим да получаваме необходимите витамини от хранителните продукти и да избягваме вземането на хранителни добавки, чийто пазар във Великобритания надвишава 650 млн. долара.

"Трябва да се внимава при използването на големи дози пречистени хранителни добавки, включително антиоксидантите и минералите", твърди представител на здравното ведомството.

"Тяхното влияние върху здравето в дългосрочен план още не е напълно изучено и не можем да предполагаме, че приемането им е съвършено безвредно", допълва той.

Други свойства

Представители на информационната служба по хранителни добавки, която се финансира от асоциацията по организирането на продажбата им, посочват, че голяма част от хората просто не могат да получат всичките им необходими вещества само от храната.

"За милиони хора, които не могат да постигнат това, витамините са полезна добавка и не трябва да се прекратява приемането им", заяви говорителят на службата Памела Мейсън.

Диетологът Патрик Холфорд посочва, че в проведеното изследване са сравнявани научни трудове, в които се е разглеждало въздействието на витамините за намаляване на смъртността, и не са се изучавали другите полезни свойства.

"Антиоксидантите не са магическо средство. Не трябва да се мисли, че с тяхна помощ може да се живее по-дълго, без да се отказваме от лошите си навици", казва той.

"Ако обаче ги използваме правилно, съчетани със здравословна диета, водим активен начин на живот и не пушим, антиоксидантите могат да играят важна роля в запазването на здравето", добавя той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. блондинка
    #17

    Имало едни пари по един проект.

  2. Linus Pauling
    #16

    "Група от сътрудници ..проучила резултатите от 67 изследвания и стигнала до извода, че няма убедителни доказателства..Според ТЯХ, витамините А и Е, както и бета-каротинът дори пречат.. "ТЯХ=сътрудниците или изследванията?"От 817 изследвания .. датските учени ИЗБРАЛИ няколко десетки (=67)работи"... ИЗБРАЛИ КАК, тези 8% ?"В изследването са участвали 233 хиляди .." КОЕ изследване, нали проучвали публикации?Сампто заглавие е подвежащо: "Витамините" има се пред вид СТОКАТА разговорно наричана така, не самите вещества----------------+ по нац.тв го казаха, така че: ВЕРВАЙТЕ

  3. DM
    #15

    И МАЛКО ИНФОРМЦИЯ С КОНТРОВЕРСИЯ ПО ТВ-то Е ТОЧНО ТОВА НА КОЕТО НИКОЙ ЛЕКАР НЕ ПРЕПОРЪЧВА ДА СЕ ВЯРВА.

  4. stefan, us
    #14

    Ника ти трябва да внуши че си велик химик или биохимик. Ако си такъв и четеш peer-reviewed articles в областта си, проверил си оригинални публикации или ревюта ще знаеш 2 неща. Първо, че така това е изследване от типа на така наречените meta studies което в последните години се налага като една от най-високите форми на обобщаване и статистически анализ на научна информация. Второ, че такива категорични мнения, като твоето никога не се пишат от учени, а от друг вид хора, които по-принцип не могат да допринесат с информация.

  5. stefan, us
    #13

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7349980.stm

  6. Konspiraciata sreshtu zdraveto
    #12

    Predlagam na vsivhki estestveni hrani, koeto 4ove4estvoto e ialo dosega da se izvadiat poso4enite vitamini. Ah mrasni rastenia s tezi vitamini, kak ne mislite za horata be? 4oveshkata prostotia edinstveno moje da bade bezkraina.

  7. Konspiraciata sreshtu zdraveto
    #11

    Popitaite koi e platil za bezcennite izsledvania?

  8. Vodata
    #10

    Moje bi utre shte se poyavi slednoto zaglavie - Grupa ucheni izvarshili 167 izsledvania, s koito dokazvat opasnostta ot pieneto na voda.

  9. dedov
    #9

    или платени по вероятно защото това напълно се отнася за химическите продукти които ни продават в аптеката но не важи за билковите продукти но хората не ги познават а лекарте нашите не ги признават но проблема си е техен

  10. ==//
    #8

    Мисля,че има голяма истина в това.Не могат да бъдат заместени естествените природни продукти с произведени в лаборатории такива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.