Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Византийско задкулисие в ОТЕ

0 коментара

Отстраняването на досегашния президент на гръцкия телеком ОТЕ Никос Манасис стана известно 24 часа преди Общото събрание на акционерите на компанията, което за първи път в историята си трябваше да избере членовете на нов УС. Никос Манасис бе заменен от Елефтериос Андонакопулос, бивш председател на Изпълнителния комитет на Съюза на гръцките индустриалци /СЕВ/ и член на стария УС на ОТЕ. Като член на ръководството на СЕВ Андонакопулос участва също и в УС на Athens Information Technology, принадлежаща към консорциума Интраком.

Мотив за смяната в ръководството на ОТЕ не бе посочен от страна на министерството на транспорта и съобщенията. През лятото на 2000 г. правителството избра Никос Манасис на президентския пост на ОТЕ. Развитието на нещата изненада дори и правителствените фактори, които изказаха недоумение, определяйки като напълно успешна работата на бившия президент на телекома.

При управлението на Манасис дъщерната фирма CosmOte успя да разчупи господството на Panafon-Telestet и да се изкачи на върха при покупката на GSM-оператора. Развитието на ОТЕ бе добро, тъй като компанията не се повлия значително от неблагоприятната международната конюнктура. В същото време някои заеха изчаквателна позиция по отношение на новия кандидат Андонакопулос, изтъквайки, че изборът му за кормилото на ОТЕ има своето значение.

58-годишният бивш шеф на ОТЕ получи предложения да запази ръководното си място в CosmOTE или да се премести в някоя държавна банка. Самият Манасис отхвърли тези предложения, считайки, че не би могъл да се върне в дъщерната компания, от която бе дошъл.

Публична тайна бе, че отношенията на досегашния президент на ОТЕ с министъра на транспорта Христос Верелис не бяха особено хармонични, макар че в последно време бяха направени опити за преодоляване на разногласията им. Някои фактори не дадоха вид, че вярват, че различията между двамата са довели до сегашния избор, подчертавайки, че "нещата не са чак толкова прости, колкото изглеждат".

Очевадно обаче е разминаването в позициите между правителството и капиталовия пазар, тъй като силният удар, който понесоха акциите на ОТЕ и на CosmOTE бе изтълкуван като израз на недоволството на инвеститорите. Последните се изказаха в подкрепа на политиката, следвана в последно време от ОТЕ и даваща приоритет на инвестициите в мобилната телефония.

Дълго време цареше неяснота около приемника на Никос Манасис. В списъка с имена за неговото място фигурираха банкови чиновници, бивши министри и дори служители на ОТЕ. В крайна сметка топчето в тази своеобразна рулетка спря на името на Елефтериос Анданакопулос.

59-годишният Андонакопулос е работил от 1971 г. до 1999 г. в Shell, където е заемал високи постове както в гръцки дъщерни фирми, така и в многонационални компании в Европа. Съществуват догадки, че той имал желание да заеме управленски пост в някоя контролирана от държавата компания в областта на енергетиката.

Телекомуникационният пазар посрещна намусено отстраняването на Никос Манасис. Някои изказват опасения, че отрасълът, който в последно време започна да дава първи плодове след либерализирането на пазара, може да попадне на мина.

ОТЕ има доминиращо място на телекомомуникационния пазар и неговото либерализиране едва ли би имало успех, ако компанията не участва активно в този процес - нещо, което не би могло да стане с нов президент, непознаващ отрасъла. "Не е достатъчен фактът, че Андонакопулос е бил в продължение на шест месеца член на УС на ОТЕ, защото едно е да решаваш съвместно, а съвсем друго да чертаеш стратегия", отбелязват експерти.

С оттеглянето на Никос Манасис от ОТЕ твърде вероятно е да тръгне лавина от оставки. "Атмосферата в ОТЕ е доста тягостна", изтъкват висши кадри на компанията. Според тях възможно е оставки да подадат служители, заемащи ключови постове досега в ОТЕ и нейните дъщерни компании и минаващи за приближени на вече бившия президент. От друга страна отстраняването на Манасис обезсърчава някои пазарни фактори да потърсят място в компанията, от които на сегашния етап тя има нужда.

Сред спечелилите тази партия са Г. Скарпелис, вицепрезидент на ОТЕ, който неведнъж се бе спречквал с Никос Манасис по повод на различни международни инвестиции на компанията. Манасис и някои инвеститори отстояваха идеята за насърчаване на мобилната телефония, докато Скарпелис демонстрираше явни предпочитания към инвестициите в стационарната телефония.

За отбелязване е, че всичко това става в момент, когато ОТЕ реши да засили инвазията си извън Гърция и по-специално на Балканите. Решенията на управата на ОТЕ доведоха до съкращаване с около 400 милиона долара на инвестициите, които компанията възнамеряваше да осъществи в някои страни и най-вече в Румъния. Това предизвика недоволството на традиционните доставчици на ОТЕ и по-специално на Сименс и Интраком.

Според мнозина това е и причината Сократис Кокалис да преговаря за покупката на 40 на сто на "Сименс Тилевиомиханикис". Ако тази покупка бе станала, присъствието на Интраком в ОТЕ щеше да бъде още по-силно, тъй като компанията на Кокалис участва в акционерния състав на дъщерната на ОТЕ Hellscom.

Запознати със ситуацията в ОТЕ твърдят, че Никос Манасис бе единственият шеф на компанията, противопоставил се на господството на Кокалис, прибягвайки до покупката на една стандартизирана програма от самия пазар, а не от Интрасофт. Това негово решение предизвика гнева на Интрасофт, която заплаши, че ще потърси правата си в съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.