Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС праща промените в съдебния закон на Конституционния съд

0 коментара

Пленумът на Върховният касационен съд (ВКС) реши да атакува пред Конституционния съд промените в Закона за съдебната власт, приети от парламента през юли. Решението бе взето единодушно на извънреден пленум, свикан днес от председателя на съда Иван Григоров. Подобен форум на ВКС не е свикван от поне две години. Иван Григоров уточни, че на днешния пленум от 66 висши съдии днес са присъствали 61.

ВКС ще иска да бъдат обявени за противоконституционни 40 текста от промените в закона. Сред тях са възможността на една пета от членовете на Висшия съдебен съвет да искат имунитета на всеки магистрат; увеличените (според ВКС) правомощия на правосъдния министър и на правосъдното министерство; правото на общото събрание да издига кандидатури за административен ръководител; несменяемостта на магистратите, както и правомощията на инспектората към правосъдното министерство да проверява върховните съдилища и прокуратурата.

Освен конкретните текстове, ВКС иска Конституционният съд да се произнесе и за поправките в съдебния закон като цяло. Иван Григоров посочи, че с отмяната на някои отделни поправки ще се измени и духът на закона, затова според магистратите е необходимо той да бъде изцяло отменен и преработен.

Днешното становище на ВКС за промените в съдебния закон до голяма степен съвпада с недоволството на прокуратурата, която неколкократно се опита да предотврати гласуването им в парламента. В хода на дебатите по проектозакона избухна публичен скандал между министър Антон Станков и главния прокурор Никола Филчев, тъй като прокуратурата започна проверка на двама зам. министри на правосъдието.

Изпълнителната власт се меси на съдебната

Изпълнителната власт се намесва в работата на съдебната, а това е нарушение на Конституцията, смята пленумът на върховния съд. Според ВКС за първи път в устройствен закон за съдебната власт се включва специална глава, посветена на функциите на министъра на правосъдието. Неговите правомощия не може да се регламентират в закон, след като не са записани в Конституцията, е становището на ВКС. Според Иван Григоров вкарването на министъра като политическо лице при кадруването в съдебната система е недопустимо.

Подобен е и случаят с общите събрания, които според ВКС могат да имат само административни и организационни функции, не и да издигат кандидатури за административен ръководител.

Само прокуратурата може да иска сваляне на имунитет

В Конституцията е записано, че обвинителни функции може да има само прокуратурата, коментира Григоров възможността една пета от ВСС да иска снемане на имунитет на магистрат, в това число и на висш съдия, прокурор или следовател. Шефът на върховния съд изрази съмнение, че по този начин някои висши магистрати ще изпълняват политически поръчки, тъй като нямат правомощия да провеждат процесуални действия за събирането на данни за извършено престъпление. С подобни искания могат да се злепоставят редица хора, а това е недопустимо, посочи Иван Григоров.

Той припомни лансираните в медиите версии, че поправката е приета заради недосегаемостта на главния прокурор. С това действие парламентът засегна всеки един от 3500-те магистрати в България, без да засегне в никаква степен главния прокурор, защото той упражнява надзор върху прокуратурата, която трябва да го проверява, смята шефът на ВКС. "Единственият, който е недосегаем и не може да бъде досегаем, защото такава е българската Конституция, е главният прокурор", заяви Григоров.

Станков се самозабравил или самозаблудил

С промените в съдебния закон неправомерно се разширят и правомощията на инспектората, е становището на пленума на ВКС. Според поправките инспекторите към министерството на правосъдието са с ранг на окръжен съдия и за тяхното назначаване няма изисквания за специализиран стаж. На какво основание тогава те ще контролират дейността и организацията на магистратурата, попита риторично Иван Григоров. "Това е нещо, което не си го е позволявал и тоталитарния строй - инспекторите да контролират дейността на Върховния касационен и Върховния административен съд, както и на върховните прокуратури", коментира председателят на ВКС. "За 120 години такъв случай няма. Или някой се е самозабравил, или някой много тъжно се е самозаблудил", добави той.

Като противоречащи на Конституцията Григоров посочи и възможността решенията на ВСС да може да бъдат обжалвани във Върховния административен съд.

По думите му върховните съдии не са негативно настроени срещу реформата в съдебната система и модернизирането на закона, но в случая се накърнявали принципите на независимост на съдебната власт и се нарушавало разделението на властите. Като положителен момент в закона Григоров посочи възстановяването на Националната следствена служба.

Във връзка с възникналите спорове за Съдебната палата, ВКС иска Конституционният съд да се произнесе и по правата на Министерския съвет да стопанисва държавно имущество.

Министърът на правосъдието не се притеснява от атаките, а от бързината им

След решението на пленума на ВКС министърът на правосъдието даде кратък брифинг пред журналисти във ведомството. Той коментира ,че няма притеснения за атакуването на поправките пред КС. Станков обаче изрази притеснение от бързината, с която бе свикан пленума на ВКС.

Според министъра на правосъдието, промените в закона за съдебната власт са направени професионално и не противоречат на Конституцията, бе становището на министерството на правосъдието. Станков припомни, че промените са гласувани от парламента, където има сериозни юристи, президентът Първанов също не наложи вето върху закона.

Попитан дали не е трябвало първо да бъде променена Конституцията и след това закона за съдебната власт, министърът на правосъдието отговори, че това е по-логично, но означава да няма съдебна реформа. В отговор на друг въпрос, Антон Станков каза, че не вижда в решението на пленума на ВКС да има лични мотиви.

По отношението на възможността една-пета от ВСС да иска сваляне на магистратски имунитет Станков посочи, че българските магистрати са мъдри и опитни, а и решението за това се взимало от целия съдебен съвет.

Пресцентърът обвини Григоров в политически пристрастия, после се отметна

Преди изявлението на Станков пресцентърът на правосъдието допусна гаф, разпространявайки два варианта на становище на ведомството по случая. В първия се казваше, че не са изненадани от личната реакция на Григоров, имайки предвид позицията му по въпроса кой да стопанисва Съдебната палата. "Известни са политическите пристрастия на магистрата Иван Григоров, които в случая са по-радикални и от тези на ръководството на НИС на СДС", се казваше в първоначалния текст, който пресцентърът помоли да не се разпространява. Вторият текст изобщо не включваше пасаж за политическите пристрастия на Григоров.

Депутатите от различните парламентарни групи коментираха противоречиво решението на ВКС да атакува поправките в съдебния закон.

Според зам.председателят на СДС и на парламентарната група Екатерина Михайлова подобни на ВКС били и притесненията на опозицията още при разглеждането на закона в пленарната зала. Според нея няма нищо притеснително по текстове, които още предизвикват спорове, да се произнесе Конституционния съд, за да се прекратят и споровете. ОДС-депутатката припомни, че относно възможностите за сваляне на имунитет КС вече се е произнесъл през 1999 г., когато подобна поправка се опита да приеме мнозинството на ОДС в предишния парламент.

Шефката на правната комисия Анелия Мингова от НДСВ бе категорична, че няма текстове, които да противоречат на Конституцията. Тя добави, че право на ВКС е да изрази подобно становище и да иска тълкуване от КС, ако сметне, че има противоконституционност. "Но аз като гражданин и юрист по същия начин бих могла да изразя учудване, че пък тяхната позиция е такава", коментира Мингова.

Соцдепутът Младен Червеняков пък се обяви за още по-големи правомощия на министъра на правосъдието, които в последните години били орязани от КС. Приемам духа на промените в закона, които дават права на инспектората да извършва проверки и министърът да обобщава работата на отделните магистратури, посочи Червеняков. Попитан дали има опасност висшите магистрати да изпълняват политически поръчки, Червеняков заяви, че едва ли има възможност за такова пряко вмешателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.