Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС предложи 4 конституционни промени за съдебната власт

0 коментара

Общото събрание на Върховния касационен съд (ВКС) предложи в четвъртък четири поправки в конституцията, засягащи мястото и ролята на съдебната власт.

Съдът е основният носител на съдебната власт и единствен осъществява правосъдие, предвижда едната поправка в конституцията, обясни председателят на съда Иван Григоров.

Проектът не предвижда прокуратурата и следствието да излязат от съдебната власт, поради което могат да бъдат приети и от обикновено Народно събрание.

В предишни свои изяви Иван Григоров беше категоричен, че прокуратурата и следствието трябва да излязат от съдебната власт, където да остане само съдът. Подобни идеи са залегнали в предложените от Демократи за силна България промени в конституцията за структурата на съдебната власт.

Според Григоров предлаганите сега поправки са съобразени с тълкувателната практика на Конституционния съд и могат да бъдат приети от обикновено Народно събрание. Преди две години КС постанови, че само Велико народно събрание може да приема структурни промени, като изваждане на прокуратурата или следствието от съдебната власт.

Прокуратурата има водеща роля в досъдебното производство и поддържа държавното обвинение пред съда, е формулировката на втората поправка, обявена от магистратите. .

Следствието остава в съдебната власт, независимо каква част от престъпленията то разследва, е третата промяна, предлагана от ВКС.

Според четвъртата промяна Висшият съдебен съвет (ВСС) се разделя на два органа. Първият ще управлява само съдилищата и ще запази името ВСС. Той ще включва 12 съдии, половината от които ще се избират от парламента с квалифицирано мнозинство, а останалите от магистратите.

Председателите на върховните съдилища ще бъдат членове на съвета по право, а той ще се председателства без право на глас от президента или от министъра на правосъдието. Според Григоров идеята президентът да ръководи ВСС не е нова, била е обсъждана от Великото народно събрание и отразява виждането за взаимен контрол между властите.

Вторият орган ще се нарича Висш съвет на прокуратурата и ще се състои от обвинители и следователи. Той също ще има 12 члена и шестима ще се избират от парламента с мнозинство от 2/3 от всички депутати. Член по право на този съвет ще бъде главният прокурор, а може да се помисли и за директора на Националната следствена служба, обясни Григоров. Председателстващ на съвета на прокуратурата без право на глас ще бъде правосъдният министър.

ВКС няма право на инициатива за конституционни промени и затова върховните съдии ще търсят подкрепата на институции и политически сили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.