Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС се произнася до месец по делото за двореца "Кричим"

5 коментара

Първото от поредицата дела за т.нар. "царски имоти" е близо до приключване, след като Върховният касационен съд обяви казуса за двореца "Кричим" за решаване в срок от един месец. На последното заседание по делото двете страни повториха пледоариите си от по-долните инстанции.

Досега апелативният и окръжният съд в Пловдив не признаха за валидни аргументите, приведени от Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза Хробок, присъждайки имота на държавата.

Адвокатите на двамата се позовават на решение от 1998 г. на Конституционния съд (КС), с което Законът за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници от 1947 г. бе признат за противоконституционен. Стъпвайки върху това решение, те твърдят, че имотите от Интендантството на цивилната листа на Царя са техни по право и са одържавени неправомерно.

Тезата на Сакскоургготски бе отхвърлена от апелативния съд с мотив, Интендантството е държавно учреждение, финансирано със средства от бюджета с цел нормалното функциониране на монархическата институция, което е и тезата на държавата.

ВКС прие да решава делото, защото трябва да разреши дългогодишния спор за статута на Интендантството.

Ако Върховният съд също реши, че институцията е управлявала имоти, които са държавна собственост, това на практика ще предреши останалите казуси за имотите.

Делото за "Кричим" ще бъде първото приключило с окончателен съдебен акт, тъй като делата за дворците "Врана", "Ситняково" и "Бистрица" продължават да буксуват пред Софийския градски съд. Дело се води и за "царските гори" в Рила

Върховният съд допуска за разглеждане граждански дела само по изключение. В случая с делото за "царските имоти" ВКС счита, че има неясноти в българското законодателство по казуса, а и делото е първо по рода си, което налага решение на върховния съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    torна царя,ако не са били национализирани, конфискувани от комунистическите престъпници,царското семейство да си ги е подържало.След 9-ти септември ограбиха всичко на Българския народ и го използваха 50 години

  2. Анонимен
    #4

    Щом на Царя искатк да вземат имотите,какво остава за обикновения човек?!

  3. Анонимен
    #3

    Има ли още да му вЕрват!Невероятно! На мо-шеника комарджия, продал ордените на дядо си и присвоил 4000 дк рилски гори!

  4. Анонимен
    #2

    Интендантството се издържало от държавния бюджет и следователно е държавно учреждение.

  5. Анонимен
    #1

    Интендантството не е държавен орган,а помощна служба към Двореца,която осъществява логистична дейност.Тя управлява имотите на Царя от негово име.Но имотите са на Царя.Ако интендантството бе държавен орган,щеше да фигурира в Търновската конституция и щеше да подлежи на одит от страна на държавата.Интендантството не е УБО-така е при републиката,при монархията има нарочна служба,която се грижи за имотите на монарха.такаъ е в Белгия примерно,където по същия начин действа тяхната логистична служба.ВКС трябва да присъди имотите на Царя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.