Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властите в Бирма запечатаха ключови манастири

11 коментара
Властите в Бирма запечатаха ключови манастири

Силите за сигурност на Бирма запечатаха пет главни манастира в Янгон в опит да ограничат антиправителствените протести, ескалиращи от десетина дни и оглавени от будистките монаси, предадоха световните агенции в петък. Сред тях са и храмът Шведагон, около който се провеждаха протестните шествия през последните дни, и пагодата Суле, където също се събираха демонстранти. Около двата храма са разположени телени заграждения.

Малки тълпи са се събрали и в този ден около центъра на града, но са били разпръснати от войниците без изстрели, съобщават очевидци.

Официалните власти съобщиха за девет убити в четвъртък, 11 ранени демонстранти и 31 пострадали войници, когато силите на реда използваха сълзотворен газ и изстрели, за да разгонят протестиращите от улиците на Янгон. Сред тях е и японски журналист. В сряда данните бяха за един загинал.

Според австралийския посланик в Янгон Боб Дейвис броят на убитите вероятно е с десетки по-голям.

По улиците на Янгон постоянно обикалят военни камиони с високоговорители, които предупреждават хората да не протестират,защото иначе ще бъдат арестувани.

Затворени са магазините, търговските центрове и заведенията в града. Спрян е общественият превоз. Държавните служители получиха нареждане да не ходят в петък на работа.

Военната хунта в Мианма прекъсна основната интернет връзка на страната с чужбина, за да попречи на опозиционери да разпространят в глобалната мрежа снимки на кървавото потушаване на мирните протести от сряда и четвъртък, предадоха световните агенции.

Интернет кафенетата в страната са затворени. Никой не вдига телефона в офиса на най-големия интернет доставчик в Мианма. Според пожелал да остане анонимен представител на мианмарските пощи и телекомуникации е повреден главен подводен кабел, който осигурява интернет връзката на страната с чужбина. Надежден западен източник в Мианма каза, че достъпът до интернет и до имейлите е блокиран тази нощ по нареждане на хунтата.

Няколко частни вестника сами решиха да прекратят дейността си временно, предаде Франс прес. Редакциите им преустановяват временно дейността си заради усложнената обстановка в Янгон, където разпространението на вестници сега е невъзможно.

Японският премиер Ясуо Фукуда и китайският президент Ху Цзинтао изразиха готовност да си сътрудничат, за да подпомогнат международните усилия за намирането на изход от кризата в Бирма.

Япония заяви още, че ще направи официален протест заради смъртта на журналиста Кенджи Наджай, който е работил за базираната в Токио APF News.

В същото време стана ясно, че австралийската полиция е предотвратила нахлуване в посолството на Мианма в Канбера. По информация на Ройтерс близо 100 демонстранти, скандиращи лозунги в подкрепа на демокрацията, подпалиха флагове и устроиха седящ протест на улицата пред посолството, след като са били отблъснати от полицаи с кучета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Posledno kak shte go pishete
    #12

    Shtoto ako e Mianma, ne bi sledvalo da pishete mianmaRski, a mianmaNski, kakto e Amerika - AmerikaNski, Arjentina - arjentiNski i etc.Anadinmo?

  2. Shakespeare
    #11

    s izklu4enie na Vive la France. Te sa po druga systema - frenska... i Mediapool ... te ne sa franseta ama ..

  3. ...
    #10

    Хора умират тези за името се хванали

  4. Гоце Седефчов
    #9

    Бирма е социалистическа държава.

  5. stefan, us
    #8

    или тази разлика е много тънка за редактора

  6. stefan, us
    #7

    Мианмар си я наричат те. Както сме почнали скоро ще наричаме Япония Нипон, Финландия Суоми, а Албания Шкиптерия

  7. stray dog
    #6

    не разбирам защо някакво си решение на някаква си военна хунта за името на страната и столицата им да трябва да влияе на нас, които (слава богу) не сме под властта на въпросната хунта?нали гърците си смениха името на държавата на "елада" и много искат и на другите езици да се използва новото име?обаче някой да е спрял да им вика "гърция"?тогава защо трябва да спрем да използваме името "бирма/рангун", само заради каприза на хунтата?от трите големи новинарски канала, които гледам, bbc и euronews използват

  8. Карина
    #5

    умниците се хванали за името и всичката ви работа е такава.

  9. Antichrist
    #4

    Namiram za mnogo depresirashto samo nqkolkoto komentara,a tva 4e pove4eto kasaqt imeto syshto ne e mnoo veselo.Kakto i da e.Da go duhat Kitai i UN.Dolu diktaturata v Birma!!!

  10. AA
    #3

    I v Birma mnogo kofti, a?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.