Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта на военните в Турция орязана със закон

0 коментара

Турският парламент започна гласуването на седмия пакет от реформи, свързани с подготовката за евентуалното членство в Европейския съюз, съобщи Би Би Си.

Реформите имат за цел да приведат турската политическа система в съответствие с европейските норми преди кандидатурата на страната да бъде оценена в края на 2004 г.

Специално внимание в този последен пакет е политическото влияние на армията, което в Турция е много по-силно отколкото в другите европейски страни.

Гласуването става ден след като турският парламент прие противоречив закон, даващ частична амнистия на кюрдските въоръжени групи. Правителството се надява кюрдския закон да е значима стъпка към национално помирение в държавата, където десетки хиляди хора загинаха по време на 15-годишния конфликт.

Пакетът от реформи, който се гласува в парламента, цели да отреже властта на военните.

Предвижда се Военният съвет на страната да се събира по-рядко и неговият генерален секретар да има по-малки правомощия в правителството.

Предложенията за реформи също така целят за улеснят ограниченията върху свободата на сдружаване и дават по-висок приоритет на случаите на нарушение на човешки права.

Кореспондентът на Би Би Си в Истанбул отбелязва, че реформите са радикални, но критиците ще наблюдават внимателно дали те ще бъдат приложени.

Централната роля на военните в турското правителство не се връзва с претенциите на Турция да е модерна демокрация, затова правителството реже властта на военните, посочва Би Би Си.

Междувременно Международната федерация за правата на човека съобщи в свой доклад, че съществуват проблеми при прилагането на приетите в Турция закони с оглед хармонизиране на турското законодателство с това в страните от ЕС. Това предаде турският частен телевизионен канал НТВ.

Докладът е изготвен след посещение на делегация на федерацията в Турция през май и е изпратен до Европейската комисия и до Съвета на Европа.

В него се твърди, че след отмяната на извънредното положение в Югоизточен Анадол, положението с правата на човека в района се е влошило. Посочва се, че нарушенията на правата на човека в този район остават безнаказани.

В документа се посочва също, че съдебните и административни власти в района създават големи пречки за свободата на словото.

Като пример за това се посочва, че въпреки приетите реформи, предаванията на кюрдски все още са разрешени само на теория, а правозащитниците, настояващи за решаване на кюрдския въпрос с мирни средства, рискуват да бъдат подведени под съдебна отговорност.

Международната федерация за правата на човека иска приетите от Анкара реформи да се прилагат ефективно. Организацията настоява и за разследване на всички твърдения за нарушения на човешките права. Федерацията призовава Анкара да закрие съдилищата за държавна сигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.