Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Влизането ни в ЕС съдейства за създаване на група на крайнодесните в ЕП

7 коментара

Крайнодесните партии ще увеличат влиянието си в Европейския парламент (ЕП) след влизането на Румъния и България в Европейския съюз на 1 януари, съобщи електронното издание Kafene.net, цитирайки Gulf Times, UAE.

Изданието се позовава на източници от ЕП, според които било постигнато споразумение с националистическите партии от двете новоприсъединяващи се страни за създаване на крайнодясна парламентарна група. Това щяло да стане на 14 ноември и е първото в историята на ЕП.

Споразумението щяло да даде повече време за изказвания, повече депутатски места и по-големи средства на евроскептичните и антиимгрантски настроени евродепутати. “Те обещават да използват всичко това, за да се противопоставят на изпадналата в криза евроконституция и за кампания срещу членството на Турция в ЕС”, твърди Gulf Times, UAE.

"Изглежда, те вече разполагат с достатъчен брой членове, за да създадат крайнодясна политическа парламентарна група и съобщението за това ще бъде направено на следващата сесия на ЕП," обяснил източник на изданието. "Те имат подкрепата на сродните партии в Румъния (“Велика Румъния”) и България (“Атака”). Това е катализаторът, който те очакваха", коментира медията.

Според източника ѝ дори Лигата на полските семейства, която е част от управляващата коалиция в Полша, се съгласила да се включи в групата. Разговорите за създаване на нова група се ръководели от белгийската Vlaams Belang и френския Национален фронт.

"Ние проведохме успешни разговори с румънските си колеги и продължаваме да разговаряме с българите, които могат да влязат в парламента," обяснил Филип Клайс от Vlaams Belang. Той допълнил, че те “ще се борят за повече национален суверенитет, мораториум върху имиграцията, особено от мюсюлманските страни."

Организаторите преговарят с румънските партии "Велика Румъния" и "Нова генерация" и с българската “Атака”.

Очаквало се още да се включат са италианските Северна лига и Национален алианс, австрийската Алианс за бъдеще на Австрия и чешката Асоциация на чешките независими депутати. “Това става след серията от изборни успехи на крайната десница в Европа, които отразяват все по-голямата загриженост, свързана с имиграцията и разширяването”, посочва изданието.

Европейския парламент е от 732 депутати, които заседават в Брюксел и Страсбург. В него има 7 политически групи и 36 независими депутати, включително крайнодесни.

Групите контролират законодателния дневен ред на ЕС, гласуват заедно, имат определено време за изказвания и определят парламентарните комисии, където се върши по-голямата част от работата.
Като създадат своя собствена група, крайнодесните в Европа ще получат значително по-голямо влияние, твърди изданието. Новата група можело да получава и финансиране от ЕС на стойност 50 000 евро на член.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. коко
    #7

    Евро съюза следва естествената еволюция на държавните формирования. Рано или късно ЕС ще означава една държава (Съединени европеиски щати) или само(Европа) това не е от значение, въпросните националистически партии ще следват процеса на глобализацията за да получат по ясна легитимация на общо европеиско ниво и ще загърбят територялните спорове (за пример ще дам че няма сериозни конфликти между жителите на две съседни общини или града за ден парцел към кого принадлежи към 2006г. разбирасе). Врага

  2. Apostol.
    #6

    Michail Vashkevich-Bulgaria. http://www.a6661.narod.ru В името на Бог, Всемилостивия, Милосърдния! Да спасим нашите сънародници в Либия! А П Е Л - чрез Масмедиите До: Правителството и народа на Република България и на Либийската народна Джамахирия. От името на сдружение “Национална утринна молитвена среща” - България, отправяме призив за милост и прошка във връзка с трагедията в гр. Бенгази. Да, ние сме виновни за тази трагедия. Не Иван Костов, не Моамар Кадафи, а ние – хората от двете страни,

  3. uchuden
    #5

    Kakvo obshto ima Ataka s kraino desnite?-- nishto! Ataka e kraino lyava partia! Ne sluchaino BKP prizova da se glasuva za Siderov ---- nikoi ne mozhe da si pomisli, che frenskata komparia bi mogla da prozove da se glasuva za Le Pen.

  4. Миронов
    #4

    Всички екстремисти имат общи черти, независимо дали са десни или леви. За ФКП не бих твърдял, но троцкистите и маостите във Франция нямат проблеми да си гласуват за Льо Пен, когато техните секти отсъстват от изборния процес.

  5. Възмутен
    #3

    Известно е, че въпросната "Велика Румъния" има териториални претенции спрямо България (Добруджа). Интересно как ще го коментират от Атака и защо досега си мълчат по въпроса? Щели били да си сътрудничат...

  6. tt
    #2

    Общото на "крайно десните" е, че мразят малцинствата,особено тези с ...по-космополитична нагласа.:)"Крайно левите"-мразят "ненационалния капитал" и още по-лошо, капиталът въобще.

  7. tt
    #1

    Мисля си в последно време,как биха могли наистина да се споразумеят подобни ксенофобски и шовинистични партийки, след като всяка една от тях е настроена агресивно към страната и избирателите на другата.Докато не се разберат за това , кой е Главният( им )враг-няма да се обединят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.