Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вносителите на нови закони ще са длъжни да мотивират финансовите им последици

0 коментара
Вносителите на проектозакони задължително ще ги депозират в парламента със становище за финансовите последици от прилагането на нормативните актове. Такава поправка е залегнала в проекта за нов правилник на 40-ото Народно събрание, изготвен от Любен Корнезов от БСП.

Срещу това ново задължение на вносителите скочиха от ДПС. Според Лютви Местан, промяната директно ще ограничи правото на народните избиратели на законодателна инициатива. Мотивът на Местан бе, че не всички депутати са компетентни по финансовите и бюджетните въпроси. Татяна Дончева от БСП го контрира, напомняйки, че всеки народен представител може да си позволи назначаване на експертна оценка по теми, в които не е компетентен. Червената юристка наблегна на факта, че финансовата обосновка ще редуцира съществено популистките депутатски искания за неразумно големи и несъобразени с реалния бюджет обезщетения.

С коментара "Буре в чаша вода," Корнезов прекрати спора. Решението дали тази поправка ще залегне в окончателния вариант за правилник зависи от гласуването на проектотекста от комисията в средата на следващата седмица. Дотогава депутатите ще внасят свои предложения за поправки в стария правилник.

Всеки закон, свързан с евроинтеграцията, да бъде мотивиран с конкретна европейска директива, предложи Марио Тагарински от ОДС. Срещу опасенията, че народните представители често нямат тази информация, Тагарински посочи, че Делегацията на Европейската комисия у нас може безпроблемно да я предостави.

Председателят на НС е длъжен да отстрани народен представител, който гласува с чужда карта, е записано още в проекта за правилник. Това не попречи на новите депутати още в първия пленарен ден да посегнат към картите на липсващите си колеги, в това число и бившата министърка на икономиката Лидия Шулева.

Депутатите планират и резервен вариант да не губят цял ден заради липса на кворум, както често се случваше в предишния парламент. Според проектоправилника, пленарното заседание може да бъде възобновявано до час след проверка, установила липса на кворум. Условието е при повторната проверка необходимият кворум вече да е налице. Това ще може да става само веднъж дневно.

При липса на достатъчно депутати в пленарна зала още в началото на работния ден в 9.00 ч., заседанието не се открива и остава за следващия ден, както беше и в 39-ия парламент.

Депутатите се обединиха около идеята една комисия да разглежда въпросите, свързани с културата и медиите.

В двумесечен срок парламентът да урежда правните последици в случаите, когато Конституционният съд обяви даден закон за противоконституционен, е друго предложение за правилника, направено от Георги Близнашки от БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.