Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военните възможности на "";Оста на злото""

0 коментара

През януари президентът Буш определи Иран, Ирак и Северна Корея като "ос на злото" и ги обвини в намерение за разработване на ядрено, химическо и биологично оръжие. Сега висш американски представител добави към тези страни и Либия, Куба и Сирия.

Ирак
Военен бюджет: 1,4 млрд. долара
Численост на армията: 383 000
Бойни самолети: 200-300
Ракети: Малък брой ракети от типа земя-земя с малък обсег
Оръжия за масово унищожение: Според информацията прави опити за производство на ядрено, биологично и химическо оръжие

Изтъкването на Ирак в обръщението на президента Буш предполагаше, че той има намерение да предприеме някакви действия спрямо Багдад преди края на своя мандат. Въпреки многогодишните международни санкции и проверки на оръжейни инспектори на ООН, върху Ирак все още тежат подозрения, че се опитва да разработва програми за ядрено, химическо и биологично оръжие, както и бойни ракети.

Според анализаторите САЩ ще трябва да изпрати поне 250 000 военни, за да може сериозно да застраши силната иракска армия, наброяваща 383 000 души. Най-вероятно иракските военни части обаче ще се окажат по-жилави и от това, което бяха по време на войната в Залива, ако целта на САЩ бъде сваляне на президента Саддам Хюсеин. Има сведения, че иракските войници вече правят окопи и че системите за противовъздушна отбрана са модернизирани.

Иран
Военен бюджет: 7,5 млрд. долара
Численост на армията: 513 000
Бойни самолети: 476
Ракети: Около 200 конвенционални ракети Скъд със среден обхват
Оръжия за масово унищожение: Информацията е, че притежават химическо и биологично, и че разработват ядрено оръжие

Въпреки че са налице определени умерени тенденции в политиката на Иран и макар да съществуват знаци, че Вашингтон търси преоценка на отношенията, между двете страни все още съществува дълбока враждебност и подозрения. Иран продължава да фигурира в списъка на Държавния департамент като държава спонсор на тероризма. Вашингтон е притеснен и от факта, че Иран може да има амбиции в региона.

САЩ са убедени, че Иран разработва балистични ракети с голям обсег и оръжия за масово унищожение. От Вашингтон смятат, че тези изследвания могат да дадат резултат до 2015 г. Президентът Мохамад Катами се ползва със сериозна подкрепа сред умерените политически среди, но хардлайнерите контролират армията, разузнаването, съдебната система и органите на реда.

Военноморският потенциал на Иран е достатъчен, за да "прекъсне потокът на нефт от Залива за кратък период от време", смята вице-адмирал Томас Уилсън, шеф на американското военно разузнаване. Същевременно обаче според доклад на американския Център за стратегически и международни изследвания, макар и конвенционалните сили на Иран да са мащабни, тяхното оборудване е разнебитено и морално остаряло.

Северна Корея
Военен бюджет: 1,3 млрд. долара
Численост на армията: 1 000 000 души
Бойни самолети: 800
Ракети: 500 конвенционални ракети със среден обсег, развиват такива с голям обсег
Оръжия за масово унищожаване: Според информациите притежава химическо, както и известен биологичен потенциал; разработва ядрено оръжие

Според Вашингтон по отношение на Северна Корея най-сериозна заплаха представляват нейните програми за разработване на балистични ракети с голям обсег. Сведенията сочат, че Пхенян е износител на технологии за разработване на балистични ракети за страни като Иран, Либия, Сирия и Египет. Твърденията са, че до 2015 г. Северна Корея ще има балистични ракети, които могат да достигнат САЩ. Страната има възможност да се сдобие с плутоний, достатъчен за едно или две ядрени оръжия. Пхенян същевременно обаче се придържа към споразумението да замрази части от ядрената си програма. През последните години от мандата си администрацията на Клинтън имаше тенденции за напредък в опитите за диалог със Северна Корея.

Въпреки това, в Южна Корея продължават да бъдат разположени 37-хилядни американски части, като тяхното предназначение е да осуетят евентуални заплахи, идващи от едномилионната армия на Севера. Същевременно президентът Буш изглежда твърдо е замразил всички надежди за бъдещо сближаване.

Сирия
Военен бюджет: 0,8 млрд. долара
Численост на армията: 235 000
Бойни самолети: 589
Ракети: 200 Скъд B, 80 Скъд C със среден обсег
Оръжия за масово унищожаване: Според информациите химическо оръжие; изследвания за разработване на биологично оръжие

Сирия никога не е проявявала сериозен интерес към производството на ядрени оръжия, но се твърди, че страната има добре развиваща се програма за химическо оръжие. Информацията е, че тя е стартирала след сблъсъците с Израел през 1982 година. През 1984 г. Сирия изгради две мощности за производство на химически оръжия, произвеждащи значителни количества нервнопаралитичен газ, като Сарин и VX.

Сирия в момента разполага със серия ракети земя-земя със среден обсег, включително и мобилни установки Скъд B, съветски ракети SS-21 и ракети Скъд C с по-голям обсег. Армията е многобройна - около 235 000, но по-голяма част от оборудването е морално остаряло.

Сирийските военновъздушни сили се смятат за сериозно застарели, с притежаваните символични възможности, които предоставят бойните самолети МиГ-29 и СУ-24.

Наскоро се появиха страхове, че Сирия е започнала разработването на биологично оръжие, но подробности около развитието и снабдеността на тази програма не са известни.

Куба
Военен бюджет: 0,7 млрд. долара
Численост на армията: 60 000
Бойни самолети: 130
Ракети: -
Оръжия за масово унищожаване: Няма ядрени и химически оръжия, ограничена изследователска програма за водене на биологична война

Куба не притежава ядрено или химическо оръжие и няма признаци да прави опити да се сдобие с такова. Смята се, че страната има ограничена изследователска програма за използване на биологично оръжие, но обхвата и степента ѝ не са известни.

През 1990 г. Куба притежаваше може би най-развитите военновъздушни сили в Латинска Америка, обхващащи около 150 съветски изтребителя от типа МиГ-23 и МиГ-29. Разпадането на Съветския съюз и прекъсването на съветските субсидии се отрази сериозно на кубинските ВВС. Кубинската армия в момента е с 60 000 численост, в сравнение с 200 000 през 1994 година.

Либия
Военен бюджет: 1,2 млрд. долара
Численост на армията: 35 000
Бойни самолети: 420
Ракети: Няколко Скъд B със среден обсег
Оръжия за масово унищожаване: Според информациите притежава химическо и се провеждат изследвания за биологично; стопирана е програмата за ядрено оръжие.

През 70-те години решимостта на Либия да се сдобие с ядрено оръжие алармира Запада. Това беше допълнено от понякога доста изострените отношения с няколко последователни американски администрации. Както изглежда, сега плановете за ядрено оръжие са в застой. Според анализаторите обаче Либия продължава да разработва химически оръжия. Смята се, че успоредно с това са започнали начални разработки по програма за използване на биологично оръжие. И двете програми обаче са затруднени поради липсата на научен потенциал. Либийското правителство отрича да разработва оръжия за масово унищожение.
Либийските военновъздушни сили има редица ракети Скъд със среден обсег и бомбардировачи ТУ-22.

Армията ѝ е сравнително малобройна - около 35 000.

По БиБиСи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.