Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военният министър обсъди с новия американски посланик Украйна и модернизацията на армията

5 коментара
Кенет Мертен и Димитър Стоянов в сградата на военното министерство, сн. МО
Служебният военен министър Димитър Стоянов и посланикът на САЩ Н.Пр. Кенет Мертен са обсъдили модернизацията на армията и помощта на България за Украйна.
 
Стоянов е представил някои от основните проекти за модернизация на Българската армия - придобиването на самолетите F-16, проекта за бойна машина за пехотата, за 3D радарите и зенитно-ракетните комплекси, съобщиха от пресцентъра на МО. 
 
На срещата са били обсъдени още индустриалното сътрудничество между двете държави, бойната група на НАТО, на която България е страна-домакин, участието в общи учения. Обсъдена e била хуманитарната, военно-техническа и военна помощ, която България предостави на Украйна в изпълнение на трите решения на Народното събрание от 2022 година.
 
Посланик Мертен заявил, че САЩ оценяват високо помощта, която страната ни е оказала на Украйна.
 
Президентът Румен Радев и назначеното от него служебно правителство, обаче, останаха изолирани в ЕС и НАТО с публичния си отказ от директна военна помощ за Киев.
 
 
"България и САЩ са съюзници в НАТО и развиват стратегическо партньорство, обединени от общи ценности и приоритети. Ние работим непрекъснато за надграждане на това партньорство във всяка една сфера в областта на отбраната“, заявил министърът на отбраната Димитър Стоянов.
 
"За мен е чест да бъда посланик в държава като България, която е ценен съюзник, партньор и приятел на САЩ. Ние наистина споделяме важни общи ценности“, казал посланик Мертен.
 
 
 
"Основната задача пред нас като служебен кабинет е работата по модернизацията на Българската армия. Заедно с военната експертиза постигнахме доста в последните девет месеца“, казал още министърът на отбраната. 
 
Министър Стоянов е представил и усилията на неговия екип да гарантира охраната на въздушното пространство от българските Военновъздушни сили до средата на 2025 г., когато се очаква да пристигнат първите самолети F-16.
 
В срещата са участвали зам.-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, началникът на политическия кабинет на министъра Владко Владов, както и заместник-ръководителят на посолството на САЩ Андреа Брулет-Родригес, аташето по отбрана полковник Пол Сиболд и вторият секретар Патриша Вендъруол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #5

    Не разбирам , какво прави м-рът на МО на среща в американското посолство? Упълномощен ли е от Премиера да участва в такава среща? Всяко посолство ли може да извика наш министър на доклад. Питам се кому в такъв случай служат нашите министри? Време е да се уточни официално кои държавни лица могат да контактуват с чужди посолства. Защо ни е тогава МВнР? Посланик контактува с посланик.

  2. полк. Дрангов
    #4

    Този е добър за селскостопански министър - путинджия!

  3. Doide-mi-do-gusha
    #3

    Не министър, а смешник, който бръщолеви нещо. Какво стратегическо партньорство като само МиГовете са му в главата. Иначе както четем на срещата явно сме ги сразили с интелектуалния потенциял - то министър, то заместнички цели два броя, то начални на кабинет, то началник на войската. Ако не беше тъжно, щеше да е много смешно.

  4. Отбелязвам
    #2
    Отговор на коментар #1

    И няколко НАТО-вски военни кораба пред Варна и Балчик. За да не ги бомбардират москалите като през 1915.

  5. The Rock
    #1

    Триб бази трябва да има НАТО в България: 1 База на ВВС - летище Каменец , летище Добрич или летище Балчик. 2 База на ВМС - база "Атия" 3 База на Сухопътните сили - в триъгълника на смъртта - Грудово-Елхово-Звездец!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.