Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военно положение в Украйна за 30 дни

Парламентът на страната одобри указа на президента

7 коментара
Сн. БГНЕС

В Украйна се въвежда военно положениеза срок от 30 дни от 28 ноември. Това реши парламентът на страната (Върховната рада), който одобри указа на президента Петро Порошенко, предодаха агенциите.

Върховната рада прие и решение, с което насрочи редовните президентски избори на 31 март 2019 г.

Решенията на президента и на парламента в Украйна бяха взети след като в неделя руски кораби плениха три плавателни съда на Украйна.

Пред депутатите Порошенко заяви, че военното положение се въвежда не на цялата територия на страната, а само там, където може да бъде нанесен удар. Това са районите, които граничат непосредствено с Русия и Молдова, включително Приднестровието, а също и по крайбрежието на Черно и Азовско море.

"Военно положение се въвежда във Виницка, Луганска, Николаевска, Одеска, Сумска, Харковска, Черниговска, Донецка, Запорожка и Херсонска области“, предаде ТАСС.

Депутати от опозицията, включително и представители на крайнодясната Радикална партия и блока на бившия премиер Юлия Тимошенко, се опитаха да попречат на Порошенко да говори от трибунатана парламента.

Рускоезичната редакция на "Би Би Си" посочва, че спорът с опозицията е за това дали военното положение да е 60 дни и да съвпадне с началото на предизборната кампания за президентския вот, или да бъде 30 дни.

В същото време националисти пред парламента поискаха да бъдат напълно прекъснати отношенията с Русия.

Военно положение в Украйна не е въвеждано дори след анексирането на Крим от Русия през март 2014 г., отбелязват агенциите.

Срещу въвеждането на подобна мярка в Украйна се обявиха трима бивши президенти на страната - първият ѝ Леонид Кравчук, Леонид Кучма и Виктор Юшченко. В открито писмо те предупредиха, че военното положение би било "заплаха за демокрацията".

Парламентът на Украйна прие и обръщение към ООН, Европейския парламент, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Парламентарната асамблея на НАТО, Организацията за демокрация и икономическо развитие (ГУАМ) и националните парламенти на страните по света във връзка със ситуацията в Керченския проток.

Решението бе подкрепено от 272 депутати при необходими 226.

"Парламентът моли международните организации да окажат помощ на задържаните в Русия украински матроси, да засилят санкциите срещу Русия, да изпратят наблюдатели в района на Керченския проток с цел избягване на ескалация на напрежението и да предоставят военна помощ на Украйна", заяви председателката на парламентарната комисия за международна политика Анна Гопко.

Решението на Порошенко и на парламента беше взето ден след като Русия стреля по три украински военни кораба и ги задържа. Инцидентът, станал в Керченския проток на входа на Азовско море, при който имаше ранени, предизвика безпрецедентна ескалация на напрежението в тази деликатна зона, породено от руската анексия на Крим през 2014 г. и от руската подкрепата за сепаратисткия бунт в Източна Украйна.

Русия настоява, че морската ѝ граница е била нарушена, а Украйна - че преминаването на корабите е било планирано.

Великобритания, Норвегия и още няколко западни държави призоваха Русия да освободи задържаните членове на екипажите на трите кораба, определяни от Киев като заложници.

Това поиска и НАТО, чийто генерален секретар Йенс Столтенберг каза, че няма оправдание за действията на Русия.

Германия пък предложи да посредничи, за да се намали напрежението. Руският президент Владимир Путин е разговарял с германския канцлер Ангела Меркел по телефона. Той е изразил надежда, че Берлин ще въздейства на Украйна да не предприема повече "необмислени крачки". Това се казва в съобщение на пресслужбата на руския държавен глава.

Американската посланичка в ООН Ники Хейли определи като незаконни действията на Москва, предаде Франс прес. На извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН Хейли подчерта, че подобно поведение би направило невъзможни нормалните отношения между Москва и Вашингтон. Тя призова Русия да освободи украинските кораби и техните екипажи.

"Призоваваме Русия да спазва международните си задължения и да не пречи или затруднява украинския воден транспорт в Керченския проток", да освободи задържаните кораби и екипажите им и "да намали създаденото от нея напрежение", заяви Хейли.

"В името на мира и международната сигурност, Русия трябва да прекрати незабавно незаконното си поведение" и да не нарушава правата на никоя държава на свободно корабоплаване, каза американският представител в ООН. Тя обаче не спомена за евентуално въвеждане на нови санкции срещу Москва, за каквито призова Киев, припомня АФП.

По инициатива на САЩ беше прекратено поисканото от Москва заседание на Съвета за сигурност на ООН, на което трябваше да бъдат обсъдени нарушения на границите на Русия. На процедурно гласуване Съветът за сигурност отхвърли провеждането на заседанието със седем срещу 4 гласа.

За прекратяването му гласуваха САЩ, европейските страни и Кувейт, а против - Русия, Китай, Боливия и Казахстан. Трите африкански страни в Съвета за сигурност и Перу се въздържаха.

Заместник-представителят на Москва в ООН Дмитрий Полянский от своя страна обвини Украйна, че с поддръжката на САЩ "подгрява" милитаризацията на Азовско море.

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #7
    Отговор на коментар #6

    Едрата осанка на Тиквоний и гаменски-самоувереното му медийно поведение оставят впечатляние за мъжественост (поне у по-слабо надарените с аналитични способности). Истината е обаче, че той е изключителен малодушник; че живее в постоянен страх за своята сигурност. Преди се оглеждаше поради някакъв сръбски мафиот, който му се беше заканил, а от известно време насам руснаците са големият му ужас. Ако Костов беше като него - никога нямаше да ни приемат в НАТО и ЕС.

  2. Bлaдo
    #6
    Отговор на коментар #2

    ...още по-лошо е, защото имаме (уви!) реакция на премиера и тя е: "колегите да се въздържат" - едновременно тъno и страхливо...И ми е интересно кои точно руски международни npecтъпници и yбuйци бОко признава за свои колеги...?

  3. Kamen Popov
    #5

    От времето на Николай I - жандармът на Европа до днешните дни на Путин Русия винаги е била тюрма за народите и незачитащ никакви норми завоевател, който не уважава дори и договорите и споразуменията, които е подписала сама.

  4. velko
    #4

    "Да би мирно стояло,не би чудо видяло" - поговорка.

  5. Практик от София
    #3

    Постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли нарече действията на руските граничари, които завзеха два украински военни катера - "скандално нарушение на суверенитета на Украйна" - като друг опит за "безразсъдно ескалиране" на руско-украинския конфликт. "В името на международния мир и сигурност Русия трябва незабавно да прекрати незаконното си поведение и да зачита правото на корабоплаване за всички страни", каза Хейли. Специалният представител на Съединените щати обърна особено внимание на факта, че изявленията й на срещата са били координирани с американския президент Доналд Тръмп и държавния секретар Майк Помпео.

  6. Лизи Гугуткова
    #2

    Ilian Vassilev сподели публикация. Добре е нашите политици да не си заразяват главата в пясъка, а да отговорят пред обществото и пред партньорите не съзнават ли, че са част от цинизма на Путин, като съдействат на опитите му за задуши Украйна. Това не може да бъда български национален интерес. Не е неутралинсто, а съучастие. До този момент няма реакция нито от президент, нито от премиер, нито от външно министерство. А има солидни репери за реакция в международно право, в позиция на ЕС и НАТО. Мълчим, докато ед... Ilian Vassilev: Хулиганството като политика - кризата в Азовско море

  7. Дядо ми Петър
    #1

    А каква е позицията на "управляващите" ни разбойници? СНИШАВАНЕ, СНИШАВАНЕ И ПАК СНИШАВАНЕ. Напълно очаквано щом стане дума за изразяване на независимо от Москва мнение. Независимо дали отговаря на националните ни интереси и на ангажиментите ни към ЕС и НАТО.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.