Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Войната не е свършила

0 коментара

Саддам Хюсеин е жив и здрав и се намира в Ирак, смятат най-верните му последователи.

В името на диктатора те започнаха партизанска война срещу американските войски и пристигащите по море помощи. Прегрупираха се в тайни организации. Черпят сили от нежеланието на администрацията на Буш да осъществи пълномащабна окупация, за да се справи с дразнещата истина, че Втората война в Персийския залив още не е свършила.

Бързата победа на САЩ над иракската армия, която сякаш просто изчезна, сега бива наричана от някои от администрацията "катастрофален успех". Както става ясно от тези думи, бързината, с която рухна Ирак, имаше ужасяващите последици. В следвоенния период боеспособните и компактни американски сили не бяха в състояние да наложат вдъхваща доверие омиротворителна програма.

Това описание е съвсем точно - поне дотук. Ако по иракските улици има повече американски войници, това ще е от полза. Но за да решава проблемите на следвоенен Ирак, администрацията на Буш ще трябва да премине психологическия Рубикон. Ще трябва да признае, че все още не е разрушила структурите на баасистката партия, която три десетилетия тормозеше иракчаните и която продължава да им вдъхва ужас. Президентът Буш ще трябва спешно да се съсредоточи върху една задача, която прекалено много американци смятат, че вече е изпълнил.

В администрацията все още спорят дали Саддам Хюсеин наистина се укрива или е мъртъв. Източници извън ЦРУ твърдят , че диктаторът е бил ранен при една от двете бомбени атаки срещу него, извършени по информация от ЦРУ. Но един служител добавя: "Управлението вече два пъти е убило Саддам в докладите си, но може би не е проявило достатъчно старание в събирането на сведения, че той още е жив".

Американското разузнаване отначало бе склонно да описва вълната от следвоенни нападения срещу коалиционните сили и гражданските безредици като отделни, спонтанно възникнали събития. Но на 16 май тайна докладна записка на ЦРУ свърза няколко инцидента, в които бяха замесени бивши лидери на Баас и ги анализира така, както ги виждат и мнозина иракчани: като организирана, системна кампания за водене на партизанска война за прогонване на американските войски от Ирак.

Това закъснение в анализите усложни проблемите, предизвикани от провала на администрацията да обучи и разположи заедно с навлезлите в Ирак войски достатъчно отговарящи за цивилните американски офицери и иракски изгнаници, които да работят като гидове и преводачи. Следвоенните операции бяха подкопани от едно погрешно взето преди войната решение - изгнаниците да не бъдат третирани наравно с баасистките ренегати и генерали, които ЦРУ очакваше, че ще успее да постави на власт.

"Иракчаните видяха, че не сме готови да бъдем безмилостни с техните тъмничари и палачи, които се реорганизираха пред очите им. Затова много от хората, които можеха да ни помогнат, се оттеглиха на заден план", казва високопоставен американски служител. "Трудно е да ги виним. Лесно е да пренебрегваш заплахите, че Саддам ще се върне, когато си във Вашингтон, но не и когато живееш в Багдад".

Друг висш съветник на Буш признава, че "от наша страна може би е имало прекалено силно желание да не изглеждаме като окупатори. Решаваме този проблем, като прегрупираме военните си части там".

Но войната не е свършила, както личи дори и от докладите на ЦРУ: на 1 май бивши членове на Баас обявили създаването на ново тайно национално движение. На 12 май в Мосул организацията Иракски авангард създала мрежа от свои основни организации за Северен Ирак. ЦРУ е получило освен това доказателства за готвен от Баас заговор за спиране на доставките на помощи, като се нападат западни и иракски хуманитарни служители.

Сега САЩ трябва да положат повече и по-дейни усилия да изкоренят останките от партията Баас в рамките на военната окупация, която не може да бъде осъществено как да е, с бързане и пестене. Колкото по-голямо е усилието, толкова по-кратко ще продължи окупацията.

Белият дом трябва да работи по-тясно с Конгреса, който да бъде включен в планирането и финансирането на големи и ефикасни окупационни сили. Тези усилия трябва да започнат от комисията по външните работи на сенатор Ричард Лугър.

А в Ирак екипът на Буш трябва да започне политически процес за прехвърляне на властта и на отговорността в демократични иракски ръце. И това трябва да стане по-скоро, с яснота и дисциплина. Вътрешните борби продължават: едва новият пратеник на Буш, Пол Бремър, успя да забрани видни баасисти да заемат постове, и представител на Държавния департамент в Ирак веднага нарече пред колегите си това решение "фашистко". Така окупация не се прави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.