Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки десети младеж купува ежедневно лотариен билет

2 коментара
Всеки десети младеж купува ежедневно лотариен билет

Всеки десети младеж на възраст между 16 и 19 години си купува ежедневно лотариен билет, който се изтрива, за да се види печалбата. Водени от надеждата за бързо и лесно забогатяване повече от половината от учениците плащат до 5 лв. на едно залагане, а близо 11%  залагат над 100 лв. Това показват резултатите от изследване за хазартната зависимост сред младежите по проект, финансиран от Държавната комисия по хазарта.

"Това е тревожна тенденция, тъй като  зависимото поведение се лекува трудно", коментира проф. Соня  Карабельова, ръководител на проект "Повишаване на хазартната култура на юношите в региона на Враца и Видин" и заместник-декан на Философския факултет към Софийски университет "Св. Климент Охридски" при представяне на резултатите от проучването.

По проекта за първи път в страната е разработена методика за скрининг на проблемно и патологично хазартно поведение сред юношите и са включени адаптирани въпросници за българската социокултурна среда.

Пилотната методика е тествана през юни 2016 г. в реални условия сред 230 ученици от областите Враца и Видин.

Резултатите показват, че 11% от учениците между VIII и ХII клас са изложени на висок риск от задълбочаване на хазартното поведение, а 9% вече са развили проблемно хазартно поведение.

Момчетата са по-склонни да играят на хазартни игри, отколкото момичетата, и да залагат по-големи суми, показва още проучването.

83% от анкетираните посочват, че лотарийните билети за изтриване са най-предпочитаният начин за "опитване на късмета". 11% от учениците си купуват билет всяка седмица, а 10% - всеки ден. 

През последната година 35% от учениците в гимназиален етап на обучение са залагали пари на карти, 21% - на зарове, а 29% са играли хазартни игри онлайн. 

Водени от надеждата за бързо и лесно забогатяване, търсене на усещания, опити за вписване в компания, повече от 50%  от учащите плащат до 5 лв. за едно залагане, а близо 11%  залагат над 100 лв.

"Оценяваме значимостта на проблема и сме готови да сътрудничим за мултиплициране на проекта в системата на образованието и институциите, имащи отношение към повишаване на хазартната култура, превенцията и предпазването на децата и младите хора от хазартната зависимост", каза областният управител на Видин Малина Николова.

Проектът "Повишаване на хазартната култура на юношите в региона на Враца и Видин", който се изпълнява от фондация "Проджекта", има за цел да предпази младите хора от хазартна зависимост и да повиши тяхната хазартна култура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Десен бесен
    #2

    Хазартното лоби в българския парламент си остава силно независимо от управляващото мнозинство. Колкото и да съм за частната собственост, като че ли отговорът е този в Канада и Австрия - хазарта да е 100% държавен монопол. Също така да не се рекламира по телевизията и да се осъществява само на определи места, а не във всяка "лафка"!

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Тони Николов наскоро написа, че Британския музей и не знам си още какво още е построено с печалбите от британската държавна лотария! У нас храним олигарси-Черепи, зетьове на генерали от ДеСе, които държат хазартния бизнес. И я платят, я не, ЖАЛКИТЕ 10% данък печалба. Хазарта се разраства с икономическите проблеми и липсата за друг изход за оправяне на финансиите-чрез труд например. Проучване в Латвия установило-с началото на кризата преид години, хората с финансови проблеми насочили надеждите си към хазарта.А покупката на лотарийни билиети си е "просто бизнес". Колко медии се издържат от рекламите на лотариите?Младежката безработица у нас е най-висока в целия €С!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.