Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички партии срещу НДСВ за промените в НПК

0 коментара

Промените в Наказателно-процесуалния кодекс за прехвърляне на по-голяма част от разследването от следствието към дознателите в МВР, обещани в Брюксел, най-вероятно ще бъдат бламирани в Народното събрание.

Всички парламентарни сили, освен НДСВ, имат сериозни критики срещу законопроекта на правителството и се съмняват, че те ще осигурят изпълнения на изискването на Европейската комисия за по по-ефективно досъдебно производство.

Идеята 95 процента от делата да се прехвърлят към дознателите в МВР, според мнозина в парламента, ще се отрази негативно на разследването заради слабостите на полицейското разследване, а също и липсата на имунитет и гаранция за независимост на дознателите. Като възможност за провал се изтъква и невъзможността на дознателите да разрешат сложни дела по разкриване на икономически, финансови и международни афери, каквито ще им се възложат.

Затова и депутатите не са склонни да гласуват за поправките в пленарна зала.

Министрите на правосъдието и вътрешните работи Антон Станков и Георги Петканов, които бяха заедно с министърът по европейските въпроси Меглена Кунева и финансист №1 в Брюксел, поеха ангажимент поправките в НПК да се превърнат в закон тази есен, най-късно през октомври. Така управляващите в София смятат да маркират изпълнение на изискването разследването да премине от съдебната към изпълнителната власт.

Промените висят на косъм обаче, тъй единствената група, от която се очаква безрезервно да подкрепи проекта на правителство е на НДСВ. Царистите и коалиционните им партньори обаче са управляващи в малцинство - нямат 121 депутати.

96-те гласа на НДСВ не достигат за приемането на промените, а според опозицията дори и сред тях имало хора с резерви, които биха гласували само заради партийната дисциплина. НДСВ се нуждаят поне от подкрепата на 20-те депутати на коалиционния си партньор ДПС. Хората на Ахмед Доган обаче вече не крият подкрепата си за модела, лансират от самите следователи - да се разширят правомощията им като получат статут на разследващи магистрати и така да запазят имунитета и мястото си в рамките на независимата съдебна власт. Този вариант у доста народни представители, като вариант за определяне статута на следствието.

11-те нововремци, на които НДСВ често разчита за прокарване на закони, този път са единодушни с ДПС и още вчера обявиха, че внасят свой проект за поправки в НПК, за да разширят правомощията на следователите.

Срещу правителствения проект за НПК критики отправиха и десните - ОДС и БЗНС. СДС вече е решило да гласува против проекта, отдавна е известна и позицията на Коалиция за България в защита на статута на следствието.

ДПС подкрепя следствието за статут на разследващи магистрати

Въпреки, че ДПС все още няма официално решение дали ще подкрепи в зала проекта на правителството, и водят преговори с НДСВ, не крият сериозните си колебания относно ефективността на поправките.

Под въпрос е дали с поправките в НПК ще бъде изпълнена целта да се ускори и оптимизира досъдебната фаза на разследването, заяви Четин Казак пред Mediapool. Той се съмнява и дали това ще реши по-комплексния проблем за борбата с престъпността. Казак допуска, че на първо четене ДПС ще подкрепи проекта, но направи уговорка, че е необходимо да се проведе една сериозна дискусия.

С поправките всъщност се изпразва от съдържание следствието като се изземват правомощията му и това води до обезличаване, каза Казак и така повтори аргументите на шефа на Националната следствена служба Ангел Александров и на висши магистрати. След като изтъкнаха, че в оставащите им за разследване дела за престъпления против мира и човечеството, всъщност ги оставят без работа, министър Станков вчера им вмени и делата срещу корупцията, а Петканов покани добрите следователи за шефове на дознателски екипи в МВР.

"Новото време" съзря ведомствени политически игри

МВР няма капацитет да работи ефективно по полицейските разследвания с висока правна сложност, заяви Борислав Цеков от "Новото време". НСлС разполага с над 1000 висококвалифицирани юристи и този потенциал не бива да се неглижира, смятат нововремци. Те искат така да се промени НПК, че следователите да имат реални права да контролират разследването, за да се събират годни за съд доказателства. Според Цеков, ЕС не е поставил изискване за закриване на следствието. Той нарече поправките, лансирани първо от МВР, "ведомствени политически игри", зад които прозирали политически интереси.

В сряда "Новото време" вече внесе своя проект за промени в НПК, според който ще има разследващи магистрати. Проектът дава допълнителни правомощия на следователите да контролират извършването на огледи и претърсвания. Когато пък едно полицейско производство се точи два месеца без резултат, то ще трябва да бъде преобразувано в предварително производство.

В ДПС са готови да подкрепят лансирания от самите следователи модел, прилаган във Франция, да се издигне статута на следователите в съдия-следователи, които да са магистрати с всички правомощия. Идеята е те да ръководят следствените действия, водени включително и от дознателите в МВР, за да контролират качеството на досъдебната фаза.

Четин Казак изтъкна, че в момента в следствието има много натрупан опит, който обаче няма да бъде използван. Поред него не е възможно преливането на кадри. Той изтъкна като мотив, че в момента следователите са част от независимата съдебна власт, а дознателите в МВР нямат имунитет, нито гаранции за независимо разследване.

На предстоящия дебат в правната комисия в четвъртък ДПС ще постави въпрос да се определят конкретно видовете дела, които ще се поверят на дознателите. Според Казак, те трябва да са съобразени с компетентността им, а не да се сложни каквито са финансовите и икономически престъпления.

Депутатът упрекна управляващите, че не са провели истински дебат между институциите, които участват в борбата с престъпността - прокуратура, следствие и МВР и този проект е единствено становище на МВР. Според него не е трябвало да се изчаква критичната дата - той да започне преди 6 октомври, когато ще излезе редовния доклад на Европейската комисия с препоръките за продължаване на съдебната реформа, борбата с организираната престъпност и корупцията.

ОДС: Проблемите се решават формално и на парче

ОДС настояват за промяна в конституцията и прехвърляне на следствието към изпълнителната власт.

В ПГ на ОДС смятат, че опитвайки се да отговорят на критиките от Брюксел, управляващите подхождат формално към проблема и не се цели разрешаването му. Липсва избистрена и ясна концепция за реформа в процеса. С промените в НПК се разделят механично компетенциите на следователи и дознатели, посочи Елиана Масева. Тя посочи,че това е решаване на парче на проблемите в съдебната система, което е било установено и от евроекспертите от Брюксел.

Според Масева, сериозна реформа е необходима в цялата съдебна система.

Тя посочи, че прехвърлянето на едни от най-тежките дела - за финансови и икономически афери, както и на трансгранични организирани престъпни групи, не отговарят на капацитета на дознанието. Тези сложни дела трябва да се разследват от следствието, смята юристката. Тя също посочи, че дознателите нямат имунитет и защита, което пък не осигурява независимост на разследването.

Тя напомни,че формалното разрешаване на казуса само чрез прехвърляне на делата в НПК, е нарушение на конституцията, която посочва, че предварителното производство по наказателни дела се извършва от следствието. Според Масева, идеята на Петканов, ако КС отхвърли промените в НПК, в конституцията да се запише, че следователите разследват дела от общ характер, определени в закон, също не е решение, защото пък трябва в основния закон да се определят и правомощията на дознателски апарат.

ОДС продължават да настояват за промяна в конституцията, с която следствието да премине изцяло към изпълнителната власт, за да подлежи на граждански контрол и да може да се търси отговорност от изпълнителната власт. Като пример Масева посочи неотдавнашно питане към вътрешния министър за големия брой престъпници с присъди на свобода, а той е прехвърлил отговорността към прокуратурата.

Депутатите в ОДС смятат също, че с промени в НПК трябва да се скъсят процедурите по делата, както и сроковете за удължаването им. Ясни критерии и механизма в НПК да ограничат възможностите за забавяне на процесите, искат още депутатите на Иван Костов.

След дебата, когато стане ясно каква е позицията на НДСВ и на какви отстъпки са склонни, ОДС ще решат как да гласуват при промените в НПК. Ако мерките не са палиативни и управляващите са склонни да приемат идеите ни, е възможно да подкрепим проекта, заяви Масева.

СДС: Промяната в НПК ще забави досъдебното разследване

Промяната в НПК ще забави още повече досъдебната фаза, смятат в СДС и вече са решили да гласуват против проекта на правителството.

Прехвърлянето на повечето дела от следствието към дознателите в МВР няма да осигури по-ефективно и бързо разследване, а ще доведе до още по-голямо забавяне на досъдебната фаза, смятат в ПГ на СДС.

Валентин Василев изтъкна също, че дознателите нямат достатъчно опит и квалификация, за да се справят със сложните дела, които му се прехвърлят.

Без сериозни дебати и конституционни промени, според СДС, този проект няма да мине.

И БЗНС харесва "френския модел"

БЗНС иска следствието да остане самостоятелно звено в съдебната система. Владимир Джаферов също посочи, че би било добре да се използва френския модел на съдия-следователи, който ще разреши проблемите и ще отговори на критиките на европейския съюз.

По думите му е илюзия да се очаква, че ако следствието премине в изпълнителната власт, ще се ускори досъдебната фаза. Той, както и СДС, също очаква проблемът да се задълбочи. В БЗНС обаче още нямат официално решение за гласуването в зала.

БСП готви отпор срещу проекта "Петканов-Станков"

Татяна Дончева от БСП обясни, че социалистите ще изслушат позицията на НДСВ в правна комисия и ще обявят официално своята. От самото начало на дебата за мястото на следствието БСП бяха против прехвърлянето му към изпълнителната власт. Социалистите упорито агитираха срещу идеята на десните за свикване на Велико народно събрание за промяна на статута на следствието. Президентът Георги Първанов на няколко пъти обвини десните политици, че внушават тези свои идеи на Брюксел, а те се връщат в София под формата на критични доклади.

Зам.председателят на Народното събрание от БСП Любен Корнезов също заяви вчера по повод поправките в НПК, лансирани от Петканов и Станков, че целят ликвидиране на следствието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.