Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС бойкотира парламента заради парите си

4 коментара

Висшият съдебен съвет ще бойкотира заседанието на парламентарната бюджетна комисия в сряда, на което трябва да се гледа бюджетът на съдебната власт за следващата година. Магистратите бяха единодушни, че няма да изпратят свои представители в Народното събрание, защото депутатите се интересували само от магистратските заплати, но не и от другите нужди на съдебната власт.

Това становище изрази председателят на комисията по бюджет и финанси към съвета Андрей Икономов. Той цитира изказване на депутата от НДСВ Николай Свинаров, че “3 000 магистрати взимат заплата по-висока заплата от президента и че взимат много големи премии, които не съответстват на нивото на тяхната работа”.

По думите му няма смисъл да се ходи в парламента, след като от три години се задава единствено този въпрос.

Изненадващо го подкрепи и правосъдният министър Георги Петканов, обяснявайки, че не е необходимо да се ходи, защото резултат няма да има. Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров повтори становището на Петканов. Според неговия колега от ВКС Румен Ненков депутатите изпитват непочтена завист към магистратурата.

В последните няколко години приемането на бюджета на съдебната власт е съпроводен с подобни скандали между магистратите и изпълнителната и съдебна власт. Редовно ВСС изготвя един бюджет, а крайният му вариант се орязва поне двойно от Министерството на финансите и Народното събрание.

За 2006 година съветът прие бюджет от 470 милиона лева, а Министерският съвет одобри финансова рамка за съдебната власт от 270 милиона. По конституция бюджетът на съдебната власт е самостоятелен и независим, но в крайна сметка той реално се рамкира от изпълнителната власт и се приема от законодателната.

Искаме си бюрата

Въпреки позицията на превъзходство, в която се поставиха магистратите спрямо “непочтено завистливите” депутати, странен спор постави членовете на ВСС в предскандална ситуация.

В две поредни заседания на съвета избраниците на съдебната власт и министърът на правосъдието не могат да решат къде да отиде комисията по инвестиционна политика към ВСС. След третата поправка в конституцията, на правосъдното министерство бе възложена грижата за сградния фонд на съдебната власт.

Няколко месеца след влизането в сила на поправките в основния закон. Георги Петканов поиска от съдебния съвет да му даде щата си, който се занимава със сградите и инвестициите по тях.

Той обаче уточни, че иска само местата, но без служителите, които в момента ги заемат. Това предизвика изключително интензивен дебат в съвета, по време на който магистратите ясно се разграничиха от искането на Петканов като защитиха правото на ВСС да си има такава комисия.

“Дори и да бъде създаден такъв щат към министерството, ако ние закрием тази комисия, то изпълнителната власт няма с кого да осъществява връзката с ВСС”, обясни членът на съвета Андрей Икономов.

Той обобщи ситуацията по следния начин: “правосъдният министър иска да си реши своя проблем, ние нашия”. В крайна сметка ВСС отложи спорния въпрос за следващото заседание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АНАЛИЗАТОР
    #5

    БЕЗ ТОТАЛНА ЧИСТКА НА КОРУМПРАНИЯ СЪДИЙСКИ АПАРАТ СМЕ ЗА НИКЪДЕ! За каква Европа става на въпрос? Що се мълчи за ВАС и особено за ВКС какви състояния са натрупани...? Иван Григоров що мълчи? Впрочем докъде стигна въпроса с ИМОТНИТЕ декларации? Що за ТАБУ е тази тема!? Как може шефа на ВАС съдията Константин Пенчев да се ИЗЦЕПИ, че който крал, крал, ГОСПОД щял да ги съди? ЧЕ, ТОГАВА ДА СЛЕЗЕ СВЕТИ ПЕТЪР и заедно със СВЕТИЯ СИНОД да почват наред! За какво ни е ВСС, за какво ни е СРС, СГС, ВАС и ВКС!

  2. М. Николова
    #3

    на независимата съдебна власт трябва да бъде независим от изпълнителната и от законодателната власт. Соц. правителствата все чакаха да дойде комунизма, когато ще отпадне необходимостта от съдебната власт. С пропадането на експеримента, стана ясно колко много сгради са необходими за прилично функциониране на съдебната власт. Прави са магистратите.

  3. DGD
    #2

    Омръзна ми от тия тунеядци.За срам пред Европа станахме с това "правосъдие", ама те още лапане искат. Абе трябва малко мярка да има човек, бе!!!

  4. Дупетат
    #1

    Промяна в Конституцията !!!Народното събрание да се състои от 120 души - за малка страна това е пре - достатъчно. Така е в Израел. Леки коли да има не повече от 10 и то за представителни нужди. И да ходят на работа със собствен транспорт - заплатите им са огромни !!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.