Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС отново не избра шеф на ВАС

0 коментара

Висшият съдебен съвет (ВСС) за втори път не избра председател на Върховния административен съд (ВАС) защото нито един от кандидатите не събра необходимите 17 гласа. Според, изискването въведено при последните промени в съдебния закон, е необходимо шефът на ВАС да бъде избран с квалифицирано мнозинство - т.е. 17 от гласовете на 25-те членове на Висшия съвет.

При гласуването днес зам.председателката на ВАС Светла Петкова събра 15 гласа, а соцдепутатът Александър Арабаджиев - 7. Трима от членовете на ВСС са пуснали празни пликове. Другите двама номинирани - председателят на Варненския апелативен съд Божидар Манев и Станко Кидиков, съдия в Пловдивския апелативен съд, оттеглиха кандидатурите си. Манев си направил отвод по семейни причини, а Кидиков - лично, без да ги уточнят. Двамата, които са и членове на ВСС, след това участваха в гласуването.

След края на заседанието повечето членове на ВСС и председателстващият съвета правосъдният министър Антон Станков отказаха да се ангажират с прогноза кога ще бъде открита нова процедура за избор на шеф на ВАС.

Мандатът на този съвет изтича на 10 декември. Ако дотогава той не избере шеф на административния съд, това трябва да направи следващия ВСС.

"Сега ще дойде нов ВСС, след 5 години още един и все някога ще се избере шеф на ВАС", коментира председателят на ВКС Иван Григоров.

По думите му той вече нямал кандидат за поста, защото досега който издигнел - губел. Иван Григоров предложи Божидар Манев, който си направи самоотвод, а при предишното гласуване - подкрепяше кандидатурата на Георги Марков.

До избора на титуляр и.д. шеф на ВАС ще е Светла Петкова, която сега е зам.председател. Тя беше предложена да заеме временно поста на миналото заседанието от досегашния шеф на ВАС Владислав Славов, който утре ще се закълне като конституционен съдия.

Според Петкова парламентът трябва отново да промени закона за съдебната власт и председател на ВАС да се избира с обикновено, а не с квалифицирано мнозинство. "Както смениха закона за 24 часа, сега за 24 часа да го изменят отново", коментира Петкова. Арабаджиев обаче смята, че това не е необходимо, защото било конюнктурно. Според министъра на правосъдието Антон Станков процедурата с квалифицираното мнозинство не е изчерпана, 15-те гласа за Светла Петкова били доказателство за това. Според Станков квалифицирано мнозинство трябва да се въведе и при други процедури по избор.

Изискването за квалифицирано мнозинство при избора на шефовете на върховните съдилища бе въведено в съдебния закон при спешно промени през лятото, когато сегашния председател Владислав Славов бе посочен за конституционен съдия. Тогава мнозинството набързо ремонтира закона и бе прекратена първата процедура за избор на шеф на ВАС, при която фаворит за поста бе конституционният съдия Георги Марков. Освен условието изборът да е с квалифицирано мнозинство, бе въведен и срок - не по-рано от два месеца преди да изтече мандата на действащия председател.

При втория опит да бъде избран шеф на ВАС - на 23 септември, депутатите от НДСВ, ДПС и Коалиция за България с протестна декларация обвиниха магистратите, че нарушават процедурата, за да запазят статуквото по върховете на съдебните инстанции. Министър Станков на два пъти се опита да спре процедурата по избор с жалби, които обаче бяха обявени за недопустими от ВАС.

При предишния избор във ВСС считаният за фаворит конституционен съдия Георги Марков събра по 10 гласа и при първото гласуване, и на балотажа - далеч по-малко от необходимите 17 гласа. Втори беше Арабаджиев, който получи 4 гласа при първото гласуване и 3 на балотажа. Тогава Светла Петкова остана трета с 2 гласа при първото гласуване, а нито един от висшите магистрати не предпочете тогава съдията от ВАС Николай Урумов.

Още тази сутрин, в интервю за БНР шефката на Софийския окръжен съд Нели Куцкова прогнозира, че е възможно и днес да не се съберат необходимите 17 гласа за избор на шеф на ВАС.

Според Куцкова, мнозинството от 17 души е доста трудно достижимо. Ако не достигне времето на този ВСС, чийто мандат изтича през декември, според нея не е сигурно дали и следващият състав на съвета ще може да събере 17 гласа.

Заради проваления избор предишния път председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров коментира, че ако не бъде избран занапред шеф на ВАС, отговорността няма да е на висшите магистрати, а на депутатите, които примат калпави закони. Самият Владислав Славов заяви, че се надява да има избор, за да не се повтори във ВАС "голготата" на БНБ, където 4 месеца не бе избран гуверньор.

Идеята на мнозинството е чрез следващия състав на ВСС да успее да наложи лоялен към управляващите председател на съда, който контролира актовете на изпълнителната власт. Парламентът обаче има само 11 представители във ВСС, а останалите са от съдебната квота.

Дори и тогава избраникът на мнозинството може да не събере необходимите 17 гласа, коментираха днес юристи. След разменените декларации и разменени обвинения в последните месеци, едва ли представителите на съдебната власт ще подкрепят човек, харесван от управляващите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.