Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС поиска оставката на Никола Филчев

0 коментара

Висшият съдебен съвет днес поиска оставката на главния прокурор Никола Филчев. Това стана с тайно гласуване, при което 13 от висшите магистрати са подкрепили оставката, 9 са подкрепили Филчев, а един се е въздържал.

Решението на ВСС, с което се иска Никола Филчев да си подаде оставката, ще бъде изпратено на главния прокурор. Днес Филчев не е присъствал на заседанието. Говорителят на съвета Нели Куцкова заяви, че ще се разчита на морала на главния прокурор, за да изпълни това решение, тъй като не съществуват законови възможности Филчев да бъде задължен да го стори.

Според Висшия съдебен съвет, главният прокурор е превишавал своите правомощия, в нарушение на закона е наказвал длъжностно и финансово свои подчинени прокурори, незаконно е заобикалял ВСС при определени решения, под негово давление са задържани разследванията по определени дела. Под влияние на възприетите от него методи, в оглавяваната от Филчев институция цари страх, с което е парализирана нормалната дейност на прокуратурата и тя е затруднена да изпълнява конституционните и законовите си задължения. Констатациите на висшите магистрати са в резултат на направена проверка на работата на прокуратурата.

Юридически декларацията на ВСС няма никакво значение и доц.Филчев няма да се предаде, каза неговият заместник Христо Манчев.

Различни кръгове, които са ограбили България преди 10 години, се опитват да пречат на работата на прокуратурата. Нарушения няма и прокуратурата продължава да работи, каза още Манчев, цитиран от БТА.

Дебатите по първото в историята на ВСС решение, с което се иска оставката на висш магистрат, са продължили около два часа. Магистратите са спорило и по това дали да бъде гласувано въобще подобно решение. В подкрепа на гласуването се изказали председателят на ВАС Владислав Славов и председателят на ВКС Иван Григоров. Министърът на правосъдието Антон Станков, който председателства заседанията на ВСС, но е без право на глас, присъства само в началото на разискванията. След това Станков напусна заседанието и отиде в парламента, за да присъства на избора на нов министър на регионалното развитие и благоустройството.

Пред медиите говорителят на съвета Нели Куцкова съобщи, че на заседанието въобще не е станало дума да се поиска свалянето на имунитета на Филчев - възможност, която преди ден Конституционният съд отне на ВСС с мотива, че противоречи на конституцията. Според основният закон, само прокуратурата може да иска сваляне на магистратски имунитет. Преждевременна смяна на главния прокурор може да стане само ако той самия си подаде оставка или изпадне в трайна невъзможност да изпълнява задълженията си.

Днешното си решение Висшият съдебен съвет обосновава с резултатите от проверка на работата на прокуратурата, извършени по повод на постъпили сигнали и оплаквания срещу Филчев. Истинската проверка всъщност започна, след като Едвин Сугарев изпрати открито писмо, в което обвини главния прокурор в злоупотреба с власт, репресии върху подчинените му, натиск върху медиите и т.н. Първоначално ВСС поиска изпълнителната власт да ѝ представи информацията, с която разполага по проблемите, повдигнати в писмото. След като не получи нищо, съветът реши да изслуша свидетели. Миналата седмица пред ВСС говориха бившият шеф на контраразузнаването Атанас Атанасов, бившият вътрешен министър Емануил Йорданов, варненският апелативен прокурор Васил Миков, както и други прокурори и съдии.

Констатациите на ВСС

В днешното решение на ВСС пише, че е проверена дейността и организацията на работа в прокуратурата, атмосферата и взаимоотношенията между главния прокурор Никола Филчев и негови подчинени прокурори. Освен изслушване на прокурори, ВСС е изискал и писмени доказателства. Обсъдени са били известни на съвета обстоятелства от дейността на главния прокурор от встъпването му в длъжност на 14 февруари 1999 г. до днес, свързани с организацията на работа и климата в прокуратурата.

ВСС констатира, че от встъпването си в длъжност досега главния прокурор не е направил предложение пред съвета за определяне както на общата численост на всяка една прокуратура ( районна, окръжна, военна, апелативна, върховна касационна и върховна административна), така и за определяне на броя на прокуратурите във всяка една от тях. Числеността на всяко едно звено се определя по личното усмотрение на Филчев, при пълно затъмнение относно критериите и при заобикаляне на Висшия съдебен съвет като ръководен административен орган на съдебната система.

В нарушение на чл.111. ал.1 от Закона за съдебната власт, където изчерпателно са изброени звената на прокуратурата, Филчев е създал при себе си собствена администрация с голяма численост, звена и съвети, с което нарушава и финансовата дисциплина.

В някои случаи Филчев е разпореждал устно Върховната касационна прокуратура да изисква дела от по-низшестоящи прокуратури и продължително време по тях не са извършени никакви процесуални действия.

Главният прокурор е превишил и своите правомощия. В нарушение на чл.120 от закона за съдебната власт, като наказателна санкция по отношение на определени прокурори той ги командирова на длъжности, по-ниски от тези, на които са назначени с решение на ВСС. По този начин Филчев упражнява натиск върху тях и фактически ги принуждава да напуснат заеманата от тях длъжност.

В нарушение на чл.120 от закона за съдебната власт и на финансовата дисциплина, главният прокурор командирова за повече от 3 години във Върховната касационна прокуратура Спартак Дочев от Софийската окръжна прокуратура, без Дочев да отговаря на изискванията за стаж и без знанието на ВСС.

В решението на съвета се казва още, че чл.187 ал.2 от закона за съдебната власт императивно повелява длъжностните наименования на служителите в техническите звена и канцелариите на органите на съдебната власт - съд, прокуратура и следствени служби, да се определят от ВСС. В нарушение на това Филчев е създал на свое пряко подчинение административни структури и длъжности - пресаташе, юристконсулти и вътрешна администрация, с численост над 30 души. Това е станало отново без санкцията на ВСС.

През 2000 г. и 2001 г., по решение на ВСС е разпоредено изплащането на допълнително материално стимулиране на магистрати и служители от съдебната власт. Спрямо магистратите е дадено право на ръководителите на отделните звена на системата, а за прокуратурата - на главния прокурор, в определен срок да предложат на ВСС магистрати, на които да не се дава предвидения размер на материално стимулиране. Филчев не предлага на ВСС такива лица, а в последствие без решението на този орган е лишил изцяло или частично от допълнително стимулиране прокурори от Върховна касационна прокуратура, Върховна административна прокуратура и апелативни прокурори.

Главният прокурор е въвел авторитарен стил на работа с подчинените си, се казва в решението на ВСС. Под влияние на възприетите от него методи, в оглавяваната от Филчев институция цари страх. С това е парализирана нормалната дейност на прокуратурата и тя е затруднена да изпълнява конституционните и законовите си задължения.

В резултат на всички тези констатации, ВСС предлага главният прокурор на Република България да подаде оставката си, завършва решението на висшите магистрати.

Сугарев: Време е Първанов и Герджиков да се намесят срещу Филчев

Висшият съдебен съвет направи това, което му бе възможно при положение, че Конституционният съд отмени правото на една пета от висшите магистрати да искат имунитета на главния прокурор. Крайно време е да се намесят други институции, които също нямат юридическото право да решат този казус, но поне имат авторитета да упражнят нужния натиск, за да се задвижат нещата. Според мен това са президентът и председателят на НС. Така Едвин Сугарев, който провокира проверката на ВСС, коментира днешното решение на висшите магистрати.

Държавата изпада в патова ситуация - съдебната власт блокира изпълнителната, самата съдебна власт става блокирана в зависимост от двете доста противоположни решение на КС и на ВСС. Крайно време е да се намесят други институции и с авторитета си да упражнят натиск, коментира Сугарев.

Запитан дали очаква отклик на неговия апел, той отговори че за съжаление няма големи очаквания, доколкото познава Първанов и Герджиков. "Но толкова по-зле за България. Изглежда пак външни сили ще трябва да се намесват и да търсят консенсус между българските институции, които би трябвало сами да решават тези проблеми.", добави Сугарев.

Той определи като смайваща и скандална реакцията на заместника на Никола Филчев по повод днешното решение на ВСС. "Накратко казано, Манчев заявява, че те няма да се съобразят с органа, който е избрал главния прокурор, че няма никакви нарушения и че той ще продължава да си работи, както и до сега", подчерта Сугарев.

Той посочи факта, че вече на шесто поред заседание Филчев не се явява на работа във ВСС. " Дори когато му се иска оставката, той не намира сили да отговори сам и упълномощава друг за целта. Това поставя един много сериозен въпрос, доколко този човек е в състояние да изпълнява изобщо своите функции, как би могъл да ги изпълнява при положение, че не се ползва с доверието на върховния орган в съдебната система", каза Сугарев.

На въпрос дали му липсва подкрепата на СДС, бившият зам.председател на синята партия отговори: "Много ми е неприятен факта, че СДС премълча всичко по този повод. Не бих искал да стана свидетел на ситуация, в която те отново ще се опитат да яхнат вълната и да кажат - да, така трябва, така трябваше да се действа. Преди време ми беше зададен въпроса какво послание искате да отправите към СДС със своята атака срещу главния прокурор. Сега съм готов да отговоря - посланието, че никой не тръгва със страхливи хора. Този казус беше обсъждан в СДС, беше казано, че е лудост човек да се противопостави на главния прокурор, когато партията е в опозиция. Аз просто исках да покажа, че гражданското общество има в себе си потенциала да го направи, когато политиците не го правят".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.