Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втори протест за по-високи заплати на работещите в сектор "Култура"

Плашат със затваряне на културните институти за седмица, ако исканията им не бъдат чути

4 коментара
Сн. БГНЕС

С искания за увеличение на бюджета за култура и по-високи заплати протестираха работещите в библиотеки, галерии, театри, музеи и други културни институти под прозорците на Министерството на културата.

Протестът се проведе под наслов "Народ без култура е народ без бъдеще".

Протести имаше на много места в страната, сред които Пловдив, Русе, Шумен, Варна, Хасково, Бургас.

Това е втори протест на културните дейци, които протестираха и на празника си - Денят на будителя.

"От 1 ноември до днес не сме имали разговори с министрите на културата и на финансите, на които да договорим повече средства за култура. Министърът на финансите бяга като дявол от тамян от нашия сектор и не иска да говори за средства, защото смята, че ние искаме пари за заплати, което не е вярно. Искаме пари и за заплати, но не ги искаме от бюджета. Ние работим, за да си изкарваме заплатите и не чакаме на държавата", каза председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, цитиран от БНР.

Той припомни, че от 30 години нито едно правителство не се е опитало да увеличи парите за култура на 1% от брутния вътрешен продукт (БВП). В Бюджет 2024 отново са заложени само 0.4 на сто от БВП за култура.

Исканията на протестиращите

Общо 12 са исканията на протестиращите в сферата на културата. Основните от тях са работна заплата от най-малко 2000 лв., увеличение на единния разходен стандарт за следващата година с 50%, увеличаване на бюджета за култура на 1% от БВП.

Ако това не се случи, може да се стигне до решение за затваряне на всички културни институти в рамките на седмица, заяви Христо Мутафчиев. Това означава прекратяване на театрални представления и репетиции, отлагане на музикални събития, затваряне на галерии, читалища, библиотеки, концертни и театрални зали, допълни той.

По думите на Мутафчиев в Министерството на културата има недостиг на средства и много хора не могат да си получат средствата, които са вече са заработили.

Сблъсък между протестиращи и полицаи

Министерството на културата отправи покана към протестиращите да излъчат контактна група за преговори, но недоволните я отклониха.

Те блокираха движението на бул. "Александър Стамболийски" пред ведомството, а по-късно се отправиха към Министерския съвет, където се стигна до сблъсък с полицаи при опита им да влязат в сградата на "Дондуков" 1.

Финансовият министър: Парите са увеличени

Финансовият министър Асен Василев заяви пред журналисти, че не разбира защо протестират културните дейци. Той посочи, че бюджетът за култура за 2024 г. е увеличен значително спрямо миналата година с над 50 млн. лв. са за сценичните изкуства и с 28.5 млн. лв. за музеи, читалища и библиотеки.

"Ако някой в държавата иска 50 на сто увеличение на заплатите при 5% процента предвидена инфлация, това очевидно няма да се случи", каза Асен Василев, цитиран от БТА.

"Този бюджет, който беше предложен за културата тази година, беше написан от Министерството на финансите. Това го наричам финансов диктат върху българската култура", заяви Тома Биков, депутат от ГЕРБ, който отиде при протестиращите. По думите му бюджетът вече е в парламента и възможностите са ограничени.

Между първо и второ четене можем да отменим рестрикциите за сценичните изкуства и ще го направим, обеща Тома Биков. По думите му от 2015 г. сценичните изкуства работят с един и същи държавен стандарт, въпреки инфлацията.

Тома Биков каза, че ще внесе предложение с 28 млн. лв. да се увеличат държавните стандарти за музеи, галерии, библиотеки и останалите културни институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #4
    Отговор на коментар #1

    Не всичко в културата може да се поеме от държавата, т. е. от данъкоплатците. На Запад и главно в САЩ има богати спонсори,чийто морален дълг и вътрешно убеждение е да подпомагат културата и науката.И тук има богати хора- кръчмари, свинари, чалгари, пъдари, но те са простаци и не чувстват никакъв дълг да дават пари за културата. Предпочитат да купуват по няколко скъпи коли, да харчат за парвенюшки удоволствия, круизи, някои дори претижават вертолети.

  2. Honest John
    #3

    Каквато ви е културата, такъв ви е и народа. Пито - платено.

  3. Отбелязвам
    #2

    Жалки палячовци.

  4. Guest787
    #1

    В България приходите от продадени билети по данни на НСИ покриват само около 10-15 % от средствата за издръжката на театрите. Останалото се плаща от данъкоплатеца. В Борисов има повече артистичен талант отколкото в 90% от тъй наречените "артисти", а всъщност пианици, курветини и наркомани на държавна издръжка! В Канада данъкоплатците издръжат един Национален театър, една Опера и един Симфоничен оркестър. В САЩ дори няма министерство на културата, но пет американски синфонични оркестъра са в първата десятка в света. Как го правят без държавна помощ ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.