Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Яндекс" e купена с юани от консорциум с участие на "Лукойл"

4 коментара
Новият собственик ще има контрол над компанията, но неговите акционери поотделно - не, сн. GettyImages

Технологичната компания "Яндекс", която разполага с търсачка и е наричана "руския Гугъл", е продала руските си активи на консорциум с участието на руската петролна компания "Лукойл" като сделката за 5.21 млрд. долара е станала в юани, предадоха световните агенции в понеделник.

Компанията е част от индекса Nasdaq и освен търсачка, предлага и други онлайн услуги кат ореклама, включително и таксита. Тя бе една от малкото руски компании с потенциал да се превърне в глобална преди инвазията на Москва в Украйна през февруари 2022 година, отбелязва Ройтерс.

Сделката ще постави компанията под изцяло руска собственост и ще циментира отделянето на "Яндекс" от западните технологични кръгове, които ухажваше преди това.

"Яндекс" и Кремъл преговаряха около 18 месеца, за да се опитат да отделят руския бизнес на технологичния гигант от нидерландската компания майка "Яндекс Ен Ви" (Yandex NV).

Продажната цена отразява "задължителна отстъпка от поне 50 на сто от "справедливата стойност", съобщи "Яндекс Ен Ви". Руското правителство трябва да одобри сделки, включващи продажби на чуждестранни активи и изисква отстъпка от най-малко 50 на сто.

За споразумението пазарната капитализация на "Яндекс" бе калкулирана на 10,2 милиарда долара, базирана на тримесечната средна стойност на акциите на "Яндекс" на Московската борса. В края на 2021 година преди руската инвазия в Украйна пазарната капитализация на "Яндекс" бе достигнала 30 милиарда долара.

Почти 88 на сто от акциите на"Яндекс" в момента са свободно търгувани, като много западни фондове са сред акционерите.

"Яндекс Ен Ви" съобщи, че споразумението ще включва кешовия еквивалент на поне 230 милиарда рубли и акции от клас А на "Яндекс Ен Ви" на стойност 176 милиона рубли.

Купувачът "Консорциум.фърст" (Consortium.First) е неотдавна формиран инвестиционен фонд, управляван от попечителя "Солид мениджмънт" (Solid Management). Консорциумът се управлява от членове на висшето ръководство на "Яндекс" в Русия и подкрепен от четири финансови инвеститора, включително "Аргонаут" (Argonaut), инвестиционен фонд, чийто краен собственик е "Лукойл".

Три други компании – "Инфинити мениджмънт" (Infinity Management), "Айти.елаборейшън" (IT.Elaboration) и "Меридиан-Сървис" (Meridian-Servis), които са собственост на Александър Чачава, Павел Прас и Александър Рязанов, също са сред купувачите, обяви нидерландската компания майка.

"Яндекс Ен Ви" даде ясно да се разбере, че никой от членовете на консорциума не е под американски, европейски, британски или швейцарски санкции. Това изискване е изключило много други потенциални руски купувачи, съобщиха преди това информирани източници пред Ройтерс.

Делът на "Лукойл" в "Яндекс" ще е около 10 процента след завършването на сделката, какви ще са пакетите на останалите акционери засега не се разкрива, но ТАСС посочва, че нито един от тях няма да има контрол над компанията.

След като  бъде одобрена от останалите акционери и от регулаторите, сделката ще бъде приключена в две фази.

Първата трябва да завърши през първата половина на 2024 г. и дотогава "Яндекс Ен Ви" ще бъде свалена от Московската фондова борса, а на нейно място ще влезе новият собственик. След това компанията ще бъде рабрандирана и търсачката ще се казва другояче.

Втората фаза ще отнеме седем седмици.

Компанията ще запази центъра си за данни във Финландия, както и "основния си актив интелектуална собственост" под формата на 1300 служители и лицензи.

"Консорциум. Фърст" ще получи шест места в десетчленния съвет на директорите на "Яндекс". Двама може да номинира "Фондът на мениджърите", които има специални права и възможност да налага вето при приемане на решения по особени въпроси. Останалите членове ще са излъчени от Фонда за обществените интереси. Артьом Савиновский ще запази поста си на генерален директор на компанията.

Стойността на акциите на "Яндекс" на Московската борса са се понижили с над 9 на сто на фона на информацията за продажбата на руския бизнес, предаде ТАСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ако беше купен от Китай поне щеше да е частичен успех, но той е купен от руснаци под натиска на Путин, но в китайски юани, защото холандските собственици не искат рубли, които за нищо ме стават. Предполагам, че и името ще бъде сменено, защото това няма да е същата компания, която се търгува на запад в борсата НАСДАК. Изобщо, майка плаче, грамофон свири!

  2. Bлaдo
    #3

    ... а истинската новина е, че холандското Yandex NV се отървава от руските си активи..., като ги набутва обратно на русняците, а пробитата и фалирала русиЪ е в състояние да плати с .... китайски пари... ;-)))

  3. Bлaдo
    #2

    най-големият руски вирус е ... шит-нат в юани... :-))) ... - ... чакаме и официалното съобщение за часът на смъртта... ;-) ... .... А новината НЕ! е ... "предадоха световните агенции", а си е на тасс! ... Световните агенции я отбелязват със "според тасс..." и със "тасс твърди..." .... А защо лапни-шаран-дежурният в м-мул почва с "предадоха световните агенции"... е ... въпрос на ... кадрова хигиена в м-пул...

  4. pepe
    #1

    Медиапул пак са излъгали в заглавието! Яндекс е продала бизнеса си в руZия, т.е. поредната руска технологична компания се маха от там, поредната група можещи руснаци напуска... А това, че Лукойл бил миноритарен участник в изкупуването на /поредния/ бизнес в руZия от Китай е най-маловажното в случая. Няма никаква причина да се интересуваме от това, какво прави Лукойл в руZия, или където и да било другаде, след като напълно ги изгоним от България и ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.